Ключов момент в надпреварата за президентския пост в Съединените щати. Джо Байдън и Доналд Тръмп се изправиха един срещу друг в президентски дебат на CNN по важните теми за страната и света. Това се случва за първи път от последния дебат между двамата – в кампанията преди предишния президентски вот, съобщава Нова телевизия.
Лични нападки и обвинения в лъжа съпътстваха 90-те минути в ефира на CNN. Дебатът започна с теми, свързани с американската икономика и мигрантската ситуация в страната, но бързо премина към външната политика. Доналд Тръмп заяви, че не е съгласен с условията, поставени от Владимир Путин за мир в Украйна. Той обвини настоящия президент, че е слаб държавник. По думите му в противен случай Русия не би нападнала Украйна, а „Хамас” – Израел.
„Всеки път, когато Зеленски идва в тази страна, той си тръгва с 60 милиарда долара. Той е най-великият търговец на всички времена. Не го виня. Просто казвам, че парите, които ние харчим за тази война… Това никога не трябваше да се случва. Аз ще уредя нещата между Путин и Зеленски като избран президент, преди да встъпя в длъжност през януари. Ще уредя тази война”, закани се Тръмп.
На свой ред Джо Байдън остро критикува Тръмп за присъдата му и неговата роля в бунтовете срещу Капитолия след предишния президентски вот. „Единственият човек, който е осъден на тази сцена, е човекът, когото гледам сега. Това, което ви казва, не е истина”, посочи настоящият президент на САЩ.
На въпрос за възрастта си и дали тя ще го затрудни при евентуален следващ мандат Байдън обяви, че Тръмп е далеч по-неспособен. Джо Байдън обвини Тръмп и за интимните му отношения с порнозвездата Сторми Даниелс, докато съпругата му е бременна, съобщава бТВ.
В отговор Доналд Тръмп повдигна като тема скорошната присъда на сина на Байдън, Хънтър, за това, че е излъгал за употребата на наркотици, за да си купи оръжие. Миг по-късно Байдън отбеляза, че почти всички бивши членове на кабинета на Тръмп, включително бившият вицепрезидент Майк Пенс, не са подкрепили кампанията му. И двамата кандидати се опитаха да защитят представянето си по ключовия въпрос в надпреварата за избиратели – икономиката. Това е труден въпрос за Байдън като действащ президент, управляващ икономиката във време, когато избирателите са ядосани от по-високите цени на храните и газа. Подходът на Байдън беше да обвини Тръмп. Бившият президент, каза той, му е оставил „ужасна“ икономика и обясни, че работи за намаляване на инфлацията.
Тръмп посочи, че инфлацията „напълно убива“ и обвини Байдън в бездействие.
Гласоподавателите в момента изглежда са съгласни повече с Тръмп, отколкото с Байдън, като анкетите показват, че подкрепят управлението на Тръмп в икономиката. Регистрираните избиратели в САЩ подкрепят Тръмп по въпроса с 43% срещу 37%, според проучване на Reuters/Ipsos този месец.
„Очевидно най-големият фактор е, че Байдън все още изглеждаше стар, дрезгав и по-малко последователен, отколкото когато се кандидатира последния път“, каза Мат Гросман, професор по политически науки в Мичиганския държавен университет.
„Не мисля, че Тръмп наистина направи нещо в дебата, за да си помогне. Той говореше на вече съществуващите си поддръжници“, добави той.
Попитан за нападението на 6 януари 2021 г. срещу Капитолия на САЩ от тълпа поддръжници на Тръмп, бившият президент отказа да поеме каквато и да е отговорност и заяви, че много от арестуваните са невинни.
А Байдън отговори, че Тръмп няма никакво чувство за американска демокрация.
Байдън също така обвини Тръмп, че е позволил премахването на общонационалното право на аборт чрез назначаването на консерватори във Върховния съд на САЩ, проблем, който занимава републиканците от 2022 г. насам.
Тръмп контрира, че Байдън няма да подкрепи никакви ограничения върху абортите и каза, че връщането на въпроса към държавата е правилният курс на действие.
Това е най-ранният дебат в съвременната история на САЩ, отчасти защото екипът на Байдън го искаше по този начин.
Една от причините е, че искаха да пренасочат вниманието към Тръмп по-рано през сезона на кампанията, надявайки се, че на американските гласоподаватели ще бъде напомнено за хаотичния характер на неговото президентство.
В същото време много хора ще говорят и за представянето на Байдън след този дебат.
Демократите ще проведат своя конгрес през август, когато ще могат да предложат по-конкретна визия за втори мандат на Байдън за американците.
Има още един дебат, насрочен за септември, който, ако се случи, ще бъде по-свеж в съзнанието на американците, когато се отправят към урните през ноември.
Пред Демократическата партия остава съмнението дали второто явяване на двамата на сцената на дебата няма да се окаже с различен изход за техния кандидат.
Междувременно кореспондентът на БНТ в Чикаго Симеон Гаспаров каза, че дебатът подейства като един леден душ на демократите. „Всички днес видяхме, не само в САЩ, но и в целия свят, че Джо Байдън вече не е в състояние, не е в добра форма да води държавата. Просто ние видяхме нещо, което не очаквахме. Очаквахме, но не чак до такава степен“, добави той и допълни, че демократите дори обмислят да отидат и да разговарят с Джо Байдън с молба да подаде оставка.
Гаспаров определи темите на дебата между Байдън и Тръмп като много „жестоки и болни“. Водещата тема остава тази за войната в Украйна. Симеон Гаспаров каза, че представянето на Тръмп е било много по-убедително.
„Много по-добре изразяваше мислите си и беше много по-убедителен, отколкото Байдън. Тръмп каза, че войната е започнала заради политиката на Байдън“, допълни Гаспаров.
Тръмп е заявил, че ще започне преговори с Путин и Зеленски за мир, но не е уточнил повече детайли. Иначе като цяло, по думите на Гаспаров, Доналд Тръмп е бил много по-конкретен по темите за икономиката, имиграцията и инфлацията.
„Той говореше неща, които хората искаха да чуят“, разказа Гаспаров.
Американски политически анализатори изразиха загриженост относно слабото представяне на президента Джо Байдън, съобщава ДПА, цитирана от БТА.
Говорейки в ефира на телевизия Си Ен Ен, която беше домакин на дебата снощи, няколко експерти критикуваха 81-годишния Байдън за неясни изявления и объркващо поведение в дългоочаквания сблъсък.
Политическият коментатор на Си Ен Ен Ван Джоунс, специален съветник на бившия президент Барак Обама, нарече представянето на Байдън „мъчително“.
„Той прави най-доброто, на което е способен. Но той трябваше да се справи с тест тази вечер, за да възстанови доверието на страната и на (политическата си) база. А той не успя да го направи“, каза Джоунс.
Главният национален кореспондент на Си Ен Ен Джон Кинг откри дискусията след дебата, като заяви, че сега е налице „дълбока, широка и много настойчива паника в Демократическата партия“ след „некадърното“ представяне на Байдън.
В резултат на това някои хора в партията „провеждаха разговори“ за това евентуално да помолят Байдън „да се оттегли“, каза Кинг.
Демократите в САЩ заговориха за смяна на Байдън след „катастрофалния дебат“ с Тръмп
Президентът на САЩ Джо Байдън се надяваше да даде нов импулс за кандидатурата си за Белия дом и да повиши подкрепата си сред избирателите в дебата с опонента си от Републиканската партия Доналд Тръмп, но слабото му представяне предизвика вълна от паника сред демократите и поднови разговорите дали изобщо той трябва да бъде кандидат, коментират в редакцията на вестник The New York Times.
Според изданието представянето на Байдън е породило съмнения относно способността му да води активна и конкурентна кампания – и вместо да разсее притесненията относно възрастта си, 81-годишният Байдън я превърна в основна тема.
Демократите, прекарали месеци в защита на настоящия президент от скептиците, си разменяха неистови телефонни обаждания и текстови съобщения в рамките на минути след началото на дебата. Някои се обърнаха към социалните медии, за да изразят шок, докато други обсъждаха насаме помежду си: „Твърде късно ли е да убедим президента да подаде оставка в полза на по-млад кандидат?“, пише NYT.
Сега Байдън е изправен пред порой от призиви да подаде оставка, отбелязва един демократ. „Партиите съществуват, за да печелят. Човек на сцената с Тръмп не може да спечели. Страхът от Тръмп потисна критиките към Байдън, сега същият страх ще подхрани призивите за оставката му“, обяснява събеседникът на редакцията.
В същото време съветниците на Байдън отхвърлят всякакви спекулации за оттеглянето му от надпреварата. Така вицепрезидентът Камала Харис, която се смята за възможен кандидат вместо Байдън, се изказа в негова защита, като заяви, че американците трябва да се съсредоточат върху това, което той е постигнал за страната по време на управлението си, а не върху представянето му на дебати. Въпреки че дори тя призна, че „беше слаб старт, това е очевидно за всички“.
Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм, който също бе споменаван като възможен заместник на Байдън, също отхвърли разговорите за промяна на кандидата. „Никога няма да обърна гръб на президента Байдън и не познавам нито един демократ в моята партия, който да го направи, особено след тази вечер“, категоричен бе той.
В същото време бившият сенатор Клеър Маккаскил, демократ от Мисури, нарече случилото се „криза“.
„Джо Байдън трябваше да направи едно нещо тази вечер, но не го направи. Той трябваше да свърши една работа, която беше да убеди Америка, че на неговата възраст може да върши работата, а днес не я свърши“, каза тя.
В същото време, пише NYT, действащите президенти често се спъват в първия си дебат, но в много случаи те компенсират това с по-силни последващи изяви. Проблемът за Байдън обаче е, че няма други насрочени дебати до 10 септември, което означава, че той няма да има шанс да си възвърне позициите няколко месеца.
„Така че вместо да рестартира кампанията в полза на Байдън, както се очакваше, екипът на президента приключи вечерта, знаейки, че задачата на следващите няколко дни, ако не и седмици, ще бъде да поправи щетите и да обедини партията зад своя обсаден лидер“, обобщава NYT.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране