24.11.2023 | 11:03
Сглобката се изроди в бъчва, Борисов вкарал ДПС във властта, защото имало нужда от обръчи
Напускането на режима избори след избори, породен от псевдореволюцията от 2020 г., налага да се укротят страстите, обясни Харалан Александров

Сглобката, която политиците и политолозите все по-често употребяват, когато говорят за българското правителство, заприлича на бъчва. В „Денят започва“ по БНТ социалният антрополог Харалан Александров каза, че Бойко Борисов иска да има зрял партньор до себе си и на това се дължал възходът на Делян Пеевски и влизането на ДПС във властта.

„Когато имаш нещо толкова непредсказуемо, инфантилно, буйстващо и необуздано като „Продължаваме промяната“, има нужда от повече обръчи, за да не се разпадне бъчвата“, заяви Александров.

„Има два режима на функциониране в политиката. Единият е на конфликт, който по време на избори се активизира. Тога всичко е война. Политическото говорене е превърнато в оръжия. След това имаме договаряне, съгласие, консенсус и трябва да се придвижват скучните, невълнуващи задачи“, обясни той.

„В България обаче имаме политици, които избират да не виждат света или наистина не го гледат, което е още по-притеснително. Ако го правят с пропагандни цели бих го приел, но те наистина вярват, че светът се дели на добри и лоши. След като си се обявил, че си от добрите сили, а другите – от лошите, сътрудничеството става невъзможно. Така се самосаботираш, т.е. сам си слагаш капана“, каза социалният антрополог.

„От другата страна има ревашнизъм на жертвите на този морален терор, на който бяха подложени по време на псевдореволюцията от 2020 г. В регрес е общността. Има много напрежение. Хората очакват да бъде довършена голямата задача за смазване на политическия влак, а това е невъзможно, защото ще доведе до тежък разрушителен ефект. Затова напускането на режим избори след избори налага да се укротят страстите“, добави той.

Политологът проф. Светослав Малинов пък каза, че протестите срещу БФС бяха предизвестени. „Историята я знаем и сега ще видим как ще завърши този сюжет. Най-важното е, че вече няма избори и следбалотажна депресия. Има напрежение в общински съвети, в които не могат да си изберат председатели. Ясни са задачите пред Народното събрание. Депутатите трябва да оставят другите неща, да приемат бюджета и както се казва, да се карат фокусирано върху нещо смислено“, подчерта той.

„Доскоро някой хора отказваха да наричат това, което ни управлява, коалиция, а то е. Тя просто е асиметрична и Бойко Борисов е приел ролята на критик на правителството, а в един момент, когато става нещо като гаф и искане за оставка на конкретен министър, но се оказва, че лидерът на ГЕРБ има свои министри. Трябва да е ясно кой подава имената. Нужно е да се знае кой каква политическа подкрепа има“, коментира професорът.

„Сега виждаме много как става нещо, което мирише на оставка и точно в такъв момент, когато би трябвало вътрешната опозиция в лицето на Борисов да каже „да“, той изведнъж отсича „Не“. Вижда се лицемерието и самите избиратели, които плащат някаква цена, че трябва да търпят това правителство. Създава се ненужно напрежение, което се надявам да започне да се успокоява“, добави той.

„От известно време забелязваме желанието да е с Делян Пеевски във всичко. Не знам защо. Имам само подозрения. Изглежда се чувства несигурен и иска да има партньор до себе си“, заяви политологът.

„Участието на ДПС не е нужно, за да има стабилно мнозинство. То е необходимо само, за да има конституционно мнозинство и оттам започна всичко. Борисов сам се ангажира с това ДПС да участва в неща, за които не е необходимо. Изглежда той иска движението да е във властта, а ПП-ДБ – не желаят. Това не е здравословно за формулата, както и за ГЕРБ“, каза професорът.

„Вкарването на ДПС в правителството създава нов ос на напрежение. Ще има ротация и е ясно, че ГЕРБ трябва да увеличи присъствието си, но ако някой започне да говори, че сега е моментът и е редно партията на Пеевски да участва, за да стабилизира, логиката е обратната, защото това е нова линия на противопоставяне, която ще свърши лошо за всички. От този депутат е снето доверие от американската държава. Опасно е ако се окаже близо до българското правителство, защото законът „Магнитски“ има отзвук и в Европа“, добави той.

„Много се разтревожи г-н Малинов и веднага въведе върховният арбитър – американското правителство, което е лоша практика, тъй като нивата на подкрепа и симпатия към тази държава и към евроатлантизма са рекордно ниски в България. Има огромен резервоар от антиамериканизъм и трябва да сме изключително внимателни. Разпознаването на американската държава като реалната власт у нас мобилизира режима на Андрешко – на съпротивата срещу бирника, който идва да вземе на сиромаха житото“, заяви Александров.

„Този режим на саботаж – на вкарване на бирника в блатото, е много опасно. Обществото ври и кипи и чака да се появи ново голямо популистко, антиглобалистко и антикорпоративно бъдеще. Това е е като мантра, която бълбука и се чуди откъде да избие. Подкрепата на Ваня Григорова на балотажа е сигнал, че това настроение се засилва“, добави той.

 

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране