Скандалът с участието на мъжките момичета Имане Халиф и Ли Тан в боксовия турнир на олимпиадата предизвика реакция и в ООН
В специален доклад пред световната организация 67 учени призоваха Международния олимпийски комитет да спаси женския спорт от присъствието на състезатели с мъжки хромозоми, което в крайна сметка е доста опасно за здравето на нормалните дами. В доклада се подчертава, че съвременните тестове за хромозоми са щадящи и не могат да обидят някого или пък да засегнат достойнството му. Просто се взема секрет от бузата.
„Има обстоятелства, при които сексуалните проверки обаче са необходими, законни и пропорционални, за да се гарантира справедливост и безопасност в спорта. „Например на Олимпиадата в Париж през 2024 г. боксьорките трябваше да се състезават срещу две боксьорки, чийто пол като жени беше сериозно оспорван, но Международният олимпийски комитет отказа да извърши проверка на пола. “ Имане Хелиф от Алжир и Ю Тинг Лин от Тайпе спечелиха златни медали в Париж. Хромозомните им тестове през 2022 и 2023 г. показаха XY хромозоми – „мъжки кариотип“.
В началото на юни 2023 г. IBA уведоми МОК, че има нещо нередно в досиетата на Хелиф и Лин. МОК последователно се опитва да отхвърли доказателствата за тестовете от 2022 г. и 2023 г. като ненадеждни, тъй като те идват чрез събития на IBA. Подчертава се, че още през 1996 година над 87% от анкетираните спортистки на олимпиадата в Атланта са искали да се проверява за хромозоми.
В Париж МОК допусна двете боксьорки, които според международната федерация не трябва да се състезават, след като генетично са мъже. И двете спечелиха златни медали.
Българският олимпийски комитет бе един от тези, които се опита да направи нещо по въпроса, но от медицинската комисия на МОК директно заявиха, че и да пускаме жалби, нищо няма да се предприеме. Сега обаче вече има и научни доказателства за това, че от олимпийския ни комитет са били прави.
Скандалът всъщност е заради войната между федерацията по бокс и МОК, която е от години. Последният епизод бе писмото до националните олимпийски комитети, в което се иска да бъдат изключени всички местни централи, ако не преминат в новата структура, която бе направена като опозиция на руския президент Умар Кремльов. Всички обаче чакат новото ръководство на МОК, което трябва да реши проблемите на един от най-популярните спортове.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране