Парламентът не започва работа по същество, но заплатите на депутатите растат, а средната за страната спада. Темата коментираха математикът д-р Лъчезар Томов и журналистът Христо Николов.
7080 лв. е основната депутатска заплата. Ако народният представител е доктор, парите се увеличават с 5%, а ако членува в комисия, тя нараства до 8142 лв. Ако той има над 20 години стаж, месечното му възнаграждение скача до 10 195 лв. Всеки депутат взима приблизително 4500 лв. за странични разходи, пише nova.bg.
Месечните възнаграждения на председателя на Народното събрание и на премиера са по 10 973 лв., а това на президента – 14 160 лв. Уточнено е, че заплатите са брутни.
В същото време средната заплата у нас за първи път намалява на тримесечна база, сочат данни на Националния статистически институт.
„Основната депутатска заплата се изчислява като се умножи по три средната заплата за предходното тримесечие в обществения сектор. В него обаче влизат и всички работещи в бюджетния сектор, включително и общинската администрация. За последното тримесечие сметката показва, че тяхната заплата се увеличи с 1.5%, което не е нещо необичайно. Имало в случаи на увеличение с 18-19 на сто”, коментира Николов. „В публичния сектор има ръст, за разлика от частния”, уточнява д-р Томов.
Той пресметна, че за един ден, в който Народното събрание не произведе реални законопроекти и не гласува закони, държавата гуми средно 150 000 лв. в заплати на депутатите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране