Няколко балкански държави, сред които и България, са поставили „под карантина“ филиалите на гръцки банки, за да минимизират щетите за собствените си финансови системи от евентуален „гръцки инцидент“. Това пише гръцкият в. „Катимерини“, цитирайки свои източници. Сред предприетите мерки е настояване местните филиали на гръцки банки да сведат до нула експозициите си в гръцки краткосрочни ценни книжа, облигации, заеми и депозити, както и да не прехвърлят средства към банките-майки.
Мярката е предприета от централните банки на България, Кипър, Румъния, Сърбия, Турция Албания и Македония. В България тя би трябвало да засяга трите банки с гръцка собственост – Обединена българска банка (четвъртата по големина банка у нас), Пиреос и Алфа банк.
Целта е както защитата на самите банки, така и минимизиране на опасността от зараза, в случай, че преговорите между гръцкото правителство и еврозоната за бъдещето на спасителната програма за закъсалата финансово Гърция не дадат резултат.
Преговорите между гръцкото правителство и кредиторите от еврозоната, Международния валутен фонд и Европейската централна банка не вървят добре. Това поставя под риск отпускането на последния транш от 7.2 млрд. евро от спасителния транш за страната. Без него може да се окаже, че правителството не може да плаща пенсии и заплати в обществения сектор. Това вероятно ще доведе до масово тегне на средства от местните банки. Държавата пък може да спре да изплаща облигациите си.
Засега няма потвърждение от Българската народна банка за наложената карантина на клоновете на гръцки финансови институции у нас. Според изпълнителния директор на Обединена българска банка Силиян Вътев, цитиран от Investor.bg, стремежът на всички банки с гръцки акционерен капитал, опериращи в България, е в максимална степен да ограничат негативното влияние от процесите в Гърция. Той добави, че за това роля има БНБ в координация с Централната банка на Гърция.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране