06.07.2023 | 21:54
Бъдещето на прокуратурата зависи от „Осемте джуджета“
Борислав Сарафов твърди, че не е знаел за организираната престъпна група от прокурори и полицаи за отнемане на чужди бизнеси

„Казусът „Осемте джуджета“ е изключително грозна, груба и безпардонна употреба на специализираната прокуратура, която е използвана за разчистване на сметки“. Това обяви временният главен прокурор Борислав Сарафов по време на изслушването си от Висшия съдебен съвет за аферата, която беляза неизличимо престоя на Иван Гешев начело на прокуратурата.

Временният главен прокурор обеща обективно и пълно разследване на случая с уговорката, че той лично е заинтересуван от това заради изтичането на неговата снимка му с главния герой от джуджетата Петьо Петров – Еврото.

„Изясняването на този казус е ключов залог за бъдещото нормално функциониране на прокуратурата. Аз ще направя всичко, за да се изясни всичко по законен начин, включително за активизиране на наказателна отговорност срещу замесените лица“, каза Сарафов и се оправда, че той лично нищо не е знаел за този случай.

Преди това ВСС изслушва бившият прокурор Андрей Янкулов, който е участвал като юридически съветник в разследването, проведено от „Антикорупционния фонд“. Той разказа подробно пред съдебните кадровици за пари и злато на стойност 5 млн. лв, които са изчезнали по делото със съдействието на Специализираната прокуратура.

Сарафов: Аз не знаех

Значителна част от изказването на Борислав Сарафов пред ВСС бе посветено на опита му ясно да се разграничи от Иван Гешев и аферата „Осемте джуджета“.  „Този казус беше скрит и от мен. Единствената информация, която аз черпех, беше от медиите“, каза Сарафов пред ВСС. Той разказа за проверката на върховния прокурор Марио Василев, който още преди три години е открил множество данни за извършени престъпления от спецпрокурори, но докладът е бил укрит в архива.

Проверката на прокурор Василев е започната по публикацията за „Осемте джуджета“ в Mediapool, но една година след изготвянето на доклада Иван Гешев е дал резолюция „Запознат“. След това папката е била изпратена в архива.

„Прокуратурата не може да продължи без този казус да бъде разчистен по обективен начин“, каза Сарафов и съобщи, че е възложил на Софийската апелативна прокуратура да реши как да започне разследването.

„Гешев е сложил кръст на всякакви наказателни и дисциплинарни действия (за „Осемте джуджета“), той не е знаел какво да направи и е търсил начин да го архивира“, каза Сарафов. Той обвини Иван Гешев, че му е „спретнал оперативна комбинация“, за да бъде сниман пред „Осемте джуджета“ с Петьо Петров.

„Поканиха ме на среща там, за да бъда заснет. Снимките бяха разпространени в деня преди да отида в предаването „120 минути“, защото бяха в очакване да кажа нелицеприятни неща“, обясни Сарафов и продължи: „Аз съм точно толкова жертва на този казус, както и тези, които загубиха здравето си (заради „Осемте джуджета“), защото бяха окалян до степен да загубя част от достойната си кариера“.

Временният главен прокурор каза, че Гешев и Петьо Еврото са близки приятели и дори съратници. Според него твърдението на бившата жена на Еврото – Любена Павлова, че не познава Гешев, е нелепо. „Те са в плътна колаборация. Той ѝ осигурява наказателна неприкосновеност, а тя от своя страна е впрегната като оръжие, за да бъдат окаляни неговите опоненти“, каза Сарафов. Според него е срамно, че Любена Палова и досега е с полицейска охрана по разпореждане на прокуратурата.

За какво става дума в „Осемте джуджета“

Аферата „Осемте джуджета“ започна през лятото на 2020 година, когато бизнесменът Илия Златанов разказа пред „Антикорупционен фонд“ как бившият следовател Петьо Петров, известен с прякора Еврото, е опитал да отнеме предприятието му за производство на асансьори „Изамет“. Златанов твърдеше, че е търсил помощ от него заради конфликт със сина си Явор.

След намесата на Петров Златанов-младши е арестуван, а след това започват заплахи срещу бащата, че ако не прехвърли бизнеса си, синът ще умре, тъй като е в болница и има нужда от хемодиализа. Още тогава Златанов-старши разказваше, че са били иззети като веществено доказателство 35 килограма злато под формата на монети на стойност 4 млн. лева. Отделно са взети 500 000 евро в брой.

Впоследствие ценностите останали у бившата съпруга на Петров – Любена Павлова. Той бил принуден да подпише протокол, че златото му е върнато, но тя го натоварила в джипа си. Всичко се случило в сградата на закритата вече специализирана прокуратура на ул. „Черковна“ в София. През 2020 г. тогавашният главен прокурор Иван Гешев говореше с подигравка за скандала „Осемте джуджета“. Той обясняваше, че ще проверят и джуджетата, и „десетте малки негърчета“.

Къде изчезнаха 5 млн. лв.?

Андрей Янкулов от АКФ каза пред ВСС, че изслушването е трябвало да се случи много по-рано, защото дълго време е липсвала институционална реакция от страна на прокуратурата, която е основната замесена институция. Той нарече нарушенията по този случай „фрапантни“ и се концентрира върху изчезналите пари и злато. „Парите в брой и златото са върнати с постановление на спецпрокуратурата на лица, от които не са иззети. Те са върнати след предоставяне на едни привидни документи“, каза той.

„Дори не са се постарали всичко да изглежда изрядно, поне от външна страна“, обясни Янкулов. Според него организираните действия по „Осемте джуджета“ показват, че е твърде възможно това да се е случвало по други случаи. „И други обвиняеми са казвали, че са видели иззети веществени доказателства по аукциони в интернет“, каза бившият прокурор, като вероятно имаше предвид съобщението на Васил Божков, че е видял да продават на търг един от неговите тракийски ритони.

„От тези действия е засегнатото цялото общество, защото се руши имиджа на цялата прокуратурата. Не осветяването на тези проблеми е проблем, а защо изобщо тези безобразия изобщо са се случвали. Този казус беше неглижиран от ръководството на прокуратурата, визирам бившия главен прокурор – Иван Гешев, и г-жа Валентина Маджарова (шефката на Специализираната прокуратура), която го наричаше семейна драма“, каза Янукулов

Той напомни, че самата афера се случва, докато Специализираната прокуратурата е била ръководена от Димитър Франтишек Петров. „Докато не се сложи на масата този казус, за да се изясни връзката между магистратите и „Осемте джуджета“, няма как да се върви напред“, коментира правосъдният министър Атанас Славов.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране