26.03.2025 | 10:42
Кого обслужва нелепият гаф с тотото при оборот над 400 млн. лв.?
ГЕРБ и ДПС-Ново начало връщат Любомир Петров начело на тотализатора

Гаф с тегленето на 24-тия тираж на числата 5 от 35 на Тото 2, когато се падна печелившото число 41, в неделя взриви социалните мрежи и не само тях.

Първата реакция, часове след тегленето, беше на лидера на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски. Той призова министъра на младежта и спорта Иван Пешев „незабавно да освободи ръководството на Българския спортен тотализатор (БСТ), а НАП, с отговорните лица за контрол върху хазарта в България да извърши обстойна проверка на дейността на тотализатора, заради съмненията за схема за злоупотреби и измами“. Обеща още да сезира прокуратурата, защото „компетентните органи трябва да установят дали става дума за единичен гаф или за схема за злоупотреби„.

Последва светкавична реакция от страна на спортния министър, който нареди „незабавна проверка“ в БСТ и сезира Националната агенция за приходите, Прокуратурата, Министерството на вътрешните работи, Агенцията за държавна финансова инспекция, както и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.

По-късно пресцентърът на министър Иван Пешев, който официално е от квотата на БСП, но неофициално се твърди, че е човек на Пеевски, съобщи, че уволнява цялото ръководство на държавното предприятие „Български спортен тотализатор“. След това обаче се поправи и съобщи, че всъщност е освободен само изпълнителният директор на БСТ Георги Тарлеков заради компрометирания тираж от 23 март 2025 г.

В съобщението на спортното министерство няма информация кой е назначен на негово място. Обяснението на пресцентъра е, че процедурата се съгласува с Министерството на финансите. Оттам пък казаха, че вече е съгласувано. Кой ще замени Георги Тарлеков, който стана изпълнителен директор на БСТ по времето на правителството на акад. Николай Денков по предложение на тогавашния спортен министър Димитър Илиев, никой не казва. Оправданието е започналата проверка в БСТ.

Кой управлява тотото?

„Българският спортен тотализатор“ се управлява от 5-членен Управителен съвет. Последните назначения в него са направени по времето на правителствата на Гълъб Донев и Николай Денков. Изпълнителен директор и член на управителния съвет е Георги Тарлеков, който заема поста от август 2023 г. Два дни след скандала с печелившото число 41 в 5 от 35 в Търговския регистър няма публикувани документи той да е освободен от поста, както твърди министър Иван Пешев, показа проверка на Mediapool.

При назначението му Георги Тарлеков беше представен като финансист с дългогодишен опит в администрацията, мениджмънта и управлението на финанси и проекти. Преди да заеме поста шеф на БСТ беше съветник по финансовите въпроси на тогавашния спортен министър Димитър Илиев. Според Търговския регистър до началото на 2019 г. е бил съдружник във фирма „Джи Ай Ви Ауто“ ООД, която се занимава с отдаване на автомобили под наем. След като започва работа в общинската администрация в район Слатина е продал дяловете си.

Председател на Управителния съвет на БСТ е Петър Михайлов Пейчев. Той влиза в управлението на тото през август 2023 г. също по предложение на спортния министър Димитър Илиев (правителството „Денков“). Преди да заеме поста той е бил съдружник и партньор в продуцентската компания „Дрийм Тийм“ на бившия министър на туризма Евтим Милошев в служебното правителство на Димитър Главчев.

Третият назначен в Управителния съвет на БСТ от министър Димитър Илиев е Рада Миткова Гьонова. Това става през януари 2024 г., преди това тя работи в частния бизнес. Съдружник е в „Миневи и партньори“ и в „Р и А 2009“, които напуска след назначението ѝ. Другите двама членове на директорския борд на тото са от времето на служебния спортен министър Весела Лечева. Това са Гея Георгиева Холечкова и Радослав Кирилов Щербаков. Те са назначени на 23 август 2022 г.. по време на служебното правителство на Гълъб Донев. В момента Весела Лечева стана шеф на Българския олимпийски комитет, но изборът ѝ се оспорва. Спекулира се, че в дъното на скандала с международен отзвук е Делян Пеевски.

Неуспешен опит за рокади

В края на 2024 г. – на 12 декември, тогавашният служебен вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова е изпратила писмо до министъра на спорта Георги Глушков за съгласуване на искане за освобождаването от постовете им на Гея Холечкова и Радослав Щербаков. (Процедурата за назначенията в БСТ се съгласува с финансовото министерство, защото тотализаторът се занимава с хазарт – бел.ред.). Предлага се на тяхно място да бъдат назначени Любомир Стефанов Петров и Владимир Ангелов Маринов.

