Столичното общинско дружество „Център за градска мобилност“, което отговаря за паркингите и събира десетки милиони левове годишно такси от синята, зелената зона и паяците, е пред фалит и няма средства да строи нови обекти, въпреки протестите на граждани заради новата организация на движението по булевардите „Патриарх Евтимий“, „Витоша“ и „Фритьоф Нансен“.
И как да е иначе, след като общинската фирма отдавна е брутално източвана през неизгодни договори за наем на притежаваните от нея паркинги, стана ясно от проверка, наредена от кмета Васил Терзиев.
Срещу 10-20 хил. лв. на година, кадри на бившите ВИС-2 и СИК си докарват милиони левове печалби от такси за паркоместата, които в София са крайно дефицитни. Схемата тип „кон за кокошка“ си върви вече 15 години. През това време начело на ЦГМ се сменят няколко началници. Всички те, поне по документи, се разписват срещу сравнително скромни заплати, което не им пречи днес да са милионери.
Вероятно спестявайки от закуски…
Контактите с хора от групировките невинаги са безпроблемни за шефа на общинските паркинги в София. В стремежа си да докопат изгодни договори, бившите мутри не подбират средства. Твърди се, че подобно неразбирателство е причина през 2011 г. да бъде запален апартамента на тогавашния шеф на ЦГМ Марчело Доковски. Жилището пламва призори, а в опит да измъкне навън сина си, Доковски сам се задушава. Последвалото разследване доказа, че пожарът е умишлен.
Неизвестни лисват туба с нафта под входната врата и драсват клечката. Както често става у нас, полицията така и не откри улики срещу извършителите и поръчителите на огнения атентат. Срещу Марчело Доковски приживе има куп сигнали за крупни далавери в паркингите, но те неизменно са поставяни на трупчета от прокуратурата. След смъртта му всичко е заметено окончателно под килима.
Оперативно интересен за МВР и прокуратурата е и наследникът на Доковски – Симеон Арнаудов. Преди да поеме общинската фирма, Арнаудов е шеф на ДАИ, където по това време се вихрят купища скандали с продажба на шофьорски книжки и рекет над тирове и автобуси. Криминалисти са категорични, че схемите се покровителстват от най-високо ниво, но Арнаудов успява да запази поста си, макар негови подчинени редовно да са арестувани. Уволнен е от ДАИ едва след като автобус с неизрядни документи катастрофира на магистрала „Тракия“ и погребва шестима пътници.
Изчегъртването на Арнаудов е за кратко. Само няколко месеца по-късно той се връща на бял кон като шеф на паркингите в София. Редовите служители в столичното дружество бързо са скандализирани от поведението на своя нов началник, което е по-подходящо за бос на силова групировка.
Симеон Арнаудов започва да пристига на работа с кортеж от два струващи стотици хиляди левове черни джипа. В единия се вози той, а другият е запазен за двамата му охранители. От кого ли го пазят?
Подобно на предшественика си Марчело Доковски, и Симеон Арнаудов продължава да сключва договори за наем срещу жълти стотинки на общински паркинги с хора от групировките. Все пак при него започват схеми и с обществените поръчки. ЦГМ набързо раздава над 15 млн. лева. Сценарият на конкурсите е един и същ. За да спечели „правилната фирма“, всички останали участници в конкурса са предварително отстранени по формални причини.
За съмнителните конкурси има множество журналистически разследвания, но от Столична о6щина не се впечатляват изобщо от разкритите скандални факти.
Докато Симеон Арнаудов сключва странни договори за наем на паркинги и раздава милиони, семейството му рязко се замогва.
Шефът на ЦГМ, който със скромната си заплата плаща за кортеж и охрана, се мести да живее в струваща над 1 милион лева къща в столичния кв. „Драгалевци“. Отделно от това, той и съпругата му Ина се сдобиват с огромен апартамент в София, няколко паркоместа, гаражи и част от сграда в курорта Слънчев бряг. Ина Арнаудова инвестира огромни суми и в бизнес. Създадената от нея фирма „Грийн такси“, чийто капитал е скромните 2000 лв., успява да купи десетки хибридни автомобили „Тойота Приус“. Струващите над 50 000 лв. коли са боядисани в зелено и пуснати като таксита из София.
Амбициозната Ина Арнаудова започва и бизнес с товарни превози, а нейни съдружници са баща и син с фамилията Фандъкови, родом от Самоков. Също като бившата кметица на София Йорданка Фандъкова. Не е ясно дали имат роднинска връзка с нея. Медийните публикации за рязкото забогатяване на семейство Арнаудови цели 4 години не правят впечатление на тогавашния кмет на София. Шефът на ЦГМ е разкаран едва през 2016 г. след скандал с проведена от него поръчка за 60 навеса на спирки. Договорът е грабнат от съпруга на депутатката от ГЕРБ Ирена Коцева. От публикуваните тогава в медиите документи става ясно, че депутатската фирма е предложила в пъти по-висока цена от останалите кандидати, но е избрана за победител. Сигурно случайно!
Покрай уволнението на Симеон Арнаудов стана Ясно, че в ръководството на ЦГМ се в намърдала и експертката по туризъм Надя Маринова. Преди да поеме контрола над паркингите в София, госпожата е зам.-министър на туризма.
Маринова очевидно има силен политически гръб, щом влиза в борда на директорите на общинската фирма само няколко месеца след като премиерът Бойко Борисов я уволнява заради снимки как спи мъртвопияна в столично заведение.
Между другото, като зам.-шеф на ЦГМ за известно време се подвизава и синът на служебния премиер Димитър Главчев – Михаил, който е по-известен с кариерата си на ММА боец.
Проверката в ЦГМ, поръчана от кмета на София Васил Терзиев показва, че безобразните договори за наем на паркинги продължават да се сключват и при наследника на Симеон Арнаудов – Християн Петров. Господинът също не е случаен човек. Преди да поеме ЦГМ през 2016 г., той е съветник на Бойко Борисов и ръководи Столичната агенция за приватизация. По времето на Петров столичното дружество сключи скандалния договор за въвеждане на електронна билетна система в градския транспорт, чиято цена от 100 млн. лева изуми експертите. Обвиненията към Петров, че цената е завишена няколко пъти, изобщо не му пречат да изкара цели 3 години начело на ЦГМ, а през това време общинската фирма продължава да трупа още десетки милиони дългове. През 2019 г. Християн Петров все пак освобождава поста, за да бъде избран като общински съветник от ГЕРБ. Паралелно с политическа кариера ексшефът на паркингите започва и мощен бизнес с недвижими имоти. Днес той е управител или съдружник в десетки фирми, които притежават или строят бизнес сгради и блокове за стотици милиони левове.
И актуалният шеф на ЦГМ Димитър Дилчев явно не вижда нищо нередно в отдаването за без пари на апетитни столични паркинги на мутренски фирми. Той е назначен през 2019 г., след като не успява да спечели, нов мандат като кмет на столичния район „Студентски“, издигнат от ГЕРБ. По стара традиция и Дилчев няма никакъв професионален опит по, темата, но като вярна партийна номенклатура е уреден с нова работа като началник. Докато е начело на ЦГМ, Димитър Дилчев подновява десетки стари договори за наем на паркинги.
Условията са отново сходни – общинската фирма получава жълти стотинки като наем, а частниците прибират огромни печалби.
Все пак по негово време общинската фирма е успяла да се сдобие с нов подземен гараж в топ центъра на София. Друг е въпросът дали платените милиони левове си струват. Колкото и абсурдно да звучи, Дилчев дори не си прави труда да уведоми за сделката кмета на София. Столичните общинари разбраха за купения подземен гараж едва миналата седмица, покрай протестите, че живеещите в центъра няма къде да паркират.
Източник: Уикенд
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране