Съдебният процес срещу доскорошния шеф на Апелативната прокуратура във Варна Владимир Чавдаров за поискан подкуп от 200 000 евро от бившия кмет на морската столица Иван Портних, тайно е бил прекратен с решение на Софийския апелативен съд с мотив, че такова престъпление не се е случило и че държавният обвинител е бил набеден.
От публикувано решение на Софийския апелативен съд, с което Владимир Чавдаров е оправдан, че незаконно е държал у дома си боеприпаси, става известно, че още преди няколко месеца прокуратурата е прекратила разследването срещу държавния обвинител за поискан подкуп от Иван Портних поради липсата на доказателства, без обаче да се споменават повече подробности.
Владимир Чавдаров беше арестуван през лятото на 2023 г. броени месеци преди местните избори, след като тогавашния кмет на Варна Иван Портних подаде сигнал срещу него в КПКОНПИ, че му е поискал рушвет от 200 000 евро чрез посредник във връзка със спуканата фекална тръба във Варненското езеро, по което Портних е с повдигнато обвинение по чл. 352 ал. 1 от Наказателния кодекс за „допускане на замърсяване в териториалните или вътрешните морски води, което ги прави опасни за хората“.
Според твърденията на Портних през пролетта на 2023 г. той бил спрян на улицата от непознат човек, който му казал: „Абе, ти имаш едно дело, там за оня излив в езерото. Ако искаш да те оправдаят, трябва да дадеш 200 000 евро на Чавдаров!“. В сигнала Портних описва, че дни по-късно друг непознат човек му поискал нови 200 000 евро за друго дело, по което бил подсъдим, като отново било посочено името на Владимир Чавдаров като човека, който трябва да получи подкупа. В крайна сметка Портних дал първоначална вноска на подкупа като приготвил 20 000 евро в купюри от по 500 евро, предварително заснети и с описани номера на банкнотите. Не е известно дали подкупът е стигнал до тогавашния прокурор №1 на Варна Владимир Чавдаров.
В същия ден, в който Иван Портних е броил 20 000 евро подкуп – 26 юли 2023 г., командировани от София прокурори и полицаи щурмуват и обискират служебния кабинет на Владимир Чавдаров в Апелативната прокуратура във Варна, а при претърсвания на имоти, собственост или ползвани от Чавдаров, разследващите откриват и изземват внушителен боен арсенал – близо 300 незаконно притежавани патрона за автомат „Калашников“ и за бойни пистолети. От служебната каса на апелативния прокурор пък бяха иззети 50 000 евро (равняващи се на около 99 000 лв. – бел. ред.) и 20 000 лева.
Пачката с белязани банкноти от по 500 евро обаче не е открита при обиските в дома и в офиса на Чавдаров, а впоследствие Иван Портних изведнъж е сполетян от амнезия и забравя на кой точно емисар е дал подкупа, който да стигне до шефа на Апелативната прокуратура във Варна.
Заради задържането на Владимир Чавдаров и повдигнатото му обвинение за държане на незаконни боеприпаси обаче маститият държавен обвинител е отстранен от поста си с решение на Висшия съдебен съвет по предложение на Борислав Сарафов. Неофициално се твърди, че Иван Портних е подал фалшив сигнал срещу прокурора, тъй като имал съмнения, че държавното обвинение в морската столица ще му повдигне поредно обвинение за злоупотреби точно преди местните избори.
Впоследствие обвинение срещу Портних беше повдигнато, но от Европейската прокуратура, а той сдаде кметския стол на Благой Коцев от ПП-ДБ, след като загуби изборите.
Оправдателната присъда на Владимир Чавдаров по делото за нелегалните боеприпаси и прекратеното разследване срещу него за подкуп му дава възможност отново да се върне начело на Апелативната прокуратура във Варна, както и да заведе дело срещу Иван Портних и държавното обвинение за набеждаване.
Владимир Чавдаров стана апелативен прокурор на Варна през 2018 г. През 2005 г. той беше избран за военноокръжен прокурор на Варна и остана на този пост до 2010 г. Преди това той бе заместник-председател на Софийската военноокръжна прокуратура, а кариерата му започва като военен следовател и адвокат. През миналата година беше избран и за член на Висшия съдебен съвет, но след началото на разследването срещу него беше отстранен и от тази позиция.
Чавдаров беше доверен човек на Иван Гешев и бе сред малцината, които открито заеха неговата страна при избухването на зрелищния конфликт между обвинител №1 и заместника му Сарафов. Иначе Чавдаров открай време се ползва с репутацията на безскрупулен рушветчия, а във Варна прозвището му е Големия Рушвет, свидетелстват запознати от морската столица. Разправят, че тарифата на оправдания от съда магистрат за прекратяване на досъдебни производства и уреждане на дела започва от 100 000 евро.
Смята се, че сред големите клиенти на Чавдаров е бил пътнотранспортният бос Велико Желев, усвоил почти 100 милиона лева за изграждането на булевард „Васил Левски“ във Варна. Булевардът се прочу с „елипсовидното кръгово“ и с наводнението след първия проливен дъжд. Макар да беше сезирана за възможни злоупотреби и разхищение на средства още през 2018 г., прокуратурата във Варна така и не повдигна обвинение за най-скъпата пътна отсечка в Европа излязла по около 29 млн. за кило- метър на данъкоплатците.
Във Варна се шушука, че Чавдаров е играл ключова роля и в забатачването на делата срещу фармацевтичния бос и неуспял политик Веселин Марешки.
Оправдателната присъда на Чавдаров и отказът на прокуратурата да разследва аферата с белязаните 20 хиляди евро, дадени му от Иван Портних, са пореден случай за отказ от правосъдие срещу представители на държавното обвинение. Наскоро бившият шеф на Окръжна прокуратура в Перник и настоящ редови обвинител Бисер Михайлов, чийто син Васил е подсъдим за серия от побои, беше оправдан по обвинение, че е пребил жена си Биляна при битов скандал въпреки показанията на собствената му дъщеря за упражнено физическо насилие у дома. Друг скандален прокурор – Димитър Франтишек, разпоредил незаконния арест на тв продуцента Нико Тупарев през лятото, също се размина без последствия и вместо да бъде уволнен, беше тихомълком командирован в Смолян.
Източник: Уикенд