Въпреки, че още в началото на издигането на кандидатурата му за кмет на София от „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Спаси София“ Васил Терзиев публично увери, че не се притеснява от действия на свои близки (щатни служители на Държавна сигурност) в миналото той отказа да предостави достъп до документите за тях в архива на ДС, с които да се запознаят журналисти и изследователи, противно на големия обществен интерес.
Независимо от този факт Законът за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия предоставя широки възможности да се стигне до осветляване работата на щатните сътрудници на тоталитарните комунистически служби.
Една такава възможност е проучването на досиетата на агентите на Държавна сигурност, които Комисията разкрива от 2007 г. досега. А всички тези архивни материали за лица с обявена от независимия държавен орган принадлежност към ДС или разузнавателните служби на БНА са достъпни по силата на закона за досиетата.
В досиетата на сътрудниците се съхранява важна информация за щатните служители, които са ги вербували, както и тези, които са ги ръководили.
В информационните масиви на Комисията по досиетата сайтът desebg.com установи, че името на бащата на Васил Терзиев – Александър Василев Терзиев протича по няколко дела на агенти на ДС.
Desebg.com ще вдигне завесата върху част от дейността на Александър Василев Терзиев по отношение на сътрудниците, които е ръководил в качеството си на оперативен работник от отдел 07 „Научно-техническото разузнаване“ на Първо главно управление (ПГУ) на ДС, (от 1980 г. Управление „Научно-техническо разузнаване“ в рамките на ПГУ-ДС).
На базата на достъпните за всеки по силата на закона за досиетата архивни документи читателите ще могат да добият представа за характера и методите на работата на бащата на Терзиев, както и сами да преценят дали тази дейност кореспондира с обявеното от самия кандидат за кмет на София на ПП-ДБ твърдение, че „много от тези хора [щатни служители], които са работили в тези структури, като моите родители“ са служили на държавата.
От съдържанието на архивните документи също читателите сами ще могат да преценят дали структурата (научно-техническото разузнаване), в която е работил бащата на Терзиев и неговата конкретна дейност като водещ офицер отговарят на обяснението на Васил Терзиев, че „всяка една нормална държава от Бангладеш до Бурунди и най-развитите имат такива структури и те се грижат за интересите на държавата“.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране