В основата на опитите на България да се дистанцира от Русия е продажбата на най-големия нефтохимичен завод в региона – „Лукойл Нефтохим“. Още през октомври 2023 г. тогавашният финансов министър Асен Василев съобщи, че рафинерията се продава, а през февруари той дори обсъди въпроса с администрацията на САЩ.
Сега изданието IntelligenceOnline съобщава, че има силен интерес към завода. Такъв е изразил дискретният гръцки бизнесмен Димитриос Доциос, бивш член на Barton’s Family Capital. За целта той се е обединил с американския консултантски гигант McKinsey, за да се опита да купи рафинерията.
Според документи и имейли, с които изданието разполага, Доциос е бил в контакт с членове на McKinsey, за да консултира сделката.
Информацията за интереса на бизнесмена обаче не е нова. Още през пролетта изданието съобщава, че американската Aecus Inc., контролирана от Доциос, се интересува от придобиването на завода.
The Times описва Barton’s Family Capital като „секретна инвестиционна фирма, базирана в Лондон, с повечето пари от богати американски бизнесмени“.
В търсене на купувач
Още в края на миналата година стана ясно, че групата „Лукойл“ започва процедура по продажба на бизнеса си в България. В прессъобщение тогава руската компания обясни, че се търси купувач както за рафинерията в Бургас, така и за мрежата от бензиностанции в цялата страна. Компанията обоснова своя ход с решението на управляващите да отменят дерогацията за руския петрол по-рано от планираното и облагането с данък върху свръхпечалбата.
Няколко месеца по-рано излезе официална информация, че тогавашният финансовият министър Асен Василев е обсъдил с представители на администрацията на САЩ нуждата от намиране на купувач за рафинерията на „Лукойл“ в Бургас. Срещите бяха част от работата на Василев по време на визитата му отвъд Океана. Той е обсъдил със заместник-помощника на президента на САЩ и старши съветник по въпросите на енергетиката и инвестициите Амос Хохстийн
необходимостта от намиране на стратегически купувач за бургаската рафинерия „Лукойл“, както и „възможностите за намаляване на руската зависимост от газ и петрол в региона на Балканите“.
Работа без руски петрол
Припомняме, че от 1 март тази година бургаската рафинерия „Лукойл Нефтохим“ вече няма право да работи с руски петрол. Ограничението е по силата на решение на Народното събрание от края на миналата година, с което беше прекратена дерогацията за използване на нефт от Русия. Изключението за страната ни първоначално важеше до 5 декември 2024 г,. но парламентът веднъж го съкрати до 1 октомври 2024 г., след което от 1 януари 2024 г. бе приета забрана за износ на горива, произведени от руски петрол, а от 1 март спира изцяло работата на рафинерията с руска суровина.
Според експерти, че продажбата на завода е „неизбежна“, въпреки че няма да е лесна задача, тъй като всеки потенциален купувач ще поиска голяма отстъпка, докато „Лукойл“ може да има проблеми с изтеглянето на средства, които ще спечели след сделката.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране