Като зам.-главен прокурор Борислав Сарафов е подписвал документи „по задължение от лоялност към Гешев“ и „без да познава съдържанието им“, съобщават от Антикорупционния фонд (АКФ). От неправителствената организация обясняват, че твърдението е част от защитната теза на настоящия временен обвинител №1 и единствен кандидат за титуляр на поста Сарафов по граждански иск за вреди, заведен пред Софийски градски съд (СГС) срещу него и останалите от висшето ръководството на прокуратурата в лицето на бившия главен прокурор Иван Гешев и заместниците му.
Ищци по делото са Николай и Евгения Баневи, които се представляват от кантората на адвокат Михаил Екимджиев. Те претендират обезщетение от общо 60 000 лв. за причинени им морални вреди от ръководството на прокуратурата с писмо до редица международни институции и чуждестранни посланици, в което са наречени „олигарси“, „считани от обществото за недосегаеми за правоохранителните органи“, и „отговорни“ за престъпления.
С писмото от 21 декември 2021 г. ръководството на прокуратурата се оплаква от политически натиск от управляващата към въпросния момент коалиция на „Продължаваме промяната“, БСП, „Има такъв народ“ и „Демократична България“ и се хвали за успехи в борбата срещу престъпността.
„В хода на делото пред СГС адвокатът на Борислав Сарафов и Пламена Цветанова – друг от заместниците на Гешев, развива крайно интересна теза при оспорването на иска, не толкова за предмета на конкретния правен спор, колкото за състоянието на институцията прокуратура и мотивите, с които действат висши нейни представители“, посочват от АКФ.
От организацията обясняват, че според твърденията на защитника от Сарафов и Цветанова е „изискано“ да се подпишат в писмото без да им е предоставено време да се запознаят със съдържанието му, в резултат на което те дори и не подозирали за съществуването на конкретните изрази спрямо семейство Баневи. Положили подписите си убедени, че „обстановката налага“ реакция за опазване на независимостта, „както им е съобщено“. Двамата се подписали, приемайки това за „задължение“ и от „служебна лоялност към главния прокурор“ предвид натиска срещу него чрез медийни публикации.
С тази кандидатура нормалното функциониране на прокуратурата се отлага за поне още пет години
От АКФ изтъкват, че така от собствената защитна теза на Борислав Сарафов излиза, че като зам.-главен прокурор е подписвал документи без да е запознат със съдържанието им, защото това е било изискано от него от Иван Гешев.
„Това обстоятелство е крайно смущаващо от гледна точка наличието на необходимите нравствени и професионални качества за заемане на каквато и да е длъжност в правосъдието, какво остава за една от трите най-висши. Каквато Борислав Сарафов всъщност вече заема в продължение на почти година и половина, и към момента по всичко изглежда, че ще продължи да заема и за следващите седем години“, подчертава Андрей Янкулов, старши правен експерт към Антикорупционния фонд.
От АКФ прилагат и копие на част от молбата на адвоката на Борислав Сарафов и Пламена Цветанова.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране