Лихвите по кредитите падат рекордно. Според експерти заемите ще поевтинеят, дори още до края на годината. Причините – хората по-трудно се решават да теглят сериозни суми. Банките пък поставят повече условия, за да отпуснат пари.
По отношение на ипотечните кредити най-изгодни се оказват заемите в левове. Съветът на експертите е хората с кредити да търсят начин да ги предоговорят дори ако става въпрос за разлиха от 1-2 процента при лихвите.
Сметките показват, че ако през 2007 г. сме изтеглили ипотечен кредит на стойност 60 000 лева за 15 години – то трябва да връщаме 98 000 лева. За същият този заем, изтеглен сега, трябва да връщаме 90 000– разлика от цели 8 000 лева. Сега лихвите са ниски защото пред банките няма опашки за кредити, а и защото същите тези банки вече не дават кредити както преди 10-ина години.
Съветът към онези които преди години са взели скъпи заеми е да ги предоговарят сега – по възможност с банката, от която е заемът – в противен случай разликата може да отиде за такси по новия кредит.
„Сега е евтино защото е трудно. Има свито кредитиране и в момента банките всячески се опитват да стимулират отпускане на заеми”, казва финансовият експерт Десислава Николова.
За хората обаче по-важно е ще имат ли работа утре. Такъв е случая с Борис Пъргов, който планира теглене на сериозна сума, за да може да си обзаведе дома. „Страх ни е дали ще можем да погасими вноските по кредита, защото тази несигурност в България е страхотен бич”, казва той. Основният му проблем – няма постоянни доходи.
И съветът на консултантите – за разумния праг над който да не теглим: Месечните вноски трябва да са под 30 процента от доходите ни – при заплата от 1000 лева да връщаме около 300 на месец.
Ако и Вие като Борис планирате да теглите сериозна сума – добре е да имате предвид, че според експертите лихвите по кредитите ще продължат да намаляват.
Рекордно ниски са и нивата и по лихвите по депозити – лоша новина за онези които допреди година се надяваха от влоговете да си докарват приличен месечен доход. За обикновените хора е важно парите да са в банка. Предпочитат да ги ползват дори като сейф, но не и да рискуват да ги инвестират. Лихвите по депозити пък паднаха под психологическия праг от 1 процент.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране