Още четири български фирми и имената на две българки изскачат от операция “Моби Дик” на Европейската прокуратура срещу схема за източване на ДДС за 390 милиона евро, на върха на която е неаполитанската мафия Камора. Схемата е наречена от европейските прокурори “ДДС Въртележка” (VAT Carousel Fraud). Става дума за фиктивна търговия между реални фирми и “липсващи търговци”, които участват като прекупвачи на стоката.
Мащабната международна мрежа беше разбита преди две седмици като от офиса на Лаура Кьовеши съобщиха за 195 разследвани лица, 160 обиска на къщи, 129 замразени банкови сметки, 192 запорирани имота, 44 луксозни конфискувани само в Италия, 43 ареста и седем европейски заповеди за арест, включително в Чехия и България. Двама души са сочени като организатори: Родолфе Балеара и Паоло Флавиния.
Сайтът BIRD вече разкри основната заподозряна в България – Мая Методиева, сочена за контакт на Балеара и Флавиния за България. В разследването на Европейската прокуратура е цитирана фирмата “Солюшънс Ай Ти” ЕООД, на която Методиева е едноличен собственик и управител. Фирмата е успяла да направи за няколко години 123 милиона лева оборот с двама служители. Мая Методиева си купува скъпи имоти в центъра на София и в Рим. Липсва обаче информация за нейното задържане, а за лице с нейните инициали не е искана мярка за неотклонение за 72 часа от Европейската прокуратура, показва проверка в Единния портал за електронно правосъдие.
Наши италиански колеги предоставиха още данни за български лица и фирми, замесени в схемата и споменати в разследването “Моби Дик”. Като управители на италиански компании – “липсващи търговци”, се появяват Ваня Трендафилова Тошева и Маринела Иванова Стоянова. Има и още четири български фирми, замесени в схемата. Това са “Алиот Груп”, “Буллкан Груп”, “Текмуув Глобъл Трейдинг” и “Електрикал енд Електроникс Трейд”. Те са собственост на чужди граждани – италианци, словак и швед.
“Италианките” Ваня и Маринела
Ваня Тошева от 2017 до 2021 г. е управител на създадената в Торино италианската фирма “Еко Пункт” (ECO PUNKT S.r.l.). От 01.07.2021 до 27.02.2023 когато е заличена по заповед на италианските данъчни власти, представител е италианеца Луиджи Луканто (Luigi Lucanto). “Еко Пункт” успява да направи милиони евро обороти и също се оказва “липсващ търговец” от схемата.
В началото на милениума, родената в Димитровград през 1970 г. Ваня Трендафилова Иванова – Тошева прави кариера на модел и грее на корицата на списание “Плейбой” за октомври 2024. Тя е представена като “италианката” Ваня заснета на българска яхта.
Като бизнес дама тя има участия в няколко български дружества: “Градска Кралица” ЕООД и “Ванюша Ай Джи” ЕООД, в които е едноличен собственик и управител и “ДиВиАй Трейд” ЕООД, в което е била съдружник до февруари 2022 г.
Тошева е медийно известна и като бивша съпруга на покойния вестникар Тошо Тошев /явночник Бор на Държавна сигурност/. Бракът им датира от 2007 г., като двамата се венчават в хотел “Палас” на Георги Гергов в курорта “Слънчев Ден”. Церемонията протича “сред шума на морето, огромни кошници с бели и розови орхидеи и под звуците на песента “Парла пю пиано” (любовната тема от “Кръстникът”)” информира тогава вестник “Труд”. Ваня Тошева става петата съпруга на вестникаря, като запазва името му и след развода им, който се случва полутайно през 2011 г.
BIRD се свърза с Ваня Тошева и попитахме как се е оказала начело на италианската фирма “Еко Пункт” и дали познава Балеара и Флавиния. Тя отговори, че не ги познава и не знае нищо за схемата с “липсващия търговец”.
