09.09.2024 | 16:58
Пеевски напира да си избере личен главен прокурор
Изхвърленият от ДПС олигарх е недоволен от Борислав Сарафов, който отказвал да изпълнява негови поръчки срещу Ахмед Доган и хората му

Членовете на Висшия съдебен съвет нямат нито юридическото, нито моралното право да изберат следващия главен прокурор при положение, че мандатите им отдавна са изтекли, заяви пред БНР бившият служебен вътрешен министър Иван Демерджиев.

“Разбираме колко важно е за Делян Пеевски да има нов главен прокурор и той отново да бъде избран по някакъв начин под неговия контрол”, коментира Иван Демерджиев. По думите му, председателят на парламентарната група на ДПС иска да има пълен контрол и на практика да получи цялата власт в държавата. Бившият министър е категоричен, че по команда на Пеевски ВСС стартира нова процедура за избор на главен прокурор.

“Тук е мястото всички партии и техните лидери да се противопоставят категорично на това, а институциите да осъзнаят отговорността си, да запазят авторитета си и да не се поддават на влияние”, заключи той.

Според неофициално информация, Делян Пеевски е крайно недоволен от поведението на временния главен прокурор Борислав Сарафов заради отказа му да изпълнява поръчки. Коментират няколко случая, в които обвинител №1 категорично отказал да се включи във войната на Пеевски срещу ДПС и почетния председател Ахмед Доган.

По-рано днес, без обсъждане и дебати прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) реши да поднови процедурата по избор на нов главен прокурор. Изборът трябва да бъде окончателно направен на 16 януари 2025 г. Новината идва месец след като изключеният от ДПС Делян Пеевски се обяви за бърз избор на нов главен прокурор от настоящия състав на съдебния съвет. Неговите членове от две години са с изтекъл мандат.

Пленумът на ВСС вече веднъж откри процедурата за избор на титулярен главен прокурор на мястото на уволнения Иван Гешев през лятото на 2023 г. Тя беше спряна под натиска на управляващо мнозинство на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС, а впоследствие изчакваше Конституционният съд (КС) да се произнесе във връзка с промените в основния закон, които предвиждаха структурна реформа във ВСС и прокуратурата. В крайна сметка през юли 2024 г. КС отмени отмени промените в конституцията.

Според хронограмата, номинациите ще правят в края на септември и началото на октомври, а до края на октомври всеки от номинираните трябва да представят концепциите си. „Ние сме длъжни да я възобновим и нямаме други доводи за това, освен юридически. Призовавам да не се търсят странични мотиви“, каза Стефан Петров от ВСС.

От „Продължаваме промяната – Демократична България“ внесоха законопроект, с който да се забрани на ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор и председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС). Настоящият състав на ВСС избра Иван Гешев за главен прокурор през 2019 г. През 2023 г. същият състав го уволни, след като ГЕРБ и ДПС едновременно оттеглиха доверието си от него. Същият съдебен съвет утвърди и заместника на Гешев – Борислав Сарафов, за временно изпълняващ функциите на главен прокурор.

Промените в съдебната система и правосъдна реформа бяха основни искания на протести в България в последното десетилетие. Досега, въпреки присъствието във властта на партии, които поставят подобни промени начело в програмите си, българската правосъдна система остава слабо реформирана, главният прокурор не може да бъде поставян под ефективен контрол, а неговите правомощия остават огромни.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране