Преди около десетина години беше нашумял изразът „Държавата на Златките”, станал популярен покрай Златка Димитрова и Златка Райкова, но и хилядите като тях, които за кратко време бяха нашумели с участието си в различни тв формати, хиляди предизвикателни фотосесии и въобще с разбирането си за живот, което видимо се свеждаше до лесен и охолен живот под крилото на някой финансово осигурен батка или чичка, докато през това време те се занимават единствено със самоусъвършенстване, тоест да не правят нищо съществено по цял ден, а да се снимат, инфлуенсърстват и пръскат сексапил.
Те никнеха отвсякъде, имаха много високо мнение за себе си, държаха да са във светлината на прожекторите, житейските им драми се развиваха публично, а медиите непрекъснато ги популяризираха, сякаш самите те бяха повярвали и се опитваха да убедят и всеки обикновен човечец, че въпросните Златки са хайлаф, фактор, че са много добри момичета, че дори са пример за подражание.
Даниел Лорер
От известно време, всъщност много активно откакто на политическата сцена се появи Промяната, но в действителност още от 2013 г. (когато е съветник на министъра за електронно управление в служебното правителство на Марин Райков) новата Златка, но на политическата сцена, е Даниел Лорер. Както в началото гледахме на глуповатите силиконки – с насмешка, така гледахме на него, впоследствие и на съпругата му Виолета Лорер, които буквално започнаха да извират отвсякъде, а Асен Василев и ПП непрекъснато се опитваха да им намерят все по-престижен пост. Разбира се, да не скочи някой, не сравнявам интелектуалните възможности на силиконовите Златки с тези на политическите Лорер.
През 2021 г. Лорер е съветник в кабинета на служебния министър на икономиката Кирил Петков в първото служебно правителство на Стефан Янев, председател на Комисията по прозрачност към Министерството на икономиката (май – септември 2021), министър на иновациите и растежа в кабинета на Кирил Петков (декември 2021 – август 2022), както и народен представител в 48-ото и 49-ото НС, в което е член на комисията по външна политика и на тази по икономическите въпроси и иновации. Като народен представител е и член е на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.
Когато се разбра, че ще има нов кабинет, неговото име веднага беше едно от първите спрягани за министерски пост, но поради изискването и ГЕРБ (все пак) да одобрят предложенията, той отпадна от състава на настоящия кабинет. След това не бе харесан и за еврокомисар. Когато стана ясно, че Мария-Габриел ще е министър на външните работи, впоследствие и ротационен министър-председател, и постът като комисар в ЕП се оваканти, председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен изрази очакване, че България отново ще предложи за поста жена. И хоп… ПП предложиха Даниел Лорер. Дали поради тази причина, дали поради слабото му представяне на изслушването, той не беше допуснат до интервю пред европарламента, за сметка на Илиана Иванова от ГЕРБ.
Между другото, за да бъдат допуснати до устното интервю, правната комисия на ЕП проверява кандидатите за финансово състояние и конфликт на интереси, което трябва да говори достатъчно.
Но това не обезсърчи нито Лорер, нито Асен Василев, нито ПП, които веднага измислиха нов вариант за пост на първия – шеф на БНБ . Според тях кандидатурата му била много добра и по-подходяща от тази на предишния претендент – Андрей Гюров. Така Лорер започна да разбира и от банкови дела…
Виолета Лорер
Междувременно жена му Виолета пък не успя да влезе в Съвета на директорите на Европейската инвестиционна банка, след като Асен Василев я номинира за член на борда на (ЕИБ). Както се оказа часове по-късно, това назначение освен че не беше съгласувано с ГЕРБ, не беше одобрено и от останалите от коалицията ПП/ДБ, а в самата Промяна имаше сериозно недоволство срещу предложението му г-жа Лорер да заеме тази престижна позиция.
По неофициална информация Василев е бил помолен настоятелно да се откаже от назначението на Виолета Лорер, като настояването е било и от страна на Кирил Петков, и от страна на премиера Николай Денков. А пък проверката показа, че финансовият министър сам е пуснал съгласуване за назначението с останалите министри, давайки само 60 минути за отговор на искането му и набързо разписал назначението на дамата.
Професионално реализирани или не точно?
Вероятно повечето от вас вече са забравили, но един от финансовите благодетели на ПП – бившият транспортен министър и собственик на Еконт Ник Събев, миналата година напусна партията, като заяви, че „Ако са почтени, Асен Василев, Даниел Лорер и групата им трябва незабавно да си подадат оставките и да напуснат ПП”, намеквайки, че споменатите са обсебили напълно формацията, колейки и бесейки в нея.
Също преди няколко години, в интервю по btv, в интервю с Виолета и Даниел Лорер, те заявиха, че са успешни, реализирани и удовлетворени от професионалното си развитие, но какво стана след това – вече от доста време ПП и основно Асен Василев се чудят на какъв пост да ги наместят. Всъщност сериозно професионално ангажираните хора нямат никакво време за странични дейности, касаещи допълнителна работа, което поражда редица резонни въпроси, сред които: „нужда от пари ли има семейство Лорер?”, „нереализирани ли се чувстват, за да се опитват непрекъснато да се наместят някъде?”, „неудовлетворени ли си?” и т.н., все в този дух.
Ситуацията с непрекъснатото търсене на някакъв пост за Виолета и Даниел Лорер породи и немалко мемета, сред които: „Подкрепяме кандидатурата на Лорер за главен мюфтия, патриарх или римски папа! Съпругата му директно да обявим за светица!”, „Нищо, че ЕК настоява българският еврокомисар да е жена, няма проблем Лорер да обяви, че се чувства жена, точно както и Кирил Петков обяви, че по вътрешно убеждение няма канадско гражданство. Отечеството изиска жертви!”, „Постът главен прокурор е вакантен, предлагам Даниел Лорер за тази позиция”, „Ако ви звънят непознати номера, не вдигайте. Търсят работа за Лорер и жена му…” и прочее, все в този дух.
Не са само Лорер…
Но както отлично знаем, проблемът не е само Лорер. Типично както при Златките, след тях повлякоха крак и хиляди други, устремили се към лесния живот. Това са същите тези, които щяха да донесат положителна промяна, а ни предложиха предимно аматьорщина, трудоустрояване на лидерите си, финансовите си благодетели, жените и любовниците си. Вече не е смешно, а е крайно клиширано. И докато при Златките махахме с пренебрежение и насмешка, превключвайки канала, някак е доста сложно да превключим случващото се, защото касае управлението, властта и цялата страна.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране