Стопаните на къмпинг „Китен“ нямат право да засипват мястото с инертни материали, тъй като това са дюни, заяви и инж. Таня Манолова, директор на Регионалната инспекция по околната среда и водите – Бургас, пред Нова телевизия. Биолози са категорични, че се извършва поредното посегателство върху екологичната система по Черноморието ни. На собственика на къмпинга ще бъде съставен акт в размер от 5-10 хиляди лева за нарушението.
Незаконен строеж изникна край Синеморец
Поредният незаконен строеж по морето е край Синеморец и се намира в Природен парк „Странджа“.
Изливането на бетон е започнало без задължителните разрешение от екоинспекцията и заради това РИОСВ-Бургас на 15 април издава заповед за спиране на строежа. Въпреки това, вчера е излята поредната бетонна плоча като техническият ръководител на обекта обясни, че не е получил документа, спиращ строежа.
На Фейсбук страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството новината за спирането на строежа е от вчера на обяд и в нея се казва, че строителните работи в границите на Природен парк „Странджа“ са започнали без инвестиционното предложение да е съгласувано с екоинспекцията.
Строителството е спряно до произнасяне на директора на РИОСВ-Бургас с краен административен акт. Възложител на строежа е „Корк и Форк“ ЕООД, София. Според Търговския регистър фирмата е собственост на Дарина Неделчева Петрова. Тя е дъщеря на бизнесмена Неделчо Петров Гинин. Той има няколко хотела в Синеморец, а преди осем години името му нашумя покрай случай с получен имот от община Царево като крайно нуждаещ се, на мястото на който вместо една сграда, в която да живее, „бездомният“ бизнесмен, изникна ваканционно селища, апартаментите в което бяха продадени.
Строежът в къмпинг ”Юг” не бил на плаж и дюни
Преди дни министър Лиляна Павлова заяви, че строежът на къмпинг „Юг“ не е на плажа. От МОСВ съобщиха, че не е върху дюни. Не са спазени обаче всички процедури по строителството. От сдружението „Да запазим Корал“ алармираха по-рано, че къмпинг “Юг”, в северната част на залива Корал, е обект на мащабен проект за изграждането на вилно селище от 16 къщи. Строителството е върху пясъчни дюни, които са публична държавна собственост и в нарушение на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, твърдят екозащитниците. Инвеститорът и кметът на Царево обаче заявиха, че всичко е в рамките на закона.
Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ настоява правителството да обнародва специализираните карти и планове на всички дюни по българското Черноморие, които са описани и се намират в Агенцията по кадастъра. Природозащитниците подчертават, че по закон дюните са изключителна държавна собственост и строителството върху тях и унищожаването им е забранено.