„За седми път по един и същи начин опитахме да решим една нерешима задача, въобразявайки си, че ако направим същото, което и предишните шест пъти, ще се получи друг резултат. Няма такъв филм – получава се още по-раздробен парламент и още по-трудна задача за събиране на мнозинство“. Това заяви в „Лице в лице“ като равносметка за последните избори лидерът на „Движение 21“ Татяна Дончева.
Тя посочи, че възниква въпросът кой стимулира и инспирира, поддържа и финансира създаването на прокси формации, които говорят „някак революционно, но не разполагат с никакъв инструментариум за решаване на задачата“.
По думите ѝ става въпрос както за „Величие“, така и за други формации. „Какъвто и да е Ивелин Михайлов и каквото и да си мисля за неговия политически потенциал – 20 гласа, които да не стигат, за да прескочиш бариера, са нещо съмнително при системата, която се вижда от записите на видеокамерите“, заяви Татяна Дончева за резултата на „Величие“.
„От един корпоративен и купен вот това са гласове, които могат да бъдат извадени от една секция. Ясно беше, че целият криминален контингент е ангажиран да се занимава с избори – а това могат да направят само двама души или две формации“, коментира още тя.
„В същото време отново сме изправени пред сакралния въпрос – ще има ли правителство след нови и нови избори. Смятам, че Бойко Борисов и Делян Пеевски си правят сметката накрая да успеят да пробутат едно правителство между двете формации с един трети. Това не трябва да бъде „БСП – Обединена левица“, посочи Дончева. „Делян Пеевски използва инструменти в българската политика, които са забранени за всяка страна, която претендира да бъде демократична“, допълни лидерът на „Движение 21“.
По думите ѝ той може да вземе гласовете на ромите и помаците, но не и електората от турския етнос. Според Татяна Дончева министърът на вътрешните работи е „капариран 200 на 100“ и от него „не може да се очаква нищо“, защото „се измъква като невестулка“. От прокуратурата също не можело да се очаква нищо.
Според нея това, че БСП е обединило за тези избори 30 формации, е било само формално и не е дало различен резултат от този на Корнелия Нинова. „За да има истинска коалиция, трябва да има отбори както по региони, така и централно“, заяви Татяна Дончева за процесите в ляво.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране