Скандалът около машинното гласуване, който предизвикаха ГЕРБ, ДПС, ИТН, БСП и „Възраждане“, е инсценировка, като вероятно крайната й цел е касиране на вота.
Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов на извънредна пресконференция на ръководството на десницата, след като останалите политически сили в парламента на практика обвиниха правителството в опит да манипулира изборите.
За отбелязване е, че десните се отказаха да защитават машинното гласуване. Вместо това те прехвърлиха всичко на Централната избирателна комисия (ЦИК), която според тях трябва да реши дали устройствата да се използват на вота в неделя. „Въобще не ни е страх да излезем изцяло на хартиен вот. Голяма работа!“, небрежно коментира Кирил Петков.
Христо Иванов посочи, че председателският съвет на парламента е използван от другите политици като следствен орган, макар че няма никакви подобни правомощия. „Прави се опит да се експлоатира поредната конспиративна теория – флашки, кодове, всички други неграмотности“, счита Иванов. Той се обърна към ДАНС и ЦИК да не оставят да бъдат използвани за такива цели.
Като него се изказаха и останалите десни лидери. Атанас Атанасов определи случващото се като нова „Костинбродска афера“, замислена от ГЕРБ и ДПС. По думите му, докладът на ДАНС, на който другите партии се позовават, е „митична справка“, при това подписана от зам.-шефа на агенцията, а не от председателя й.
А според Кирил Петков ДАНС бива използвана като маша за предизвикване на скандал. Той предположи, че ГЕРБ се опасява от загуба на изборите в София и затова непрекъснато хвърля обвинения – най-напред за връзки с руската компания „Лукойл“, а сега и за манипулации с машинния вот. „Те се чудят какво да измислят. Затова цял ден не им се връзваме на всичките номера“, смята Петков. Той призова избирателите да не се повлияват от скандала, а да излязат и да гласуват.
Божидар Божанов, бившият министър на електронното управление, който попадна на мушката на другите партии, нарече случващото се „абсурд и предизборен цирк“. Той повтори очевидното за всички – че гласуването става с отпечатани бюлетини и софтуерът не отчита изборния резултат, а го правят хора. Божанов припомни също, че целият процес по проверката на машините и програмирането им се е случвал публично, в присъствието на партийни представители. „Няма как снимка, видео, разказ да промени по какъвто и да било начин изборите. Изходният код не е един, два, пет реда, а половин милиона реда. Вие представяте ли си как някой е снимал половин милион реда?!“, попита реторично Божанов.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране