Изводите на учените се основават на данни от европейския спътник „Сантинел-1“, който преминал над Джомолунгма на 29 април.
Сътрудникът на Обединения институт за изследвания в областта на опазването на околната среда професор Роджър Билхъм смята, че върхът е загубил едва един-два милиметра. Но пък планинският масив Анапурна в Хималаите е станал по-висок с 20 см в резултат на земетресението.
Германският аерокосмически център също е стигнал до извода, че част от земната повърхност в района на Катманду с размери 55 на 18 мили (около 88,5 на 29 км – над 2500 кв.км) се е издигнала с около 91 см от предишното равнище. Всички учени обясняват премяната на релефа с отслабването на напрежението на земната кора след подземните трусове. Преди земетресението геоложката платформа била под напрежение като опънат ластик, а след това напрежението спаднало, което довело до измененията.
Жертвите в Непал нарастват
Междувременно стана ясно, че броят на жертвите на опустошителното земетресение в Непал е надхвърлил 7000 души, предаде CNN, като цитира Oперационния център по извънредните ситуации в страната. Загиналите са 7040, а ранените 14397.
Говорител на Mинистерството на вътрешните работи каза, че е малко вероятно да бъдат открити оцелели хора. Въпреки това спасително-издирвателните работи продължават. В неизвестност остават хиляди хора, в това число и около хиляда граждани на Европейския съюз.
Непалското правителство поднови призивите за финансова помощ от международната общност. В страната още не са постъпили обещаните средства от чуждестранните правителства. Около 33 хиляди лева са събрани досега в кампанията на Българския червен кръст в помощ на пострадалите от земетресението в Непал.