14.09.2024 | 19:46
Гей ли е шефът на ВАС? Протеже на Георги Чолаков покорява съдебната система (видео)
Михаил Марийков Стоянов е сочен за фаворит на председателя на Върховния съд. Редовен гост е на вилата му за 10 000 лв. в село Пчелин

Михаил Марийков Стоянов е сочен за фаворит на Георги Чолаков – председателя на Върховния административен съд (ВАС), известен още като “Съда на Чудесата”. Младият мъж с лекота печели конкурси за желани позиции в съдебната система. Триумфалният му рейд минава през позиции на адвокат, съдия по вписванията и магистрат. На Стоянов обаче явно му липсва мотивация да прави кариера на съдия, вероятно поради натовареността и стреса в битността на магистратите. Сега амбицията му е да стане нотариус като ментора си Чолаков.

Историята на Михаил Стоянов е история на млад човек, който има главоломен успех и постига с лекота професионални успехи и кариерна реализация, които са непосилни за мнозина юристи от висока класа. Започва да учи висше образование сравнително късно – през 2012 г., когато е почти на 30 години. Завършва юридическия факултет на УНСС в срок. През пролетта на 2019 г. го откриваме в списъка на кандидатите допуснати да положат устен адвокатски изпит. Очевидно той е бил положен успешно, защото по-късно през 2019 г. Михаил Марийков Стоянов е вписан като младши адвокат с начало на дейността 1 ноември 2019 г. В протокол от 19 ноември 2019 г. обаче откриваме, че младият мъж се отписва от Софийската адвокатска колегия. Но не се оттегля от юридическото поприще. Класиран е в конкурса за съдия по вписванията от ноември 2019 г. Заема щатна бройка в Софийски районен съд (СРС). Стоянов не се задържа дълго, само за три месеца от 03.07.2023 до 19.10.2023, и като младши съдия в Софийски градски съд (СГС).

Младши, но неслучайни

Впечатление прави, че на същия конкурс, отново в СРС, е класирана Елена Божурска. Тя придоби популярност като адвокат на Цветан Цветанов. Младата дама е дъщеря на назначения от ГЕРБ областен управител на Сливен Чавдар Божурски. Той е бивш директор на ОД МВР в града под Сините камъни с много спорна репутация. Името му се свързва със серия скандали. Божурски е сочен за изключително близък до председателя на ВАС Георги Чолаков и до покойния му брат Петко Чолаков. Георги Чолаков е в съдебния състав на ВАС който възстановява Божурски, когато той е уволнен от МВР. Това беше едно от основните препятствия срещу избора на Чолаков за председател на ВАС през 2017 г. В подобна ситуация би следвало Чолаков да се отведе, защото Божурски е бил пряк ръководител на брат му. По делото, по което Божурски е възстановен на служба остават съмнения, че съдията от състава, който го възстановява – Георги Чолаков е предубеден, но магистратът не се отвежда.

Друг неслучаен кандидат, класиран на конкурса за съдии по вписванията е Йорданка Узунова-Гочева. Тя е дъщеря на съдия Димитър Узунов – бивш член на ВСС. Конкурсът е сред тези, които създават впечатление за непрозрачност и тенденциозност. Кандидати са 706, а свободните места само 44. Юристите от кариерата считат, че конкурсът е бил много забавен от правосъдното ведомство, на което тогава Данаил Кирилов е на чело. Сред назначените тогава са предимно кандидати, които са близки до ГЕРБ и ДПС. Години след тази “надпревара” все ще се коментират „тарифите“, по който били платили едни от кандидатите и политическите протекции, които други използвали, за да достигнат до успеха. Равносметката от надпреварата е, че явно липсват случайни сред избраните.

Като съдия по вписванията след този конкурс е назначен и Красимир Начев. Преди това той е директор на ОД МВР Плевен, но през 2018 и 2019 г. пламва гангстерска война между наркоразпространителите в града. Час от тях твърдят, че полицията масово ги рекетира за пари, както и че служителите на реда подхвърляли наркотици на неудобни за тях лица в Плевен. След тези разкрития Начев, който е сочен за много близък до Младен Маринов, става неприемлив за полицейски шеф. Така той се озовава сред новоизбрани съдии по вписванията. Назначен е в районния съд в Луковит.

Очевидно Михаил Марийков Стоянов попада в графата на неслучайните и конкурсът от 2019 г е свидетелство за това. Откриваме името му в регистър с декларации от Министерството на правосъдието за 2022 г. Той се води по чл. 35 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. С оглед на този факт можем да заключим, че Стоянов се е задържал почти 3 години като съдия по вписванията. Ако следваме житейската логика, такава каквато би следвало да бъде, можем да изведем заключението, че в тези 2-3 години Михаил Марийков Стоянов е учил усърдно и се е подготвял за магистратски изпити.

От магистрат към нотариус

На 26 юли 2022 г. съдийската колегия на Висшия съдебен съвет приема окончателен списък на одобрените кандидати за младши съдии и Михаил Марийков Стоянов е сред тях. На заседание от 27 юни 2023 г. Съдийската колегия на ВСС го назначава на длъжност „младши съдия“ в Софийски градски съд считано от 3 юли същата година. Погледнато хронологично изглежда, че младия мъж върви с уверени стъпки към кариерата на магистрат. На 10 октомври 2023 г. обаче Съдийската колегия на ВСС го освобождава от заеманата длъжност „младши съдия“ в СГС, считано от 18.10.2023 г. Решението на ВСС е взето във връзка с молба от Стоянов, която е постъпила във ВСС на 20.09.2023 г. Още тогава Стоянов публично декларирал, че иска да е нотариус. Най-значимото документално свидетелство от магистратската кариера на младия мъж откриваме в списък на влезлите в сила наказателни постановления на главния инспектор на ИВСС за 2024 г. Заради неподаване на декларация по чл. 175 а, ал. 1, т. 1 от ЗСВ в указания от закона срок, той е санкциониран с 210 лв. след споразумение от 05 октомври 2023 г.

След като е подал оставка като магистрат, Михаил Марийков Стоянов явно се е отдал на изучаване на вещното право и е сред допуснатите до изпит за нотариуси. Той е под номер 350 в списъка с одобрените кандидати. Те общо са 523. Резултатите от писмения изпит се очаква да станат ясни в края на месец септември. Списъкът е одобрен със заповед СД-05-139/24.06.2024 г. на правосъдния министър Мария Павлова. Според източници на BIRD, вътре в системата, мястото на Стоянов, като нотариус е сигурно. Обявяването на конкурсът за нотариуси се забави повече от година. Мнозина предполагаха, че забавянето всъщност е, защото се очаква края на мандата на Георги Чолаков, за когото се предполагаше, че ще се върне към попрището на нотариус. Всъщност този детайл става ясен и от изявленията на екс председателя на “ДА България” Христо Иванов пред парламентарната комисията за Нотариуса.

Пеевски на няколко пъти повдигаше въпроса за Чолаков, ставаше ясно, че поддържат близка комуникация. Първо искаше председателите на ВКС и ВАС да могат да бъдат избирани за втори мандат. Убедихме Пеевски да се откаже от това настояване. След това сюжетът продължи с въпроса дали Георги Чолаков може да бъде излъчен за кандидат за конституционен съдия. Когато стана ясно, че наша страна няма да бъде подкрепен, започнаха въпросите за възможностите да бъде нотариус. Пеевски беше загрижен какво ще стане, ако във ВАС останат само тези с парите – че няма да има контрол и политическо влияние. Спомена две имена, които поддържаха комуникацията с Чолаков- адвокат Веселин Димитров и Мирински (вероятно Иван Мирински)

Главоломно развиващата се кариера на Стоянов, според нашите източници, съвсем не е резултат само от неговата вроден интелигентност и чар. Той е сочен от мнозина за протеже на председателя на ВАС Георги Чолаков. Дали конкурсът за нотариуси е забавен целево за Чолаков или пък за Стоянов не можем да знаем. Любопитен факт е, че процедурата е стартирана едва когато Михаил Марийков Стоянов има изискуемия юридически стаж от 5 години, за да участва в надпреварата.

Възможно е председателят на ВАС в последния момент да преценил, че ще предостави запазеното за него място на протежето си, но това са само предположения. На този етапа за Чолаков ще е много трудно, дори невъзможно, да напусне съдебната система като конституционен съдия. С оглед очевидната необходимост на Делян Пеевски от силни фигури в съдебната система, над които той има влияние, е много вероятно Чолаков да остане във ВАС, например като председател на Второ отделение. Той заемаше тази позиция преди да бъде избран за един от тримата големи.

Твърди се, че Чолаков и заместникът му Гайдов ще опитат да продуцират избор на нов председател на ВАС, който ще е повече от удобен за тях. Очевидно с оглед новите реалности, оттеглянето на Чолаков в тихия пристан на нотариалната дейност не е приемливо за кръга, който го покровителства политически. Вероятно сега, повече от всякога Пеевски ще се нужда от магистрати като Чолаков и Гайдов, за които се твърди, че са подвластни на желанията му. Това в голяма степен би могло да обясни защо неговия близък – Михаил Марийков Стоянов е в списъка с допуснатите кандидат нотариуси. Възможно е разбира се забавянето на конкурса да е резултат и от безхаберието на държавните чиновници в Министерството на правосъдието. Факт е обаче, че това забавяне позволява на Стоянов да участва в конкурса.

Биографични паралели

Има някой много странни съвпадения в биографията на Михаил Стоянов и Георги Чолаков. И двамата се установяват в София през 2012 г. На 1 март 2012 г. Чолаков встъпва като съдия във Върховния административен съд. Идва от външен конкурс. Твърди се, че е персонален избор на съпругата на тогавашния председател Георги Колев, с която освен съграждани били и близки познати. Преди да встъпи във ВАС, Чолаков за кратко напуска съдебната власт. От 1 март 2009 г. до 1 март 2012 г. той е нотариус в Балчик. През 2012 г., когато Чолаков се завръща в съдебната система и в София, 29 годишния Михаил Марийков Стоянов започва да учи право в УНСС. През 2015 г. ученолюбивия младеж от село Айдемир – област Силистра се сдобива и с жилище в столицата. По-късно на същия адрес – на улица Парчевич той ще се регистрира като младши адвокат.

На гости в Пчелин

Всъщност, връзката между Чолаков и Стоянов не е хипотетична и не се гради само върху съвпадения във времето. Тя е по-скоро документирана индиректно.

В профилът на Михаил Стоянов в социалните мрежи той е качил снимка от басейн с дървена облицовка. За екипът на BIRD този басейн е много добре познат. Не ни е нужно да видим отбелязването от село Пчелин, за да знаем, че този изглед от къщата на председателя на ВАС Георги Чолаков, придобита само за 10 000 лв.

Въпросната къща с басейн в Пчелин е обект на обстойна проверка от страна на BIRD през 2022 г., защото сделката по придобиването на имота е изповядана на 10 000 лв. Това поражда опасенията, че сделката е симулативна. След огласяването на тази покупка на председателя на ВАС беше лепнат прякора „Жоро Басейна“. Явно обаче усилията по придобиването на имота са си стрували защото в тази къща в Пчелин е имало много щастливи моменти. За това свидетелства снимката на Стоянов от 11 юли 2020 г. По това време той е съдия по вписванията в Софийския районен съд. Прави впечатление, че фотографията е харесана от Веселин Димитров.

Веселин Димитров – ВескоЛютеничката” отново придобива популярност в последните дни покрай изслушването на Христо Иванов от парламентарната комисия за Нотариуса. Според бившия председател на “ДА България”, Веселин Димитров е едно от лицата, чрез които Пеевски поддържа контакт с Георги Чолаков.

Още през 2023 г. BIRD разказа за гордиевия възел на правосъдната ни система, в който се преплитат множество корупционни сюжети и „малки мръсни тайни“. В последните 10 години трима състуденти се оказват най-влиятелните личности във ВСС и в системата на правораздаването. Единият от тях е бившият главен прокурор Сотир Цацаров. Вторият е настоящият председател на Върховния административен съд Георги Чолаков. Третата личност, за която съдебната система и най-вече ВАС действат като вълшебна лампа, изпълняваща всевъзможни желания, е осъжданият за умишлено престъпление Веселин Петков Димитров, по-познат в средите, като Веско “Лютеничката“. Към момента той е адвокат, но преди присъдата е бил административен съдия, а преди това е правораздавал по търговски дела в Окръжния съд – Пловдив под началството на Цацаров. След публикацията на 2023 г. бяхме упрекнати, че сме спестили името на Любомир Гайдов, който също се бил състудент с тримата изброени по-горе, но този факт не ни беше известен. Това, че Веселин Димитров харесва снимките на Мартин Стоянов от къщата на Чолаков в Пчелин вероятно също не маловажно. Това е поредното свидетелство за една по-специална връзка между тях.
Десислава Генова

Друг много активен потребител на профила на Михаил Стоянов е Десислава Генова. Тя също е магистрат от скоро. Встъпва като младши съдия на 1 юли тази година. Дамата е завършила право в УНСС, като Стоянов.

В протокол от 23 януари 2023 г. откриваме, че Десислава Генова е била класирана с втори резултата на конкурс за назначаване на съдебни помощници, обявен от тогавашния и.ф. административен ръководител на Софийски районен съд. Според няколко независими един от друг източници, съдия Генова е част от приятелския кръг на Михаил Стоянов и Чолаков. Мненията за качествата й като юрист и съдия са разнопосочни. Кадруването на свързани лица в съдебната власт обаче не остава съвсем незабелязано. Назначената от ВСС изпитна комисия по наказателно право и наказателен процес, изразяват силно неудовлетворение от подготовката на съдиите от випуска магистрати, които завършват НИП миналата година. В тази група попада Михаил Стоянов. Ясно се казва, че там са попаднали юристи без нужните знания.

В мандатът на Георги Чолаков, като председател на ВАС, се наблюдава обезпокоителна тенденция на кадрова политика, реализирана в следствие на явни зависимости. Те обуславят първоначалното назначаване на съдии в общия и административните съдилища. Казусът на Михаил Марийков Стоянов, познат съдебната система, като Мишето, съвсем не е прецедент. Съдебната власт все-повече се превръща в каста, в която членството се предава по кръвен, корупционен или полов път. Под същия знак минава и изборът на административни ръководители. Според мнозина магистрати от кариерата чрез инфилтрацията на лица със зависимост в съдебната власт и в частност на ръководни позиции, най-лесно се гарантира провала на идеята за ефективното й самоуправление. Доказателство за това са данните за манипулирания избор на членове на ВСС от съдийската квота.

Естествено подобни процеси текат много преди Георги Чолаков да оглави ВАС, но в последните години те са далеч по-масови явни. Приема се, че Чолаков си е създал лоби чрез назначения в различните звена на съдебната власт и е способен да продуцира съдебни решения, които са потребни на политическия кръг, който го покровителства.


В интервю за предаването на Сашо Диков по Евроком, журналистът Атанас Чобанов отказа да коментира сексуалната ориентация на Георги Чолаков въпреки многократните опити на водещия.Вместо него, Диков разказа, че според негови източници от съдебната система, отдавна са били известни нестандартната сексуалност на Чолаков и афинитетът му към лица от собствения пол. Водещият бе категоричен, че в това няма нищо лошо, стига шефът на ВАС да не е станал обект на изнудване предвид абсурдните решения на ръководения от него съд.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране