23.09.2024 | 21:26
“На главния булевард в София да се поставят български и македонски знамена, като знак на извинение”
Александър Николоски за това кой му иска оставката в България - олигарх номер 1, бивш премиер, обвинен в корупция, проруски политик

Като пряка намеса във вътрешните работи на Република Северна Македония оцени вицепремиерът на страната Александър Николоски поисканата от председателя на ГЕРБ Бойко Борисов оставка, като извинение за думите на Николоски по ТВ “Алфа”, че домакините на президента Гордана Силяновска в София са “нецивилизовани” и “мизерни”. Това съобщава БТА.

В интервю за ТВ Сител снощи, той заяви, че изявлението му е било съгласувано с премиера на страната Християн Мицкоски, а “това, което Бойко Борисов направи, само показва какво всъщност искат те, а именно да диктуват политическите процеси” в Северна Македония.

Да видим кой ми иска оставка? Олигарх номер едно в България, чиято партия се разпада. Бивш премиер, обвинен в корупция. Председател на политическа партия с ясни проруски позиции, която не признава (Северна) Македония“, заяви Николоски.

Николоски оцени изявлението си като честно и най-малкото, което е можел да каже за липсващото държавно знаме на Северна Македония в българското президентство по време на посещението на президента на югозападната ни съседка и заяви, че ако Северна Македония беше пускала ноти за всичко обидно, изречено от политиците в България по отношение на Северна Македония, е трябвало само с това да се занимават.

“Хайде, да кажем, че се е случила грешка (с липсващото знаме). Случват се грешки. Какъв беше отговорът на Румен Радев? Започна да обижда всички нас. Можеше да се извини и например, като знак на добра воля, да помоли кмета на София на следващия ден, на главния булевард в София да се поставят български и македонски знамена, като знак на извинение и уважение. Какво направиха те? Започнаха да ни обиждат. На обиди се отговаря така, както аз отговорих”, заяви Николоски.

По думите на Николоски “главният проблем е, че в България има група от двадесетина политици и историци, които нямат какво да предложат на хората и единствената тема, която им предлагат е (Северна) Македония, но понеже народът не е наивен, (в България) излизат да гласуват 30 процента и има седми поред избори”.

“Тази група от 20 политици и историци успя да развали приятелските отношения между двата народа, в резултат на което тези отношения са на рекордно ниско ниво”, заяви Николоски.

На въпрос има ли с кого правителството на Северна Македония да разговаря в България, Николоски заяви, че „в България неминуемо ще задухат нови ветрове”, а с кого да се разговаря има.

“В България има премиер, на когото народът не му знае името. Какво иска той? Ако може и тези избори да са неуспешни, за да остане още малко на власт. Това си е негов проблем, но не може да злоупотребява с нас, не може да злоупотребява със (Северна) Македония, не може да прави проблеми, за да остане още някой и друг ден премиер. Блокират цяла държава, цял народ, заради вътрешнополитически въпроси”, заяви Николоски.

На въпрос, свързан с ЖП линията към България, част от Коридор 8, Николоски заяви, че проблемите там не са свързани с политиката, а със самото изграждане и цената на третия етап – от Крива паланка до границата с България.

“Имаше технически диалог между двете страни, надявам се, че ще има и политически между мен и министъра на транспорта (на България). На тази среща те признаха, че нямат проект за тунела, че нямат направена нито експроприация, нито проектиране на отсечката от Гюешево, където завършва тяхната ЖП линия до границата и им трябват най-малко две години да го направят”, заяви Николоски, според когото проектът е скъп и неосъществим, заради множеството тунели и мостове на територията на Северна Македония и най-добрият вариант е да бъде направен нов проект заедно с българската страна.

Страните членки на ЕС няма да обсъждат новото напрежение в отношенията между България и РСМ на утрешния Съвет „Общи въпроси“ в Брюксел, отговориха на запитване на Клуб Z европейски дипломати.

Утре за първи път ще бъде дискутирана ситуацията с върховенството на закона в 4 от общо 6 кандидатки за членство в ЕС от Западните Балкани. Става дума за Северна Македония, Черна гора, Албания и Сърбия.

„Не се очаква да се говори за специфичната ситуация в определена страна“, казаха събеседниците ни.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране