14.08.2024 | 13:14
Въпрос за 250 млн. лв.: Комисията „Антикорупция“ ще разследва ли кредитите от ББР на „Техномаркет“ и Булгартабак?
Службите се използват за разчистване на лични сметки на олигархията

Аз, Делян Пеевски, няма да им позволя да разбият службите и правосъдна система“. Днес за пореден път виждаме какво означава това изказване на Пеевски от преди три месеца – съборена конституционна реформа, за да продължи използването на службите и прокуратурата за разчистване на сметки на олигархията. Кой продължава да казва на прокуратурата кога да действа и кога да мълчи?

Къде беше прокуратурата през 2019 г., когато „Да, България!“ поиска незабавно отстраняване на Стоян Мавродиев от Българската банка за развитие (ББР), поради превръщането ѝ в придатък на олигархичната хранителна верига. Конкретен аргумент за това искане беше финансирането от ББР със 150 млн. лева на новосъздадена фирма без история, контролирана от Румен Гайтански – Вълка. 5 години по-късно тези пари на данъкоплатеца ги няма.

Цели 5 години по-късно прокуратурата прави обиски, а по информация на БНТ Вълка и Мавродиев вече са напуснали България.

Още през 2017 г. призовахме правителството да оттегли кандидатурата на Стоян Мавродиев, а управителният съвет на БНБ да не я одобри. Призовахме и банката наистина да работи за българските предприемачи, като отпуска кредити до 1 млн. лева и стриктно да спазва забраната за финансиране на политици и близки до тях.

Вместо това фирмите на Пеевски и на Вълка получаваха три-четири пъти по-ниски лихви и по-изгодни условия отколкото нормалните кредитополучатели на банката. Например „Техномаркет“ и „Булгартабак“, тогава под контрола на Пеевски, получиха общо 250 млн. лв., вместо да бъдат инвестирани в иновативни малки и средни експортно ориентирани бизнеси. Вместо парите на българския данъкоплатец да бъдат инвестирани в бъдещето на българския просперитет, те финансираха бъдещето на Пеевски. Примерите за използването на ресурса на държавната кредитна институция за облагоделетлстване на олигархични интереси бяха много, сред които и заеми на фирма, свързана с Георги Гергов, която получи 125 млн. лв.

Но цялата прокуратура беше поставена “на трупчета” години наред. Трупчетата рано или късно падат, но отново не в търсене на справедливост, а по команда, за да бъдат разчистени сметки между довчерашни ортаци.

Заради този и много други подобни казуси нашата битка за справедливост и равенство пред закона е сред основните ни каузи. Затова се борим правосъдната система и в регулаторите да работят независими и почтени професионалисти, а не маши на политическо и олигархично задкулисие.

Затова и не се състоя ротацията в управлението – защото Делян Пеевски не можеше да допусне да няма контрол върху тези органи. Затова и конституционната реформа беше съборена в Конституционния съд. Трябва най-сетне за всички да е ясно, че дълбоката държава действа именно през завладяването на органите, които трябва да прилагат закона равно за всички.

 

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране