Действията на прокурорите на Лаура Кьовеши в „Булгартрансгаз“ са заради разширението на газохранилището в Чирен. По-рано от МВР пуснаха информацията, че акцията е заради договора с турската компания БОТАШ.
„Не е вярно. Нито един документ за БОТАШ не е поискан от разследващите, които се интересуват от газохранилището „Чирен“. От МВР разпространяват фалшива информация, за да скрият, че европейската прокуратура разследва далаверите на Мирински и Пеевски“, заяви пред „Гласове“ човек от службите.
В момента Иван Мирински работи в централата на ДПС и е назначен от Пеевски за отговорник за отношенията на партията с ГЕРБ.
Друг източник от прокуратурата потвърди, че акцията на европейските му колеги е за Чирен, а МВР се е забавило с осигуряването на достъп с няколко дни, което е вбесило хората на Кьовеши.
„Медиапул“ съобщава, че се работи по сигнал на Българския енергиен и минен форум (БЕМФ) за опасна промяна в сондажите за разширение на газохранилището в „Чирен“. Проектът се осъществява с европейско финансиране, което обяснява и ангажирането на прокуратурата на Лаура Кьовеши.
Ето какво пише Велислава Пеева:
„Енергийният форум подаде преди няколко месеца сигнал до множество институции за „сериозните опасности надвиснали над газохранилището „Чирен“ за неговото технологично компрометиране поради непрофесионалните и съмнителни действия на ръководството на „Булгартрансгаз“ ЕАД“.
Преди година бе проведен търг за разширение на капацитета на „Чирен“ чрез нови 10 експлоатационни наклонено-насочени соднажи и 3 набпюдателни (вертикапни) за срок от 600 календарни дни.
Търгът бе спечелен от Д33Д „Чирен Дрилинг 2022“, но обединението се отказа. След това поръчката бе поета от обединението „Екзало Дрилинг Чирен“ с участници „Главболгарстрой“ и „Газ Проджект Девелопмънт“. Цената бе 221 221 200 лева без ДДС.
Енергийният форум отбелязва в своите сигнали, че участници в търга нямат експертиза по организиране и изпълнение на сондажи за нефт и природен газ. Те са декларирали като подизпълнители опитни чуждестраннни сондажни фирми с национален и международен опит.
В сигнала на БЕМФ се допълва, че изпълнителят на поръчката неколкократно е сменил сондажния подизпълнител с фирми със „спорен професионален опит“ при сондиране на накпонено- насочени сондажи в условия на дефицит на пластово налягане, какъвто е случая с „Чирен“.
След това изпълнителят е предприел и целенасочени действия за промяна на сондажите и „по-конкретно замяна на планирани наклонено-насочени сондажи с 20 вертикапни сондажа, въпреки доказаната неефективност на предлагания подход“, пише БЕМФ.
Ефектът е по-ниски разходи за сондиране в разнер на 80-90 млн лева, защото вертикалният сондаж е с 40% по-евтин, алармира неправителствената организация. Според БЕМФ крайният ефект би бил компрометирането на „Чирен“.
„Изготвеният доклад за предлаганата подмяна е предмет на вътрешен одит в „Булгартрансгаз“, възложен от изпълнителния директор на дружеството. Заключенията от същия са скандални и би следвано да са предмет на прокурорско разследване“, се казва в сигнала.“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране