Наблюдаващият прокурор по „Барселонагейт“ е оставил горещите следи по делото да изстинат. „Ако някой е искал да го докаже, е следвало да стане много преди всичко, което се случи“, това коментира градският прокурор на София Илиана Кирилова, имайки предвид претърсванията през лятото, които се случиха точно преди все още главният прокурор Иван Гешев да поиска депутатският имунитет на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Наскоро прокуратурата прекрати делото „Барселонагейт“, като отдели част от разследването, което обаче няма нищо общо с Борисов.
Според градския прокурор по тази преписка нямало достатъчна активност от наблюдаващия прокурор, преди Гешев да влезе в конфликт с Борисов в навечерието на уволнението си от прокуратурата. Кирилова повтори, че наблюдаващият прокурор Стефан Христов е бил състудент с Гешев. От думите ѝ излезе, че Христов изобщо не е имал основание да предлага на Гешев да бъде искан имунитетът на Борисов. Включително по едно от престъпленията, сочени в предложението му, била изтекла давността. „Когато се прави такова предложение до Народното събрание, би трябвало да сме изключително прецизни, да не е самоцел свалянето на имунитета, а когато има достатъчно доказателство, че това лице да му бъде повдигнато обвинение“, обобщи Кирилова. И в отговор на въпрос призна, че случаят „Борисов“ е приключен.
„През цялото време, през което е работено по това дело, няма доказателства, че именно Борисов е закупил въпросното жилище, предоставил го е като подарък. Това няма как да бъде доказано“, каза градският прокурор.
Зам.-градският прокурор Христо Кръстев пък коментира прекратяването на разследването срещу Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова, което беше образувано по сигнал на хазартния бизнесмен Васил Божков, че е бил принуден да плати 60 млн. лв. „такса спокойствие“.
Кръстев посочи, че прокуратурата не е дала вяра нито на Божков, нито на Горанов (и двамата санкционирани за корупция по „Магнитски“). Показанията им били изключително противоречиви. „Божков има възможност да обжалва прекратяването и да видим какво ще каже съдът“, обясни зам.-градският прокурор. Дори и да не обжалва, постановлението за прекратяване на делото може да бъде проверено от горестоящите прокуратури.
Гръцки експерти на помощ
Колкото до трите дела, по които Божков е обвиняем, две от тях са пред финал – т.нар. дело за хазарта, както и известното като „криминалното“. По делото за културните ценности обаче прокуратурата удря на камък, тъй като всички български експерти, към които се е обърнала, са отказали да работят по случая, повечето с обяснението, че са работили за Божков. „В момента се извършва експертиза от експерти от Гърция, които ще огледат съответните културно исторически ценности и ще определят тяхната стойност и дали наистина са археологически ценни предмети. Това би трябвало да стане в порядъка на няколко месеца“, обясниха от ръководството на градската прокуратура.
Взрив или инсценировка?
Все още не е приключило и разследването на взрива на 1 май край колата на Гешев, който по онова време все още беше главен прокурор. На 8 декември е била предадена експертиза от 6 вещи лица, които изследвали 23 обекта, като включително са провели и експериментални взривове. Заключението им е, че взривът е бризантно взривно вещество нитропента в самоделно взривно устройство, което се задейства по електрически способ.
Вещите лица обаче не са отговорили дали този взрив е бил предназначен да убива. Затова е назначена и допълнителна експертиза за пораженията, които е можело да нанесе такова устройство.
Продължават съвместно с Европол да се прави и анализ на голям обем от справки от мобилни оператори, казаха от прокуратурата. „Работи се по всяка една възможна версия. Не е изключена и версията инсценировка. Другите са опит за убийство и сплашване на Гешев, за да напусне поста си“, посочиха от прокуратурата
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране