15.01.2025 | 19:07
Дългата сянка на прокуратурата: Петима бъдещи министри са били обвиняеми
Росен Желязков бе обвинен за аферата "Костинброд"

Петима от членовете на кабинета начело с кандидата за премиер Росен Желязков са имали сериозни сблъсъци с прокуратурата в миналото.

През 2013 г. като главен секретар на Министерския съвет той бе единственият обвиняем по делото „Костинброд“. Този скандал избухна в деня за размисъл преди изборите през 2013 г. и бе популяризиран от несъществуващата телевизия TV7 и директорът ѝ Николай Бареков. Прокуратурата образува дело заради съмнения, че се готви изборна измама, тъй като в печатницата „Мултипринт“ в Костинброд бяха открити стотици хиляди бюлетини. Желязков бе обвинен, че се е опитал да набави облага за собственика на печатницата. Делото се провали още на първа инстанция, а прокуратурата така и не обжалва, с което на съдебния процес бе сложена точка.

Бъдещият вътрешен министър Даниел Митов, който във втория кабинет „Борисов“ оглавяваше Външно министерство, пък бе обвиняем заради това, че не е провел обществена поръчка за самолетни билети, а вместо това е сключил споразумение със земеделското министерство, за да ползва туроператорската фирма, която обслужва това ведомство. Делото му бе гледано от специализирания съд. Митов бе оправдан, а през 2022 г. осъди прокуратурата за обезщетение заради незаконното обвинение.

Кандидатът за министър на туризма Мирослав Боршош пък беше обвиняем в безстопанственост във връзка с ремонта на НДК. Дворецът бе ремонтиран основно заради българското европредседателство през 2018 г. През 2021 г. Боршош бе оправдан, а в решението си съдът записа, че обвинението е било толкова несъстоятелно, че делото е било загуба на време.

Номинираният за министър на околната среда Манол Генов от БСП бе обвиняем за купуване на гласове. През 2019 г. той бе оправдан.

И друг кандидат на БСП – Борислав Гуцанов, който трябва да оглави социалното министерство, бе обвиняем в миналото. Той бе задържан по време на първия мандат на ГЕРБ, когато бе общински съветник във Варна. Делото бе кръстено „Медузите“. Години по-късно Гуцанов осъди държавата пред Европейския съд по правата на човека заради акцията, при която бе задържан.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране