Доналд Тръмп ще продължи да предоставя военна помощ на Украйна и през втория си мандат. Освен това той ще изиска от държавите – членки на НАТО, да удвоят военните си разходи до 5 % от БВП. В същото време Тръмп ще предложи на страните от ЕС по-благоприятни условия за търговия със САЩ, предаде в. „Файненшъл таймс“.
Най-близките външнополитически сътрудници на новоизбрания президент на САЩ сигнализират, че той ще продължи да въоръжава Украйна, като същевременно ще се стреми към прекратяване на военните действия.
Екипът на Доналд Тръмп е съобщил на европейски служители, че бъдещият президент на САЩ ще поиска от държавите – членки на НАТО, да увеличат разходите за отбрана до внушителните 5% от брутния си вътрешен продукт (БВП). В момента процента се движи около 2. В същото време Тръмп планира да продължи да предоставя военна помощ на Украйна.
Според осведомени източници през декември най-близките външнополитически сътрудници на новоизбрания президент на САЩ са споделили плановете му по време на дискусии с висши европейски служители. Посочва се, че Тръмп затяга политиката си спрямо Европа и руската инвазия в Украйна.
По време на предизборната кампания Доналд Тръмп доста стресна европейските столици, като обеща да прекрати помощта за Украйна, да принуди Киев да започне незабавно мирни преговори и да остави съюзниците от НАТО беззащитни, ако не харчат достатъчно за отбрана.
Въпреки това, за да помогне на съюзниците, които се съмняват, че са способни да подкрепят и защитават Украйна без помощта на Вашингтон, Тръмп възнамерява да запази американските военни доставки за Киев и след встъпването си в длъжност. Това заявиха още три източника, запознати с разговорите със западните официални лица.
В същото време Тръмп ще изисква от НАТО да увеличи повече от два пъти разходната част от 2% до 5%, заявиха двама запознати източници. В момента само 23 от 32-те членки на алианса изпълняват съществуващото ниво.
Единият от източниците допусна, че Тръмп ще се съгласи на 3,5% и че планира да обвърже по-високите разходи за отбрана с предлагането на по-добри търговски условия със САЩ. „Очевидно е, че на срещата на върха на НАТО през юни в Хага ще става въпрос за 3% или повече“, заяви друг европейски служител, запознат с възгледите на Тръмп, цитиран от „Файненшъл таймс“.
Съюзниците от НАТО вече обсъждат повишаването на нивата до 3% на срещата на лидерите през юни. Но много столици са обезпокоени от сложните фискални решения, които ще бъдат необходими за това.
По данни на Службата за управление и бюджет на Белия дом през 2024 г. САЩ ще изразходват за отбрана около 3,1% от БВП. През последната година от първото президентство на Тръмп разходите на Пентагона достигнаха 3,4% през 2020 г.
Ключови европейски съюзници от НАТО, включително Франция, Германия, Великобритания, Италия и Полша, се срещнаха с генералния секретар на НАТО Марк Рюте и украинския президент Володимир Зеленски в Брюксел в сряда вечерта. Те обсъдиха как континентът ще адаптира отбранителната си политика към завръщането на Тръмп.
В четвъртък германският канцлер Олаф Шолц разговаря с Тръмп по телефона по време на срещата на върха на лидерите на ЕС. По-късно Шолц заяви пред репортери, че е „абсолютно сигурен, че САЩ и Европа ще продължат да подкрепят Украйна“. По-рано през декември висши британски служители по сигурността пътуваха до Вашингтон, за да проучат плановете на новоизбрания президент.
Тръмп продължава да е убеден, че Украйна няма място в НАТО и иска незабавно прекратяване на конфликта. Въпреки това новоизбраният президент смята, че доставката на оръжия на Киев след прекратяване на огъня би осигурила най-добрия резултат в съответствие с подхода „мир чрез сила“, добавиха те.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране