Конституционният съд е образувал в четвъртък дело по искането на президента Румен Радев за отмяната на три текста от конституцията – този за реда за назначаване на служебен премиер по „домова книга“, за запазване работата на парламента при служебно правителство и за забраната депутатите да мога да имат двойно гражданство. Докладчик по делото е съдия Борислав Белазелков, който бе предложен за конституционен съдия от ПП-ДБ, става ясно от сайта на Конституционния съд.
Това е второто оспорване от държавния глава на въвеждането с промени в конституцията на списък с длъжностни лица, измежду които президентът трябва да избира при връчван ена мандат за съставяне на служебно правителство. Сред тях са председателят на парламента, ръководствата на централната банка и Сметната палата, както и омбудсманът и заместниците му.
Практиката показа, че съставянето на кабинет по този начин е близко до невъзможното. Първо, хората от списъка могат да откажат, което се случи неведнъж, он президентът няма право да избира извън списъка.
При първото сезиране на съда миналото лято от президента на поправките в конституцията, бяха отменени голяма част от тях, предимно засягащи съдебната система. По въпроса със служебното правителство и домовата книга обаче решение на бе взето като шестима съдии смятаха, че те противоречат на основния закон, а шестима застъпиха становището, че няма проблем. Така до произнасяне не се стигна, което пък е основание за повторното сезиране.
Сегашното разглеждане на казуса обаче ще става от частично подменен състав на Конституционния съд. Президентът назначи двама членове – проф. Сашо Пенов и Невин Фети, негови бивши съветници. От квотата на съдебната власт в КС пък бе избрана Галина Тонева. Изтече и мандатът на Константин Пенчев, който е избран от парламента. Той напуска съда, но депутатите не са избрали нов член, т.е. КС работи с един човек по-малко. Вероятно в тази ситуация искането на президента има по-големи шансове за успех. Още в деня на церемонията по встъпване в длъжност на новите съдии Радев се закани, че въпросът с домовата книга ще бъде разгледан отново.
В ново си искане Радев посочва, че лицата от определения списък с потенциални премиери са разнообразни като статут и функции като единственото общо е, че всички се избират от парламента. Проблемът е, че след като се върнат на позициите се (особено в БНБ и Сметната палата) „могат да бъдат поставени под сериозно съмнение, доколкото упражняването им изисква пълно деполитизиране“, пише президентът.
„Назначаването на тези лица за министър-председатели би породило опасения за потенциални конфликти на интереси, както и за безпристрастността и независимостта на тези органи при напускане на длъжността служебен министър-председател. Тези опасения се засилват и от факта, че заемането на поста служебен министър-председател не е ограничено със срок и може да продължи за дълъг период от време“, се казва още в искането.
Радев настоява да се отменят и два други текста от основния закон. Единият постановява, че парламентът не прекратява работата си когато правителството подава оставка. Другият е за отпадане на забраната хора с двойно гражданство да бъдат избирани за депутати.