Това едва ли е случайно. Людмила Петкова и Любомир Петров са били в ръководството на БСТ по времето на третото правителство на Бойко Борисов. Любомир Петров дори става изпълнителен директор на БСТ. Назначението им е по инициативата на тогавашния финансов министър Владислав Горанов, който заедно с Делян Пеевски и Васил Божков бяха санкционирани по глобалния закон „Магнитски“ за корупция. Годината е 2020 г. след като е обявено, че БСТ ще поеме издръжката на „отбора на народа“ – футболен клуб „Левски“.

Преди това Любомир Петров е оглавявал дирекцията за търгове и процедури в държавната фирма „Информационно обслужване“, работил е и в „Телелинк“. Но две години след назначението му министър на спорта става Радостин Василев и през януари 2022 г. той сменя цялото ръководство на тотото. „Не съм длъжен да давам мотиви, така съм преценил“, каза Василев пред медиите на 17 януари 2022 г.

В същото време Любомир Петров отчете рекордни приходи от въведения държавен монопол за тото. Това стана след битката между държавата и хазартния бос Васил Божков, срещу когото прокуратурата повдигна 19 обвинения. Едно от които беше за ощетяване на бюджета от невнесени над 500 млн. лв. данъци.

После Любомир Петров се пробва да стане член на Съвета на директорите на „Български ВиК Холдинг“, но е отстранен от конкурса на МРРБ поради установено несъответствие с изискванията, на които трябва да отговаря. Това се случва в края на 2022 г.

Другото предложение за назначение от времето на правителството на Димитър Главчев е на Владимир Ангелов Маринов. За него няма много информация в публичните регистри. Бил е собственик на „Бългерия Ренталс“ и „Хоум Ренталс“, както и управител на „Адванст Бизнес Консултинг“, но ги е напуснал след като е предложен за член на Управителния съвет на БСТ в края на 2024 г., показва справка в Търговския регистър. Лице със същото име – Владимир Ангелов Маринов е направило и парично дарение от 1000 лв. за БСП през 2017 г., показват още публичните регистри.

Вписването на промените в УС на БСТ първоначално е отказано, като са дадени указания за отстраняване на нередности. Въпреки че, това е направено и са предоставени исканите документи още в началото на януари 2025 г., три месеца по-късно вписването все още не е факт, показва справка в Търговския регистър. Каква е причината за това не е ясно.

Защо е апетитно тотото

„Българският спортен тотализатор“ е монополист на пазара на лотарийни игри от 2020 г. след скандала с частните лотарии на Васил Божков. Оттогава приходите растат и за 2023 г., откогато е последният публикуван финансов отчет, възлизат на над 394 млн. лв. Това е ръст от над 16% спрямо 2022 г. (+56.5 млн. лв.). Година преди въвеждането на мопола – през 2019 г., те са били над 175.6 млн. лв.

– приходи от числови игри наземно – 212.4 млн. лв.; ръст над 56% спрямо 2022 г.
– числови игри онлайн – 11.6 млн. лв.; ръст от близо 3% спрямо 2022 г.
– моментни лотарийни игри – над 170 млн. лв.; ръст от 43% спрямо 2022 г.

През 2023 г. БСТ е изплатил над 206 млн. лв. печалби, което е увеличение с близо 30 млн. лв. спрямо 2022 г. Платените държавни такси по Закона за хазарта възлизат на 59.2 млн. лв. (+17%). Други близо 50 млн. лв. от БСТ са отишли за подпомагане на спорта и културата.

Реализираната печалба на БСТ възлиза на 62.6 млн. лв., което е увеличение с близо 12 млн. лв. спрямо 2022 г. За добрите финансови резултати, освен монопола, влияние оказва и вдигането на цената на залозите в Тото 2, както и пускането на седем нови лотарийни игри, е посочено в отчета. Общо в Българския спортен тотализатор работят 1365 души, от които 1120 са касиери и 245 администрация.

Това не е първият, няма и да бъде последният гаф с тото. През 2009 г. в два поредни тиража (на 6 и 10 септември) бяха изтеглени едни и същи числа в трето теглене на „6 от 42“: 4, 15, 23, 24, 35, 42. Впоследствие от БСТ заявиха, че това не е грешка, а случайност, макар шансът за това да е 1 към 5 245 786.

И ако в тиража на на 6 септември 2009 г. никой не беше познал числата, то няколко дни по-късно същите числа бяха отбелязани в 18 печеливши фиша. На 1 март 2020 г. пък куриозно се паднаха пет поредни числа в играта „5 от 35“ – 20, 21, 22, 23, 24. Тази комбинация беше позната от 15 участници.

По-паметливи си спомнят през 90-те години на ХХ век, как една кандидат водеща на спортните новини съобщи числата 1, 2, 3, 4, 5, 6, макар на екрана да се виждаха други.  Обикновено това се разминава с поднасяне на извинения към участниците от страна на Български спортен тотализатор, който се надява да срещне разбиране, „имайки предвид, че подобен тип ситуации не са изключение при провеждането и излъчването на което и да е живо предаване“.

Лилия Границка,  mediapool.bg

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране