28.06.2023 | 20:45
„Генерал Армагедон“ е изчезнал след бунта на „Вагнер“
Сергей Суровикин е арестуван от ФСБ

Генерал Сергей Суровикин, за когото се твърди, че е имал веажна роля в бунта на ЧВК „Вагнер“, не е бил виждан от събитията на 24 юни, пише Sky News.  Сергей Суровикин, известен като „Генерал Армагедон“ е вторият командир по важност на руската армия и има известни връзки с основателя на ЧВК „Вагнер“ Евгений Пригожин.

Той е сменен като върховен командир по-рано тази година, но запази влияние при воденето на военни операции. Руски канал в Telegram е предположил, че той е задържан за разпит.

„Суровикин не е виждан от събота (24 юни), не е известно със сигурност къде се намира „Генерал Армагедон“. Има версия, че той е на разпит“, е съобщил канала в Telegram, цитиран от британската агенция.

Американското разузнаване по-рано е заявило, че Суровикин е знаел за плановете на Пригожин да организира бунт срещу руското военно ръководство, според информация публикувана от New York Times.  „Вчера предупредихме да го държите под око, защото сигурно преживява доста трудни времена“, е заявил анализаторът на Sky News по отбрана и сигурност Майкъл Кларк.

„Това, което ще се случи с този човек, ще бъде много интересно. Той не се е появявал, откакто направи изявление в събота, призовавайки хората на „Вагнер“ да се върнат в частите и да се държат прилично“.

Преди да започне бунта, Пригожин се е разгневил както срещу ген. Сергей Шойгу, руският министър на отбраната, така и срещу ген. Валерий Герасимов, началник на генералния щаб, обвинявайки ги за провалите в Украйна и липсата на подкрепа от армията за бойците на „Вагнер“.

„Ген. Герасимов също не е виждан от събота“, е добавил Кларк, както и заместник-председателят на Съвета за сигурност на Руската федерация Дмитрий Медведев.  „Личният самолет на Медведев е отлетял за Оман и не се е върнал“, е отбелязал Кларк.

Сергей Суровикин е роден през 1966 г. в Новосибирск. Той е ветеран от последните руски войни.

Военната му кариера започва през края на 80-те години на миналия век в Афганистан. Руският историк Питър Уолдрон казва, че началото на военната кариера на Суровикин е било при „изключително неблагоприятни обстоятелства“. Историкът описва генерал Армагедон като склонен към „значително насилие“.

През 1991 г. трима души са прегазени от военни автомобили в Москва. До ситуацията се стига след протест на привърженици на демократизирането на страната. Протестиращите блокирали пътя на военния конвой, а генерал Суровикин заповядал автомобилите да не спират. Обвиненията срещу него са оттеглени на по-късен етап с мотива, че той е изпълнявал заповеди.

Генерал Армагедон получава условна присъда четири години по-късно, докато следва във Военната академия „Фрунзе“. Той е обвинен в незаконна продажба на пистолет на свой съученик. И тази присъда обаче е заличена от досието му, Суровикин твърди, че бил натопен.

Генерал Армагедон има участие в конфликтите в Таджикистан и Чечения през 90-те години.

През 2015 г. Москва застава на страната на сирийския президент Башар Асад в конфликта с джидадистки и бунтовнически групи. Генерал Армагедон тогава е командир на въздушно-космическото подразделение и ръководи унищожаването на голяма част от сирийския град Алепо.

Преди това Русия участва в конфликта главно с доставки, подпомагащи сирийската армия.

Историкът Питър Уолдрон разказва, че участието на Русия в конфликта в Сирия се изразява в неограничени бомбардировки и нападения срещу цивилни. Сергей Суровикин е отговарял за бомбардировките и е бил готов да използва цялата необходима мощ.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране