Ден след като стана ясно, че бившият мажоритарен собственик на фалиралата КТБ Цветан Василев е предоставил на Народното събрание нови данни за “рекет” от Делян Пеевски към банката, а депутатът от ДБ Ивайло Мирчев обяви, че информацията е “достатъчна” главният прокурор да поиска имунитета на Пеевски, Mediapool установи, че Василев вече е публикувал твърденията си за „рекет“ в личния си блог. Там той изкарва и подробен списък с печалбите на Пеевски от наречения от него „изкуствен фалит на КТБ“.
Наред с това Василев твърди, че Пеевски е поикал от него собственост на дялове в дружества като „Дунарит“ АД, „Виваком“ ЕАД, „Петрол“ АД, с които Пеевски „не е имал нищо общо“.
Рекетът на Пеевски
Писмото с новите данни на Василев е изпратено на 1 септември до временната парламентарна комисия за разкриване на дейността на Мартин Божанов – Нотариуса и Петьо Еврото. В него се говори за “рекет на Делян Пеевски” към КТБ през май 2014 година преди да се сгигне до своеобразния фалит на банката.
„Атаката срещу КТБ беше предхождана от рекет от страна на Делян Пеевски. Рекетът беше изразен и писмено чрез неговия доверен адвокат Александър Ангелов по време на наша среща в средата на май 2014 г. До този момент се стигна след като аз поисках приключване на бизнес отношенията с Делян Пеевски в резултат на отказа му да обслужва експозициите на фирмите си (задължения на фирмите му към КТБ – б.а.) от края на 2013 г. и началото на 2014 г. По-късно този модел на рекет, разбирам, че е приложен спрямо много други представители на бизнеса – братя Бобокови, Васил Божков, Илия Златанов и др.“, твърди в писмото до НС Цветан Василев.
В онлайн изслушването му пред същата парламентарна комисия, което бе проведено на 15 август, Цветан Василв заяви, че „има 500 милиона лева задължения към банката, свързани с Пеевски„. А след това уточни – “до средата на 2013 аз разбрах, че той (Пеевски – б.р.) няма намерение да си връща кредитите. Започнаха разговори за изчистване на отношенията до началото на 2014 година, когато той вече е подготвял институционалния удар срещу мен“.
В новото писмо, изпратено до НС, Василев твърди, че наред с активи, които са придобивани чрез финансиране от банката по негова инициатива (по инициатива на Пеевски – б.р.), от „мен бяха поискани и активи като собствеността на дружествените дялове и акции от “Дунарит” АД, “Виваком” ЕАД, “Петрол” АД и пр., които нямат нищо общо с него ( Пеевски – б.р.). Предявени бяха претенции и към сделки на банката като финансиране на приватизацията на Инкомс АД от 2001 г., финансиране на сделка по придобиване на завод “Електроника” АД от 2008 г. на клиент на банката и пр”.
Василев определя поведението на Пеевски в този момент като „арогантно поведение, което ме шокира“ и добавя, че то е предхождало „атаката“ срещу КТБ.
„Подготовката (на атаката – б.р.) е извършена очевидно от Петьо Велков Петров-Еврото в рамките на ръководения от него Следствен отдел на СГП (Софийска градска прокуратура – б.р.), а самата атака не е било възможно да бъде проведена без знанието на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров и други прокурори от кръга на Делян Пеевски – т.е. възприемам атаката като такава по инициатива на самия Делян Пеевски”, пише Василев.
Той обобщава, че трупата около Петьо Еврото обслужва интересите на Делян Пеевски.
Колко „профитира“ Делян Пеевски покрай фалита на КТБ?
Василев твърди, че Делян Пеевски е пряк бенефициент от атаката срещу КТБ и добавя, че той “профитира”, т.е. печели от нея стотици милиони левове. Василев ги разделя по следния начин:
Първо, „неизплатени близо 300 милиона лева непреки кредити от КТБ за бизнеси на Делян Пеевски и съвместни инициативи.
И второ – “присвоени активи около и след изкуствения фалит на банката”.
„Активни помагачи при много от тези кражби на активи на КТБ са синдиците на КТБ, държавни институции като бившата КПКОНПИ, държавни дружества като Държавната консолидационна компания и държавната Българска банка за развитие (ББР)“, твърди Василев в писмото си до НС.
След това Цветан Василев публикува подробен списък, който твърди, че е на “присвоените активи” от Делян Пеевски след фалита на КТБ.
„Виваком/НУРТС“ – 46% или 500 милиона лева от разликата между цената на покупка и продажба на Виваком/НУРТС (чрез подставеното лице Спас Русев, доказателства за което могат да бъдат намерени както в показанията на финансовата мениджърка на самия Русев Джослийн Бенет, дадени под клетва пред Лондонски съд по повод на манипулирания търг за акциите на Виваком в Лондон през 2015 г., така и в присъствието на швейцарския професионален фидуциар Зено Алоиз Майер в Надзорния съвет на Виваком, след придобиването ѝ от Спас Русев, ВТБ и Милен и Георги Велчеви).
„Техномаркет“ – присвоен бизнес чрез сделка с Едуардо Миролио при цена от около 15 милиона лева при пазарни оценки на Техномаркет от 100 милиона лева, т.е. полза за Пеевски и щета за КТБ от 85 милиона лева, пише Василев.
„Понастоящем експозицията (задълженията-б.р.) на същия Техномаркет към държавната ББР (експозицията е на „Благоевград-БТ“ АД) по моя информация е около 150 милиона лева“, добавя той.
Печатница „Христо Ботев“ – присвоена за под 4 милиона лева чрез частен съдебен изпълнинел при задължение от 80 милиона лева към Партнер Лизинг, фирма финансирана от КТБ, т.е. щета за КТБ и полза за Пеевски от 76 милиона лева.
ИПК „Родина“ – придобита на търг от синдиците на КТБ чрез редица фалшификации, вкл. присвояване на задължения на ИПК “Родина” към фирми за около 10 милиона лева при пазарна оценка от около 200 милиона лева, т.е. полза за Пеевски и щета за банката от 190 милиона лева, посочва Цветан Василев.
София Прес, сграда на Цариградско шосе – присвоена чрез създаване на несъществуващи задължения на фирмата-собственик към фирма, свързана с Пеевски. Ползата за Пеевски и щетата за банката е 20 милиона лева. Доказателство за това е използването на сградата от фирми, свързани с Пеевски, за обезпечение на кредити към Първа инвестиционна банка.
Присвоени около 150 милиона лева от активи, прехвърлени от синдиците на КТБ срещу вземанията на офшорката Виафот (доказано свързана с Пеевски чрез неговия адвокат Александър Ангелов при разкритията на Panama Papers/Панама Пейпърс) – срещу вземания от 50 милиона лева, прехвърлени му от Едуардо Миролио.
„В този случай активен помагач на Пеевски е Държавната консолидационна компания. Ползата за Пеевски – съответно щетата за банката – е над 100 милиона лева“, твърди Василев.
Около 30 милиона лева са присвоени от Пеевски чрез отклоняване на вземания на офшорната фирма Далий Трейдинг (задължено лице към фирми-длъжници на банката) от фирми на Красимир Гергов. Реализацията на това присвояване е осъществена чрез сделка с bTV.
„По този случай съм сигнализирал тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров още през 2018 г. – нямаше никакъв резултат“, посочва Цветан Василев в писмото си до НС.
Техноекспортстой – 30 милиона лева са присвоени чрез съдебни хватки в началото на атаката срещу КТБ.
„Гипс Кошава“ – присвоен незаконно чрез цесии по време на специалния надзор на КТБ чрез използване на средства от КТБ. Щетата за банката, съответно ползата за Пеевски, е над 50 милиона лева, твърди Цветан Василев.
Придобиване на централата на КТБ на площад „Гарибалди“ чрез специално създадено дружество от адвокати, на които са изплащани огромни хонорари за сметка на масата на несъстоятелността на КТБ от синдиците. Това дружество придобива централата на цена от 19 милиона лева, близо 2.5 пъти по-ниска от пазарната стойност на сградата. Ползата за Пеевски и щетата за банката е 50 милиона лева предвид факта, че дори платената цена от 19 милиона лева вероятно е с източник КТБ, твърди Цветав Василев в сигнала си до НС.
Самият Цветан Василев е съден задочно за източването на 2 милиарда лева от КТБ.
Пеевски: Ако някой докаже мой дълг към банка, веднага си давам имунитета
В четвъртък в НС Делян Пеевски, който е и санкциониран по глобалния акт “Магнитски” за “значима корупция”, коментира твърденията на Цветан Василев. Той каза, че не дължи нито стонинка на банки и се зарече, че ако някой намери негов дълг към банка, ще си даде веднага имунитета.
„Цветан Василев е агент на Москва и на Русия, който се укрива в Сърбия под протекцията на Москва. Русия прави всичко, за да превземе България. Гледам колегите, че стоят спокойно и приемат нещата – как ще бъде инсталирана президентска република и след това ще стане страшно в България. Но аз ще го спра това нещо. За това, за което се говори, ще представя веднага доказателства, че от нито една банка нямам дългове. Една стотинка не дължа на банки и това са лъжи, пропагандата на Москва. Който успее да извади моя фирма или мой дълг към банка, веднага ще кажа, че си давам имунитета. Но това никой не може да го направи. Колкото и да им е мъчно, никой не може да извади нищо за Пеевски. Нищо, нищо, нищо“, каза Пеевски.
„Медиапул“