Министерство на културата публикува отворено писмо министър Вежди Рашидов до медиите по повод обществения дебат за откритата в „Лувъра” изложба „Епопея на тракийските царе – археологически открития в България”.
Това се случва след като от няколко дни се разгаря скандал за заплащането на творците, ангажирани от министерството за събитията, съпровождащи изложбата. Двама хористи вече напуснаха хор „Йоан Кукузел”, несъгласни с това, че не са получили хонорар за участието си в Париж.
В писмото Рашидов отбелязва, че е бил твърде рязък и се е изказал твърде образно за хориста, който първи повдигна въпроса – Георги Петров, и се извинява за това. „Ценя труда на всеки творец, на всеки български артист, аз самият съм част от творците и искам те да живеят достойно”, пише още министърът.
Писмото идва часове преди провеждането на организиран в социалната мрежа Facebook протест за оставката на министъра на културата под наслов #ПейWithMe.
Прочетете цялото писмо:
„Дълбоко съм убеден, че българската изложба в Лувъра е велико събитие за българската култура и нарежда страната ни на най-достойното място в световната съкровищница. Работих за тази изложба много дълго и с мисълта за България. Благодарен съм на целия българо-френски екип, който реализира тази впечатляваща експозиция, с която страната ни се нарежда на най-високо място в световната културна история.
Аз лично се почувствах засегнат, когато на фона на този колосален успех и на божественото представяне на хор „Йоан Кукузел” дни наред обществеността ни беше занимавана с недоволството на един от хористите, защото не е получил хонорар за труда си. Да, отворихме вратите на легендарната парижка Света Богородица за ангелогласните ни хористи, но не сме им плащали хонорар, както без хонорар работи и целият екип по подготовката на изложбата и на съпътстващата културна програма.
Като творец зная, че трудът на артиста трябва да бъде възнаграден, като министър правя възможното творците да получат заслужено заплащане, но има моменти, в които възнаграждението не е най-важното. Нито ръководството на хор „Йоан Кукузел”, нито екипът на подготовката на изявите в Париж, нито участниците в тях са поставяли въпроса да получат възнаграждения. За жалост, дни наред след изложбата трябваше да се обясняваме не за успеха на България, а за хонорарите. Това ми се струва дълбоко несправедливо и може би в едно от изказванията си бях рязък и се изразих твърде образно, което е засегнало тенора Георги Петров, за което моля за извинение. Ценя труда на всеки творец, на всеки български артист, аз самият съм част от творците и искам те да живеят достойно.
А иначе – мечтата ми България с културното си наследство и с таланта си да бъде на заслужено място в най-големия световен музей, се сбъдна. Вярвам, че това е пътят на България – в най-големите музеи, в най-големите сцени, в най-големите зали на Европа и света.”
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране