България е изнесла оръжие за азиатския и африкански пазар на стойност 51.8 милиона долара през 2014 година, пише „Преса”, като се позовава на отчет на „Кинтекс”, изпратен до Министерството на финансите.
Сделки за боеприпаси и въоръжение са сключвани с Индия, Алжир, Египет, Етиопия, Тайланд, Бангладеш. Най-големият договор е сключен през 2012 година с Индия.По него само за миналата година има извършени доставки за 21.9 милиона долара.
Експортът за Алжир е за 25.4 милиона долара, като по този договор изнасяме и авиационни боеприпаси. Работата на държавната компания обаче през миналата година бе затруднена от ситуацията с КТБ, където са били вложени 64% от наличните му пари – 29 милиона лева.
Проблемът дойде от това, че по договора с Индия именно банката с отнет лиценз е получавала плащанията. Според изпълнителният директор на компанията Банко Банков нещата вече са стабилизирани.
Отбранителната ни промишленост обаче е доста далеч от реализираните по време на социализма обеми. Тогава годишно се продаваха оръжие и боеприпаси за около 1.5 милиарда долара.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Бил съм ген.директор на ДСО „Металхим“ преди преврата през 1989 г. Голяма част от сегашните служители в „Кинтекс“ са служили и по мое време. Те отлично знаят, че износът само за една година от „Металхим“ беше около 0.8 млрд.долара. Имаше още три такива стопански обединения в страната. За какви пет лева говорим сега ? На всичкото отгоре половината от тези пет лева останали в някаква фалшива банка. Искам да поправя авторът на статията. По време на социализма държавата изнасяше оръжие и боеприпаси за повече от 2,5 млрд.дола, а не за 1,5 млрд.долара.