Смяната на главния прокурор Иван Гешев и назначаването, макар и временно на Борислав Сарафов, се оказа възможна причина за „разваляне на сглобката“ между управляващите ПП-ДБ и ГЕРБ. Разкритието дойде от премиера Николай Денков в кулоарите на парламента.
Според него веднага след отстраняването на Гешев е започнал и разпадът на координацията между двете формации по отношение както на законодателния процес, така и на изпълнителната власт в контекста на назначенията на зам.-министрите и областните управители в близко бъдеще.
Денков предупреди, че макар диалогът в МС между ПП и ГЕРБ да върви, включително с външната министърка и бъдещ премиер Мария Габриел, вече се усещало буксуване в НС.
„Ако проследите как се разви динамиката на отношенията между двете групи в НС, ще видите, че някъде там беше променен подхода, въпреки че в това време вървеше процесът по назначаване на заместник-министри и обсъждахме да използваме същия подход към областните управители, даже започнахме да работим по него. Няколко дни след това изведнъж сглобката взе да се пропуква. Сглобката означава в случая точно този механизъм, който се използва, за да намерим консенсусни лица, включително и за регулаторите. Така че загубвайки процеса, който ни доведе до успех до тук, създаваме огромен риск да се разпадне“, обясни Денков.
Той отрече обвиненията на ГЕРБ за кадровите назначения и припомни колко време са били водени преговорите между двете формации, както и че е имало промени в проектокабинета „Денков“. Всички назначени заместник-министри били съгласувани с Мария Габриел.
„Никой няма право да каже, че ГЕРБ не участва в този процес, защото ако не участваше, тези заместник-министри щяха да са назначени сигурно още преди две седмици. Ако действително ПП решаваше сама какво да прави, отдавна щяхме да сме назначили и областните управители“, посочи премиерът. Почти всички заместници на министри вече били назначени, предстои да се търси съгласие и за назначаването на областни управители.
Денков сподели, че в Министерския съвет има добра кооперация, включително и с вицепремиерката от ГЕРБ Мария Габриел. Смисъл от парламента обаче има само ако са координирани законодателната и управленската програма.
Премиерът акад. Николай Денков отговори на думите на президента Румен Радев, че политици гледат на войната като на театър. Той припомни, че България е парламентарна република и трябва да се спазват решенията на Народното събрание и редовното правителство.
„Войната си е там, където си е. Има една единствена гаранция за защита на България и това е нейното участие в Северноатлантическия пакт“, каза академикът и обясни, че държави като Украйна, Молдова, Армения и Грузия, които не са част от НАТО, имат сериозни проблеми. „Затова България трябва стриктно да спазва всички изисквания, които следват от това участие, защото тя няма друг по-добър гарант за нейната сигурност“, коментира премиерът.
„Ние искаме да гледаме как бият някого до нас отстрани, а в същото време, ако нас някой тръгне да ни бие, очакваме тези, които гледаме, да ни защитят. Няма как да стане. Ние сме част от тази колективна сигурност и трябва да си изпълняваме задълженията“, коментира той.
Денков е свикал извънредно заседание на правителството днес в 15 ч. Новината бе съобщена от правителствената информационна служба.
Спешното събиране на министрите е по кратък дневен ред с две точки – определяне на кандидата на България за еврокомисар на мястото на Мария Габриел и взимане на решения какъв дивидент да внесат в бюджета държавните предприятия.
Номинацията за еврокомисар е един от многото кадрови сблъсъци между двете политически формации, сглобили трудно абинета. ГЕРБ настояват София да предложи на ЕК Илиана Иванова, която в момента работи в Европейската сметна палата. „Продължаваме промяната – Демократична България“ обаче държат на своя кандидат – бившия министър и настоящ депутат Даниел Лорер.
В момента има огромно напрежение между ГЕРБ и ПП-ДБ тъкмо по темата за номинации и назначения на важни постове.
Втората точка от дневния ред на заседанието е свързана с бюджета. Финансовият министър Асен Василев предлага правителството да изиска от държавните предприятия да внесат 100% от печалбите си в хазната. Това е една от мерките за стабилизиране на държавните финанси. Василев очаква по тази линия в бюджета да влязат 780 млн. лева.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране