09.08.2024 | 16:34
Фирма на Вълка е погасявала задълженията на ТЕЦ-а на Доган
След години в неведение антикорупционната комисия се сети да разследва боса на ДПС. КОЙ натисна копчето на Антон Славчев?

Фирма, свързана с бизнесмена Румен Гайтански-Вълка, е погасявала заема на ТЕЦ „Варна“ на Ахмед Доган. Това става ясно от съобщение на антикорупционната комисия (КПК). От там съобщиха, че са започнали проверка за отпускането на заем от държавната Българска банка за развитие (ББР) на фирмата на Гайтански „Роудуей кънстракшън“ през 2019 г. Става дума за 150 млн. лв., за които е дадено обезпечение – договор за доставка на интертни материали, сключен с друга фирма под контрола на същия бизнесмен.

Внезапният интерес на антикорупционната комисия е доста странен особено като се вземе предвид, че публична информация за този договор има от години. Прокуратурата отказа да разследва случая и през лятото на миналата година прекрати преписката. Сега проверките на КПК идват в момент, в който Ахмед Доган и Делян Пеевски са скарани и водят битка за контрола в ДПС.

Българският гражданин Р.Г.

В съобщението на комисията Румен Гайтански е споменат само с инициалите си и е посочено, че е български гражданин. Комисията твърди, че е анализирала множество договори, за да установи как е бил изхразходван държавният кредит. Проверяващите са стигнали до извода, че фирмата „Кристална вода“ АД, с чието управление е свързан „българският гражданин Р.Г.“, е получила от друга негова фирма – „Био Майнинг“, „значителни финансови средства“.

Същата „Кристална вода“ се явява обезпечител по договор за кредит, сключен между ТЕЦ „Варна“ и „Търговска банка Д“ през 2019 г.

Установено е, че „Кристална вода“ АД погасява задълженията на ТЕЦ „Варна“ АД към „Търговска банка Д“. Налице са данни, че времевият период, в който това е направено, съвпада с предоставянето на заем в размер на 30 млн. лв. от дружеството „Био майнинг“ АД на „Кристална вода“ АД„, пише в съобщението на комисията.

Заемът и дружеството в Кърджали

КПК се съмнява, че при отпускането на кредита са извършени „закононарушения, които са довели до значително ощетяване на ББР, съответно финансовия интерес на държавата„.

Действията по разследването имат за цел да се установи цялостният процес от отпускането от ББР на кредита до неговото усвояване от съответните крайни бенефициенти, с оглед на наличието на данни за представена пред банката фиктивна обезпеченост на отпуснатия заем. Проверяват се и неправомерни действия на длъжностни лица – служители на ББР„, пише в съобщението.

Че държавата вероятно няма да си върне парите е ясно още от 2022 г. Тогава се разбра, че „Роудуей кънстракшън“ е спряла да обслужва заема си. Държавата пое контрол върху фирмата и бе вписан нов управител в опит да се съберат задълженията.

С парите от ББР „Роудуей кънстракшън“ купува от „Биомайнинг“ акциите на трето дружество – „Пътстройинженеринг“, регистрирано в едно кърджалийско село. Според съобщението на КПК съвсем наскоро – през юли 2024 г. последната фирма е продадена отново – на друга фирма от Кърджали.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране