06.11.2024 | 20:39
Протеже на Андрей Луканов от ДС представлява купувача на „Лукойл“ в България
Приватизаторът на „Плама-Плевен“ Атанас Коларов е управител на "ДЛ Хъдсън Балкани"

Спряганата като купувач на „Лукойл“ британска компания DLHudson има български филиал „ДЛ Хъдсън Балкани„. От септември 2022 г. неин собственик става Атанас Милчев Коларов, известен като приватизатор на Плама – Плевен и приближен на Андрей Луканов.

Вижте какво пише Едвин Сугарев за източването на плевенската рафинерия и ролята на Коларов:

„В крайна сметка нито една от визираните големи играчи в петролния бизнес не подава оферта, и единствен кандидат остава именно „Евроенерджи холдинг“, който чрез своята фирма „Евроенерджи ойл“ купува рафинерията.

Изборът не е случаен. В този холдинг се преплитат интересите на Андрей Луканов, комуто към датата на сделката остава по-малко от месец живот, и на Красимир Премянов – председател на ПГ на БСП и мощен икономически лобист по това време – особено що се отнася до петролния бизнес.[10] Всъщност основните фигури в управлението на холдинга са Атанас Коларов и Иван Михайлов. Атанас Коларов е изключително близък с Андрей Луканов, а Иван Михайлов е свързан с Красимир Премянов[11] и Виденов – покрай общото им участие на управленски позиции в ДКМС. Тези връзки гарантират подкрепата от страна на управляващата партия. И както неофициално признават тогава служителите на АП[12], агенцията е била подложена на огромен натиск от видни социалистически лидери за сключването на тази сделка – впрочем една от малкото крупни сделки, сключени по време на кабинета на Жан Виденов по линия на касовата приватизация.

Самият „Евроенерджи холдинг“ е типична за времето си икономическа групировка, създадена на базата на стари обвързаности с ДС и с цел да бъдат преточвани държавни ресурси в частна полза. Холдингът е регистриран на 5 май 1992 г. и се води собственост на компаниите „Джи-Джи енд Ти“ ЛТД и „Мъдуей Инвестмънт Лимитид Къмпани“, регистрирани на остров Ман с офшорни фирми и с неизвестни собственици. В структурата му са включени компании с различен икономически профил – търговия с нефтопродукти, строителство, селско стопанство, производство на специална продукция и др. Най-често срещаните имена в управлението на съставящите го фирми са Атанас Коларов и Иван Михайлов – а в някои от компаниите, например в „Евроенерджи моторс“, се среща и друга фигура с богато корупционно минало – тази на Георги Танев, бивш министър на земеделието в правителството на Любен Беров.

Някои от водещите фигури в холдинга имат много специфичен бекграунд, който заслужава да бъде проследен, за да разберем на какво се дължат възможностите на „Евроенерджи“ безнаказано да фалира банки и да източва промишлени гиганти. Например изпълнителният директор на холдинга Иван Михайлов е бил директор на „Интертехнолоджи“ – една от фирмите, чрез които се реализира свръхсекретният проект „Нева“, свързан с ДЗУ[14] и ръководен от НТР[15] на ДС. Според някои публикации в медиите, именно капиталите, придобити покрай този проект, са залегнали в базовия капитал на „Евроенерджи холдинг”. Основания за такива подозрения има, тъй като обслужващата холдинга банка – австрийската „Централ Вексел унд Кредит Банк“, е обслужвала проекта „Нева“[16], а по-късно пак тя издава гаранция за кредитите на „Евроенерджи“, които де факто фалират „Минералбанк“, както и за други кредити, приписани на „Плама“ след злощастната приватизация.

В крайна сметка рафинерията е купена от холдинга „Евроенерджи ойл“, дъщерна фирма на „Евроенерджи холдинг“, който в течение на години стои на входа и изхода на предприятието и целенасочено го съсипва, подготвяйки го за приватизация срещу нищожна сума. И тя се оказва наистина нищожна: 75 % от акциите са купени за 61 756 200 лв., или за по-малко от 300 000 долара според тогавашния курс. За сравнение – дори регистрираният уставен капитал на „Плама“ ЕАД възлиза на 6 636 867 000 лв., разделени на поименни акции с номинал по 1000 лв.“

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране