30.07.2023 | 19:42
Васил Терзиев говори неубедително и манипулативно за „Телерик“
Държавна сигурност наднича зад бизнеса на кандидат-кмета на ППДБ

Данни – в първия скрийншот по-долу, на Центъра за анализи и маркетинг, начело с Юлий Павлов. Те са от периода 21 юли ÷ 25 юли и са анкетирани 1212 души, живеещи в София. Цитирам тези данни, защото досега данните на този център не са се различавали съществено от тези на „Тренд“, „Алфа Рисърч“ и др.

За мен изненада няма, предвид случващото се в София последните 4 г. и предвид облика, който си изгради избирателното тяло на ДБ-ПП пространството – на пълни непукисти, които изобщо не им е толкова важно кои са лидерите и повечето политици на ДБ и ПП – какъв е произходът им, дали са кадърни или не, леви ли са, десни ли са, истински демократи ли са или имитиращи такива, лидери ли са или задкулисие слуги, какви ги вършат, с кого се коалират…

Те според мен са морални релативисти с добър социален статус, без добра историческа памет, обърнати на Запад заради възможностите, които дава като стандарт на живот, заради престижа, не толкова като демократични ценности, изключвам само една от тях – свободата, поне на нея държат…

Според моите наблюдения голям % на избирателите в ДБ и ПП пространството са от хора, които са част от няколко лобита + групи по интереси или приятелски кръгове + различни социални групи, които са основно в София и големите градове, свързани с различен начин на живот и социални разбирания…

* Лобита, по-видимите според мен…
НПО-та,
ИТ специалисти,
адвокати,
магистрати,
ПР специалисти,
издатели,
медии…
„Америка за България“…
+
Хора, които са по-политически повърхностни и следват трендовете в социалния им балон, в който трендът се задава от хора от тези лобита + от медии, финансирани от „Америка за България“ + инфлуенсъри в социалните мрежи, част от тях, свързани в миналото с ДС/БКП.

Там има все още и остатъци от антикомунисти, гласуващи традиционно за ДСБ, преди това за СДС.

Този голям % от избирателите на ДБ, а по-късно и ПП:
* гласува за Мая Манолова на втория тур на местните избори през 2019,
* протестираха или подкрепяха протеста през лятото на 2020 г, без да се интересуват кой/кои стои/стоят зад него, кой е Румен Радев, кои протестират: БСП, Възраждане, Мая Манолова, АБВ, хора на различни олигарси,
* не се интересуваха от недемократичните методи по време на протеста: блокади, вандалщина…
* гласуваха за Румен Радев, който беше ясен още от 2016 г насам,
* коалираха се с БСП и не бяха против прекрачването на червени линии, дори протестираха в подкрепа на правителството на ПП, ДБ, БСП в края на юни 2022 г след успешния вот на недоверие, внесен от ГЕРБ след напускането на коалицията от страна на ИТН.

Това лично за мен е ужасяващ морален релативизъм на хора, обвързани от лобита, приятелства, престиж, трендове, презрение към хората, които не са от техния посстоталитарен „градски елит“.

Ето защо шумът във Фейсбук тези дни заради ДС произхода на Васил Терзиев ми се стори като буря в чаша вода!

Като прибавим и умората/разочарованието на много софиянци от 14-годишното управление на Фандъкова/ГЕРБ в София, разочарование, подклаждано, освен някои слабости в кметското управление, и от активните критици – агресивни и шумни манипулатори и леви популисти като Борис Бонев и неговата „Спаси София“.

А също и медийният ореол през годините на „Телерик“ и най-медийно известните лица на „Телерик“ Светозар Георгиев и Васил Терзиев…

…Се получава този логичен резултат към момента, колкото и ранен да е предвид че изборите са през м. октомври.

Очаквано е за мен, предвид всичко посочено горе, че големият % избиратели на ДБ и ПП не се вълнува особено от:
* тежкия ДС произход на Васил Терзиев,
* кумир му е… Петър Дънов.
* шансовете, които е имал заради семейството му: живял е в САЩ, завършил е частният Американски университет по време, когато България беше в тежка икономическа криза;
– някои медии публикуваха и документ, който сериозно изглежда като справка от Имотният регистър, от която се вижда, че през 1998 г Терзиев, ако е вярно, е купил немалък апартамент с парцел на една централна и престижна улица – „Оборище“, след като преди това е продал апартамент в „Гео Милев“:

https://tribune.bg/…/obshte…/oshte-kato-student-vasil-terzi/ 

* фактът, че Терзиев никога не се е интересувал публично от София, не е участвал в каузи за София, не е заявявал политически позиции,
* фактът, че близкият му съдружник Светозар Георгиев е дарител на ПП, Терзиев също, но официално с по-малка сума; оттук и предположението, че Терзиев си е ‘купил’ издигането му за кмет,
* фактът, че Терзиев е парашутист като кандидат за кмет,
* фактът, че от всички интервюта досега показва, че му липсва разбиране на проблемите на София, че говори неподготвен, със заучени фрази, не е убедителен, не е харизматичен, няма индикации за лидерски политически качества, че му липсва публичен опит, който е важен за публичната комуникация с избирателите / жителите на столицата.

Васил Терзиев тези дни призова да бъде претеглено това, което е постигнал…
ОК!

Но как страничен човек – избирател, да го направи, ако държи да е добре информиран и се е поровил в Интернет, за да събере колкото е възможно повече информация?

Как аз например, ако живеех в София, да претегля какво той е постигнал, предвид че установих колко много са замесените в успеха на „Телерик“ и „Телерик Академия“?!

Васил Терзиев според мен досега говори неубедително и на моменти манипулативно относно „Телерик“.

Не се разбра дотук:

1. Кое е наложило първите 3 г на „Телерик“ да не са като фирма, а като отдел на фирма, свързана с ДС хора и занимаваща се с високопрецизна оптика, която се използва и в сферата на отбраната и сигурността? „Кимкооп Трейдинг“ е осъществявало и осъществява и външнотърговска дейност.

Случайни хора в България преди години, скоро след промяната, не можеха да получат шанса за такъв вид икономическа дейност, свързана и с военната промишленост. Имали са и външнотърговска дейност. Т. е. обосновано предположение е, че са имали солидни връзки!  Твърденията, че нямали пари и ползвали само стая в сградата на Кимкооп не са убедителни.

Васил Терзиев твърди, че когато постигнали оборот от 3 млн долара на третата година – през 2005 г, едва тогава се почувствали финансово укрепнали и са основали фирма Телерик… 🙄 За мен това е несериозно обяснение, защото 3 млн долара е много голяма сума дори за САЩ. А през 2005 г минималната работна заплата в България беше… 150 лв – това е сериозен ориентир.

2. Видно от документите от Търговския регистър от тези години, публикувани в Интернет, Телерик е регистрирана като фирма през втората половина на 2005.

Според финансовия отчет за първите седем месеца на 2005 г. приходите на отдела (Телерик) за програмни продукти на Кимкооп са били около 1.3 млн лв.
https://www.actualno.com/…/vasil-terziev-uspehyt-na-telerik…

3. При прехвърлянето от „Кимкооп“ на „Телерик“ освен солидни парични средства са прехвърлени и 39 души персонал.

Това не звучи като за ‘една стаичка’ в сградата на Кимкооп, нали?

4. Видно от тези документи Васил Терзиев е бил служител на „Кимкооп“ и е получавал солидна за тогава заплата. Тези дни той каза, че е вложил във фирмата спестявания от заплатите, които е получавал. 

5. От сайта на Търговския регистър може да се види – от актуалните през 2008 г учредителни актове на „Телерик“ АД, че от 2005 г до средата на 2008 г Телерик е била ДЪЩЕРНА ФИРМА на Кимкооп, а собственикът и управител на „Кимкооп Трейдинг“ Георги Тр. Георгиев, баща на един от основателите на Телерик Светозар Георгиев, е бил член на Съвета на директорите на Телерик АД.

Васил Терзиев не обясни и какво е наложило след трансформирането на „Телерик“ от отдел в „Кимкооп Трейдинг“ във фирма“ Телерик“ да е 3 г дъщерна фирма на „Кимкооп Трейдинг“, а шефът и да е член на Съвета на директорите на „Телерик“ АД.

!

Зная, че през 90-те и началото на новия век немалко хора в България без подкрепа рискуваха сами при създаването на собствен бизнес – взимаха заеми, наемаха помещения, като някои от тях успява, а други не. Но Васил Терзиев ни обяснява как те нямали пари, затова приели да получат безвъзмездно една стаичка в Кимкооп, не се налагало и да дават пари за регистрация на фирма.

6. Телерик Академия е създадена през 2009 г като част от Телерик АД.

„Капитал“ ни съобщава, че през ноември 2013 г ДВИГАТЕЛЯТ на Академията Светлин Наков напуска заради принципни различия с основателите на Телерик и ще основе Софтуерен университет. Т. е. от публикации в Интернет разбирам, че основна заслуга за възхода на Телерик академията първите ѝ години има Светлин Наков.

Заглавие в „Капитал“ от 5 ноември 2013 г.: „Светлин Наков, мениджър „Технологично обучение“ и водеща фигура в създаването и развитието на софтуерната „Академия на „Телерик“, е напуснал академията.“

Самият Наков тогава написа, че е напуснал заради принципни различия с ръководството на Телерик академия:
https://www.investor.bg/…/160963-svetlin-nakov-napuska…

7. Основатели на Телерик са 4-ма.

Трима от тях – Светозар Георгиев, Васил Терзиев, Бойко Яръмов, са завършили „Бизнес администрация“ в Американския университет в Благоевград в периода 1996 г ÷ 2001 г., видно от LinkedIn и публикации и интервюта в Интернет.  Те не са програмисти!

Четвъртият основател е Христо Косев, завършил е Техническият университет в София и е ЕДИНСТВЕНИЯТ програмист сред тях. Именно Христо Косев създава първия програмен продукт на Телерик, който се рекламира безплатно в Интернет и така става популярен по думите на Васил Терзиев в едно интервю преди години.
https://www.economic.bg/…/otvaryame-nova-sgrada-za…

8. Според финансовите отчети на Телерик през 2006 г. те регистрират „Телерик инк“ в щата Делауеър в САЩ, който е офшорна зона + още няколко фирми на Телерик в различни държави.

9. В средата на 2008 г. Телерик намира американския инвеститор Summit Partners, като двамата шефове – американци, стават членове на Съвета на директорите на Телерик АД, видно от сайта на Търговския регистър. Това се случва по същото време, когато Телерик спира да е дъщерна фирма на Кимкооп и шефът на Кимкооп е заличен като член на Съвета на директорите на Телерик АД.

Американският инвеститор се хвали в сайта си колко много е помогнал на „Телерик“ да се разрасне – като програмни продукти, като персонал, като открити клонове в чужбина.

Американският инвеститор в сайта си посочва, че от 2008, когато инвестира в „Телерик“, до 2014 г, когато е продаден Телерик, те са били единственият ѝ инвеститор.
https://www.summitpartners.com/companies/telerik

10. „Телерик“ АД е продадена на софтуерната компания от САЩ Progress в края на 2014 г.
Progress е компания, която изкупува по-малки софтуерни компании:
от края на 2012 г до началото на 2023 г. те са придобили 19 такива компании, вкл. „Телерик“.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Progress Software

11. След като 4-та основатели на „Телерик“ продават фирмата си за 260 млн долара, те остават да работят в нея, при новите собственици, като те не заемат позиции във висшия мениджмънт, а в средния такъв: директори/вицепрезиденти/зам.-директори на дирекции/отдели!
https://www.investor.bg/…/184877-progress-software… 

Аз лично това не го разбирам. Но пък аз от корпоративен бизнес на такова ниво не разбирам…
(Длъжностите, които заемат, не са свързани с дирекции/отдели за продажби и връзка с клиенти.)

От всичко прочетено от мен в Интернет си правя извода, че обикновено собствениците на успешни компании не ги продават, а ги развиват, разширяват дейността си, излизат на борсата и така дълги години.

В случая „Телерик“ е продадена след 12 г, а собствениците ѝ стават наети служители на средно мениджърско ниво?

12. През 2016 г, т. е. 2 г след като са работили като наети в бившата си собствена компания, 4-та бивши собственици и настоящи тогава наети мениджъри в нея напускат фирмата и обявяват, че заедно с тях се отделя и Телерик академията.

Заявяват, че те ще се съсредоточат изцяло в „Телерик Академията“ и през 2017 г създават Фондация „Телерик Академия“.
https://clubz.bg/48470-sazdatelite_na_telerik_shte…
*
https://www.capital.bg/…/2887402_osnovatelite_na_telerik…

13. От сайта на Търговския регистър се вижда, че управители/представляващи на „Телерик“ в периода от създаването им като фирма до продажбата ѝ не са всичките 4-ма основатели/съсобственици, а само двама от тях: Светозар Георгиев и Васил Терзиев. Годишните финансови отчети като ръководител/изпълнителен директор са подписани от Светозар Георгиев.

14. „Телерик“ съществува 12 г. 3 години като отдел в „Кимкооп“. 3 години като фирма – дъщерна фирма на „Кимкооп“. 6 години с американски инвеститор.

15. Предвид че: 4- ма са основателите. 1 от тях е програмист.
„Кимкоорп“
Ам
Светлин Наков

При толкова замесени в успеха на „Телерик“ и „Телерик Академия“ как да претегля (по думите на Терзиев) каква част е заслугата за успеха на него самия?! 

*****
Това е арогантният според мен Фейсбук пост на Васил Терзиев, в който използва сарказъм по твърде неуместен начин, манипулира и демонстрира презрение към тези, които го критикуват:
https://m.facebook.com/VassilTerziev…/posts/137398129375255/

*****
Важни хора от „Глобална България“, сдружение, създадено на 12 ноември 2002 г., несъществуващо от години, продължават да политинженерстват, особено Иво Прокопиев и Иван Кръстев – първият син и брат на ДС хора, вторият – син на висша БКП номенклатура: шефът на медийната пропаганда в ЦК на БКП.

Как е представено тогава в „Медиапул“ това сдружение и въобще в ‘правилните’ медии тогава, които са ‘правилни’ и сега:
https://www.mediapool.bg/quotglobalna-bulgariaquot-shte…

За мен лично добре образованият, много енергичен и инициативен и добре познаващ проблемите на София настоящ председател на Столичен общински съвет Георги Георгиев е добър избор за кмет.

Не бил харизматичен и не бил известен са критиките към него. София се управлява успешно преди всичко със знания, умения, инициативност, енергичност, комуникативност, харизмата е нещо относително…

Пожелавам на столицата на изборите през октомври втори тур между Вили Лилков и Георги Георгиев, ако бъде номиниран!
А Васил Терзиев да остане на почетното трето място 😊
–––-
Още използвани източници:
Кимкооп

https://papagal.bg/eik/130531417/dba9 

Прогрес

https://papagal.bg/eik/131406605/b46a 
*
http://2018.balrec.bg/bg/participant/view/1931 
*
https://blagoevgrad.eu/osnovateli-na-telerik-vlizat-v… 
*
https://www.capital.bg/…/4313914_ne_moga_da_si_predstavia…/

 

 

 

1 коментар

  1. Bob каза:

    Терзиев не е продал „Телерик“ на Progress Software, защото не е бил собственик на Телерик. Мажоритарен собственик на Телерик от 2008 година е Summit Partners. Терзиев е миноритарен собственик с под 10% от Телерик. След 2008 Summit Partners е купила 5 подобни компании и ги е сляла с Телерик и оше 2 компании които ги е вляла в Телерик като миноритарни собственици. Summit Partners купува и слива в Телерик, който е вече неин собственик: a) 2008 Germany: Acquired Vanatec GmbH, an enterprise-grade ORM provider b) 2009: Germany: Purchased the software JustCode from another German company c) 2010 USA: Merged with ArtOfTest, adding the Test Studio product d) 2010 Canada: Acquired TeamPulse, via a partnership deal with Imaginet e) 2011 UK and Australia: Expansion f) 2012 USA: Acquired Fiddler, a web debugging proxy g) 2013 Denmark: Acquired EQATEC Analytics, a software analytics suite Продажбата е регистрирана с Продавач Summit Partners , притежаващ компанията ТЕЛЕРИК намираща се в България и Купувач Progress Software на 22 Октомври 2014 год, за $262.5 million Телерик е регистрирана през 2002 и до 2006 се развива с няколко милиона долара пари дадени на Терзиев от ДС. Парите свършват през 2006 и Summit Partners финансира в Телерик като private equity stock до Aug 25, 2008, след която дата, поради това че Телерик на Терзиев и сие е във фактически фалит и Summit Partners става мажоритарен собственик и от 2008 до 2013 купува 5 компании и 2 компании слива в Телерик и инвестира десетки милиони долара за оцдравяване на Телерик, като поема еднолично като собственик управлението на компахията. След продажбата за $262.5 million парите основно отиват в Summit Partners като мажоритарен собственик и някъде под 10% отиват на основателите на Телерик (те са четирима), т.е. Терзиев е получил не повече 5-6 милиона US долара от Продажбата на компанията и е вероятно удвоил парите получени от куфарчетата получени от ДС при основаване през 2002 на компанията.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране