Часове след като се провали предният опит за евентуално разбирателство между доскорошните партньори в сглобката, ГЕРБ и ДПС положиха големи усилия, за да провалят и заседанието на комисията „Нотариуса“. Тя бе сформирана с цел да изследва зависимостите и влиянието на застреляния Мартин Божанов в съдебната власт. Комисията е под председателството на Никола Минчев от ПП-ДБ. Досега бяха изслушани много от участниците в казуси, свързани с покойния Божанов, сочен за лобист в съдебната власт.
ГЕРБ и ДПС застъпиха тезата, че комисията не може да изслушва поканените Илияна Кирилова, градски прокурор на София, апелативния прокурор Радослав Димов, както и съпругата му Божидара Димова, която пък е зам.-шефка на градската прокуратура. От двете партии обявиха, че комисията няма кворум, следователно не бива да заседава.
На това Минчев отговори, че парламентарният правилник разрешава да се проведе изслушване без нужния кворум. Това ядоса Хамид Хамид от ДПС, който напусна залата с викове, че се върши нещо незаконно, а ПП-ДБ просто си правят кампания. В същия дух се изказа и депутатът от ГЕРБ Маноил Манов, който заяви, че за всички вече ясно, че са в предизборна кампания. Гроздан Караджов от ИТН също критикува комисията, а пък БСП се разсърдиха, че нямали достатъчно членове в същата. Шефката на съдебния инспекторат Теодора Точкова пък каза, че ще чака половин час пред залата и ако се събере нужният кворум, ще се върне за изслушването.
Съпругът, съпругата и кумата
След около час грозни спорове и викове в залата изслушването все пак започна. Първи бе Димов. Той е предишен ръководител на районната прокуратура в София, а в момента – на апелативната. Димов разказа, че е ходил в ресторант „Осемте джуджета“ на бившия следовател, също сочен за лобист – Петьо Петров-Еврото, защото храната била хубава. Същото правели и редица магистрати от районните съд и прокуратура, понеже сградата се намира близо. Димов заяви, че не е познавал Нотариуса, нито пък е ходил в неговия частен клуб „SS“.
Името на Димов бе замесено в историята покрай Нотариуса след като се разбра, че гръцки бизнесмени, работещи у нас, са имали проблеми с прокуратурата, а адвокат на техните съперници за имот в София е бил адвокатът на убития Божанов – Велимир Атанасов. Покрай множеството скандали се разбра, че доскорошната шефка на районната прокуратура, където е било делото срещу гръцките бизнесмени, Невена Зартова, е кума на Димов. Зартова напусна поста си след убийството на Божанов и започна да говори, че в прокуратурата имало „семейство“ – т.е. група от магистрати, членуващи в неформална организация, която решава определени дела.
Съпруга на Димов пък е Божидара Ганева-Димова, зам.-шеф в градската прокуратура и ръководител на ключовия отдел „Специализиран“, в който се разследват делата с т.нар. висок обществен интерес. Ганева заяви пред депутатите, че не вижда проблем в тези обвързаности, защото законът не забранява на различни ръководни постове да са съпрузи. Тя каза още, че от години не поддържала контакти с кумата си Зартова, защото „тя имаше нездрав интерес към моя съпруг„.
Г-н Рашков това, г-н Рашков онова
Градската прокурорка Кирилова пък многократно споменаваше бившия вътрешен министър и сегашен член на комисията „Нотариуса“ Бойко Рашков. Кирилова ръководи прокуратурата, разследваща убийството на Божанов, но не даде подробности за това дело, тъй като то не е предмет на работата на комисията. И пред медиите, и пред депутатите обаче прокурорката намекна, че един от ключовите свидетели по аферата с Божанов – Ивайла Бакалова – сама е търсила съдействието на лобиста. Как се случва това?
Според Кирилова двама свидетели, които не крият имената си, твърдят това. Бакалова се свързва с Божанов след като нейният мъж Веселин Денков е арестуван. Божанов и групата му обещават да помогнат срещу първоначална вноска от 100 хил. евро. Бакалова обаче записва разговорите си с тях, които стават част от разследване на организацията „Антикорупционен фонд“, което още през 2021 г. освети Божанов като лобист. Сега Кирилова обяви, че допълнително ще се проверяват твърденията дали Бакалова сама е търсила Нотариуса.
Градската прокурорка е разпитвана като свидетел и по дело, образувано първоначално срещу Петров-Еврото през 2023 г. По него има показания, че главният прокурор Борислав Сарафов е ходил често в „Осемте джуджета“. Впоследствие това разследване е иззето от ръководената от Кирилова градска прокуратура и прекратено. Въз основа на събраните материали е образувано ново производство, но вече срещу прокурора, повдигнал задочно обвинения на Еврото. В разпита си Кирилова разказва, че се познава с някогашния следовател, тъй като двамата са работили заедно.
Разказвайки за работата си в следствието, тя пак спомена Рашков (също някогашен следовател), обяснявайки, че по стечение на обстоятелствата е работила в неговия кабинет. Кирилова обясни, че с Петров прекъснали връзка за много години и се видели едва след като той станал шеф на столичното следствие. Двамата имали и приятелски отношения, Кирилова знаела за семейните драми на Петров с първата му съпруга, а когато нейни близки починали, Петров ѝ се обаждал.
Пред депутатите тя отрече, че двамата са работили заедно „дълги години“ и уточни, че били само две. Кирилова каза, че нито е закусвала, нито обядвала или вечеряла в ресторанта му „Осемте джуджета“.
Тя отрече и да е оказвала влияние на който и да е прокурор в градска прокуратура как да решава делата си. Кирилова призова депутатите да направят анонимна анкета, за да видят как ще отговорят магистратите.
Тя бе питана и дали има доклад на ГДБОП, в който се споменава, че има данни за посещения на Сарафов в „Осемте джуджета“. Тук Кирилова отново насочи вниманието към Рашков с обяснението, че става дума за проверка по негова заповед. Тя обаче била за това дали полицията наистина е охранявала ресторанта на Еврото.
Прокурорката обясни, че по тази проверка била свършена много работа, но не могло да се установи дали наистина униформените са били там като охрана или просто са паркирали наблизо.
„Ако се наложи, ще се водят дела срещу всички медии, които злоупотребяват с имена (от прокуратуратаза връзки с Петьо Еврото)“, заплаши Илияна Кирилова пред парламентарната комисия.
„Моля медиите, спрете се да омаскарявате хора, свободата не означава слободия, душевните травми не могат да се лекуват лесно“, допълни тя.
След това думата взе Божидара Ганева – Димова, която призова депутатите да отнемат правото на прокурорите да разследват свои колеги, за да не ги подлагат на това мъчение.
„Не искаме да се саморазследване. Ето давам ви конструктивна идея. Променете закона“, каза тя с глас, който издаваше, че тя е границата на плача.
Прокуратурата сама се омаскарява
„Наистина не трябва да се омаскарява прокуратурата, но тук ще подчертая дебело, че прокуратурата сама се омаскарява“, каза депутатът от ПП-ДБ и бивш вътрешен министър Бойко Рашков по време на изслушването.
Той обясни как в прокуратура може да се манипулира системата за случайното разпределение на делата и как бившият градски прокурор на София Николай Кокинов е казал на Бойко Борисов, че той си е избрал Сотир Цацаров за главен прокурор
Рашков адресира своето изказване основно към Илияна Кирилова, коментирайки, че тя няма как да не познава Пепи Еврото, а след това ѝ каза, че има информация в телефона си, че познава и Нотариуса.
„Имам данни в телефона, че вие имате отношения с Нотариуса, но няма да ви ги дам, защото не искам на този човек да му се случи нещо. Прокуратурата все още играе ролята на бухалка у нас, включително срещу политически опоненти“, каза Рашков и допълни: „Как Пепи Еврото се спря на вас, след като той ви осигури ръководни функции в следствието. Вашето име се споменава и от свидетел с тайна самоличност по дело, водено от СРП. Защо този свидетел е разконспириран, за да бъде елиминиран ли?“
„Вие сте пристрастна, вие го познавате този човек (Петьо Еврото), вие сте наясно с материалите, които се събират“, каза Рашков.
Илияна Кирилова го попита защо и досега няма няма случайно разпределение в системата на МВР, а си позволява да критикува прокуратурата. Тя отрече да се познава с Нотариуса.
„Над Мартин Божанов има шапка. Има причина да го кажа. Г-жа Цариградска беше по-разговорчива от мен и подсказа някои неща“, каза градската прокурорка на София, но допълни: „Прокуратурата може и ще се справи с това“. След това си тръгна от комисията, демонстрирайки, че е засегната от изказването на Рашков.