“Аз познавах една дама, едно момиче – Полина, рускиня, с която сме работили във връзка с “Мода и реклама”. Тя ме запозна с един господин, Андреа, който ми предложи да се занимаваме с нещо, за да може да имаме реално престой в Италия. Явно съм станала жертва на нещо, за което въобще никой не ме е запознавал. Изглежда тогава съм се доверила и са регистрирали фирмата с моето име. Не знам нищо нито за дейността, нито съм стъпвала в офиса. Не мога да помогна с нищо” – каза тя.
Това е напълно възможно, тъй като в такива схеми често се използва самоличността на “сламени хора”, които нямат контрол върху операциите на фирмата. От имотната партида на Ваня Тошева не личи тя да се е обогатила от своята бизнес дейност, поне не и в България. Тя притежава апартамент в София, закупен през далечната 2002 г. и през 2016-2018 г. е продала наследствени ниви, на които е била съсобственик с роднини в с. Ябълково до Димитровград.
Вероятно такъв е случаят и с Маринела Стоянова, родена през 1982 г., която е била представител на “липсващия търговец” “4Ф Мобилити” (4F MOBILITY S.r.l.s.). И тази фирма е направила милиони евро обороти и е заличена през октомври 2021 г. от италианските данъчните власти. Стоянова няма имоти и действащи фирми в България. В миналото тя е била регистрирана като едноличен търговец. BIRD не успя да открие телефон или друг контакт за връзка със Стоянова.
Българските фирми – Мая, трима италианци и швед
Общо пет са български юридически лица заподозрени като участници в схемата за източване на ДДС за 390 милиона евро, на върха на която е неаполитанската мафия Камора. Една от тях е “Солюшънс Ай Ти” ЕООД (Solutions IT LTD) на Мая Методиева, за която съобщихме в предишната ни публикация по темата. Друга е задлъжняла към българската хазна. BIRD прегледа и годишните финансови отчети на фирмите.
“Електрикал енд Електроникс Трейд” ЕООД е регистрирана на 23.07.2014 в София, първоначално като “Интернешънъл Електрикал Груп”. На 20.06.2017 фирмата се преименува и се мести на адрес във Враца. Едноличен собственик и управител е Мауро Ди Капа (Mauro Di Capua), гражданин на Италия. Последният подаден отчет показва над 1,5 милиона лв. приходи за 2017 и 93 хиляди лв. за 2016. След 2018 отчети не са подавани. Фирмата е имала ДДС регистрация от 20.10.2014 до 28.02.2019 (дерегистрация) и е натрупала над 5,5 милиона лв. задължения към НАП. Вписана е в списъците с големи длъжници от октомври 2020 и е била издирвана чрез публичния бюлетин на НАП със съобщения по чл. 32 от ДОПК.
“Алиот Груп” ЕООД е регистрирана на 14.10.2019 в София. Едноличен собственик и управител е италианският гражданин Джан Лука Бидзари (Gian Luca Bizzarri). Фирмата отчита приходи от: 69,6 млн. лв. за 2023; 12,4 млн. за 2022; 2,8 млн. за 2021; 1,8 млн. за 2020. От 02.12.2019 “Алиот Груп” е регистрирана по ДДС и няма задължения. Джан Бидзари е свързан с общо 12 фирми в България.
Друга българска фирма е “Буллкан Груп” ЕООД, регистрирана на 19.11.2020 в Благоевград. Съвсем наскоро, на 11.11.2024, тя е станала собственост на италианеца Масимо Милано (Massimo Milano), чрез друга негова благоевградска фирма “Обливиус”, регистрирана на 15.07.2024. Той е управител в двете фирми и е свързан с общо 11 български фирми. “Буллкан Груп” отчита приходи от: 6,4 млн. лв. за 2023; 1,9 млн.за 2022; 1,3 млн. за 2021 и от 08.12.2020 е регистрирана по ДДС и няма задължения. “Буллкан Груп” често сменя собствениците си: до 11.11.2024 е собственост на Кирил Георгиев; до 19.01.2024 е на Карол Хансен, гражданин на Словакия; до 24.05.2023 е собственост на друга фирма на Масимо Милано; а първи собственик до 04.02.2021 е Величка Петрунова.
И накрая “Текмуув Глобъл Трейдинг” ЕООД е регистрирана на 15.03.2022 в София. Едноличен собственик и управител е Тамер Кафафи (Tamer Kafafi), гражданин на Швеция. На 04.052023 упълномощен от Кафафи адвокат сигнализира Агенция по вписванията (вписано в Търговски регистър), че трето недобросъвестно лице се опитва с фалшиви документи да присвои фирмата . В единственият подаден финансов отчет приходите за 2022 са 17,4 млн. лв. Фирмата е имала ДДС регистрация от 19.03.2022 до 20.07.2024 (дерегистрация) и е била издирвана многократно (8 съобщения) чрез публичния бюлетин на НАП. Последното съобщение от 14.11.2024 е за връчване на ревизионен доклад, a друго от предишните е заповед за ревизия. Фирмата не е в списъците с длъжници, но това може скоро да се промени.
Скъпи имоти в Рим и Прага
Както съобщи Европейската прокуратура, разследването е довело до запор на 192 имота в няколко европейски държави. Разследващите журналисти до момента са се добрали до информация за общо 8 имота в София, Рим и Прага.
Българският “принос” е апартамент в центъра на София и къща в с. Герман на Мая Методиева и нейния съпруг, както и два апартамента в Италия, в центъра на Рим, които са свързани с Мая Методиева.
Освен това колегите от чешкия разследващ център Investigace.cz, които също имат достъп до документите, предоставени от италианските колеги от IRPI, откриха няколко скъпи имота в Прага. Те са собственост на един от босовете на пирамидата – Родолфе Балеара.
Един от свидетелите на италианската прокуратура описва как през февруари 2023 г. се е срещал с Флавиния и Балеара в хотел “Роял” в Прага. Той научил, че Балеара притежава имот точно до хотела. Чешките колеги установяват, че става дума за апартамент на името на компанията Ballaro, закупен през април 2022 г. за 14,7 милиона крони /близо 580 000 евро/. Но това не е всичко. През май 2022 г. Балеара се сдобива с двуетажна къща за 47 милиона крони /около 1 800 000 евро/. Има данни и за трети имот – апартамент в Прага за 11 милиона крони /близо 435 000 евро/
Investigace уточнява и ролята на ръководителите на схемата. Италианецът Флавиния е поддържал връзки с фирмите за доставки, а Балеара, 45-годишен белгиец от сицилиански произход, контролирал компаниите в основата на измамата. Прага е един от градовете, в който аферистите си организирали срещи.
Връзката с Камората
Италия е централната страна в схемата, където оперират множество брокерски фирми, препродавали стоките в чужбина. Според италианските разследващи, връзката с Камората минава през Балеара и негов основен съучастник е Марко Мецатеста. Мецатеста управлява Connex Italy Srl, базирана в Рим, и поддържа контакти с няколко мафиотски клана на неаполитанската Камора.
Друг контакт към подземния свят е Антонио “Тони” Ло Манто, когото италианските медии описват като сватовник и помирител в интересите на неаполитанската мафия. „Той действаше като мост между международното и националното ниво на неаполитанската верига за доставки, ръководена от членове на Камората, базирани в Неапол и Рим“, пишат сицилианските медии за него.
Мецатеста и Ла Манто също са арестувани в хода на операцията Моби Дик, заедно с Джовани Нуволета, член на клана Нуволета, който е част от Камората.
„Моби Дик показва, че няма два отделни престъпни свята. От една страна, светът на наистина лошите и опасни престъпници, които пренасят наркотици и правят трафик на хора, а от друга страна, светът на белите якички, които „само“ корумпират и перат пари“, коментира европейският върховен прокурор Лаура Кьовеши по случая с измамата.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране