Излезе ли от „Дондуков” 2, за да оглави партия „3-ти март”, президентът Румен Радев ще се сблъска с прокурорски проверки и разследвания за корупция. Остане ли на поста си държавен глава, то от сглобката му готвят импийчмънт, а поводи за това щели да се намерят „много бързо”.
Този сценарий на кръстосан огън спрямо държавния глава разиграва сглобката, за да напомни на Радев мястото му в политиката по Конституция – безгласна буква, каквато той отказва да бъде, разказаха за „Уикенд” депутати от управляващото мнозинство.
Зачестилите атаки по държавния глава и дори отправянето на реплики и обидни епитети от страна на председателя на ДПС в парламента Делян Пеевски – г-н „Магнитски“ към президента не са случайни. Според избраници властта категорично е решила да спре в зародиш всякакви опити на Радев наистина да излезе на светло като политически кукловод на нова партия и да обърка схемите на „некоалицията” преди ротацията и вота за евроизбори през лятото.
Внезапно засиления интерес на управляващите към старите скандали покрай съветниците на Радев и в частност Николай Копринков и любимият на Весела Лечева – Сотир Ушев, които действително са затънали в корупция са просто „нишан” към президента да „стои кротко на „Дондуков” 2 и да не засилва „Трети март” към избори”.
Паниката в сглобката станала повсеместна, след като преди броени дни стана ясно, че именно Лечева, която напусна БСП и пристана на Радев, е регистрирала „Трети март” като марка в патентното ведомство, а подписите за създаване на политически субект президентът и съмишлениците му отдавна са събрали, благодарение на допитването за провеждане на референдум за запазване на едноименната дата за национален празник.
Страхът от раждане на Радева партия е основателен, след като и самият президент обяви, че предвид ситуацията в държавата нов проект е абсолютно наложителен, ала с уточнението, че ако припознае политическа сила, ще го направи лично. Според депутати държавният глава засилил активирането на симпатизанти из цялата страна за евентуален политически проект, като емисари обикаляли регионите и обяснявали, че „3-ти март” е сигурен участник на изборите за европейски парламент, въпреки че това далеч не отговаряло на истината на този етап.
Подобни опити за опипване на електоралната любов имало и преди местните избори, когато хора на Радев отново обикаляли да агитират за негови аватари по места по време на кампанията за кметския вот и така президентът се надявал да положи скришом основите на структури за партията си, разказаха още депутати.
Ударните атаки по държавния глава обаче не идват само от управляващите. Наскоро сменила плочата в отношението си към президента Корнелия Нинова реши изненадващо да се присети за старите сигнали на БСП до прокуратурата относно нередности и корупция на „Дондуков” 2, и да вади свои питания за евентуални злоупотреби на служебните кабинети на Радев. Активността на лидера Корнелия Нинова и внезапната й самоинициатива дошла като гръм от ясно небе за актива на „Позитано” 20, след като тя неофициално бе спуснала позивна президентът да се превърне отново в приятелска персона.
Всъщност, нищо изненадващо нямало в поведението на Нинова, признаха с половин уста депутати – червената фурия била „подсетена“ за стари скандали покрай персоната си като скандала с „Кинтекс”, както и с „няколко дела и записи“, с които прокуратурата я държала по времето на бившия обвинител №1 Иван Гешев. За записите, с които се говореше, че я държи Гешев, а именно – как иска ареста на Сергей Станишев, както и делата на трупчета, управляващите любезно осведомили отново соцлидерката и тя начаса обърна палачинката спрямо поведението си към Радев.
Нинова обяви, че със сигурност „знае”, че президентът прави партия, ала не уточни защо действително чак сега си припомнила, че БСП е подавала „безброй” сигнали за нередности на служебните му кабинети. Властта напомнила удобно на Нинова и че актовете на прокуратурата за прекратени дела са отменими и това може да й създаде неприятности, ако реши да продължи с добрия тон към държавния глава.
Соцфурията и претоплянето на старите скандали били обаче най-малкия проблем на президента, ако държавният глава продължи да атакува властта. Депутати признаха, че дори да си остане на „Дондуков” 2 и да не превърне „3-ти март” в официален състезател на евровота, то Радев го чакала заплахата за импийчмънт. Не е ясно с какви мотиви управляващите възнамеряват да ударят президента и дали въобще ще направят този опит въпреки спекулациите за такова намерение, но слуховете за подобна опция щели да им дадат възможност да „поохладят” нападките на държавния глава.
Такъв опит вече бе направен от бъдещия шеф на парламента ген. Атанас Атанасов през зимата на миналата година, когато Радев се изказа против отпускането на военна помощ за Украйна, ала служебният му кабинет гласува точно обратното и властта забрави идеята. Според народни избраници обаче повечето от скорошните изказвания на Радев можели да бъдат предпоставка за искане на имунитета му и свалянето му от власт, но единствено, ако управляващите решат категорично да го въвлекат в процедурата за назидание.
Импийчмънт у нас обаче трудно ще се случи, тъй като не парламентът, а Конституционният съд решава дали процедурата ще завърши с отстраняването на президента и вицепрезидента, а преди това са нужни гласовете на 160 депутати.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
„Импийчмънт на Президента“ е бля бля за подгряване на зомбирания психодесен електорат.
Сглобката е наясно, а и Буци им го каза, че това са само мокри блянове на болни мозъци. Ама те толкова си могат…..