26.05.2015 | 16:34
БЕХ и дъщерните му фирми имат 139 млн. лв. в КТБ
Към 20 юни 2014 г. парите на ЕСО във фалиралата банка са 3,8 млн. лв.

Общият размер на паричните средства в Корпоративна търговска банка (КТБ) на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и на дъщерните му дружества възлиза на 138,8 млн. лв. към 20 юни 2014 г.  Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова, в отговор на въпрос на народния представител Мартин Димитров какви пари са имали дружества с държавно участие, чиито принципал е Министерството на енергетиката, в КТБ АД.

Общият размер в разплащателните сметки на БЕХ в КТБ към момента на поставяне на банката под специален надзор е 44 милиона и 77 хиляди лева. След сключването на договори за цесии с дъщерните дружества на БЕХ – ТЕЦ „Марица Изток 2“ и „Мини Марица Изток“, сумата е редуцирана до 14 милиона и 21 хиляди лева. В резултат на тази операция БЕХ събира вземанията на двете дъщерни дружества в размера на техните задължения към банката.

Изборът на банка на дружествата в енергетиката е във основа на вътрешни правила и е одобрен от Съвета на директорите на дружествата. В КТБ нетната експозиция на БЕХ не надвишава 25% от парите, които има, посочи Петкова. В изпълнение на нормативната база дружествата в енергетиката са имали процедури и за обществени поръчки за избор на банка, където да държат парите си, и договори с над 13 банки и кредитни институции.

Към 30 юни 2014 г. изискването за нетна концентрация е спазена. Към 20 юни 2014 г. АЕЦ „Козлодуй“ е имал в КТБ малко над 4,618 млн. лв. при лихвен процент 1,25% с изключение на парите в долари, които са на стойност малко на 65 хил. лв., и кредитна карта с 19 860 лв. Към същата дата НЕК е имала парични наличности в лева в разплащателни сметки в КТБ в размер на малко над 14,7 млн. лева, като лихвите по различните сметки не надхвърлят 2%.

Дружеството има договор с КТБ по процедура на Закона за обществените поръчки, поясни Петкова. Към 20 юни 2014 година парите на Електроенергийния системен оператор в КТБ са 3,8 млн. лева. Според различните видове сметки лихвите варират от 0,7 до 4% годишно. „Мини Марица Изток“ ЕАД е имало в КТБ 223,7 хиляди лева, близо десет хиляди евро както и 17 млн. лв. по доверителни сметки в полза на Министерството на икономиката и енергетиката съгласно концесионен договор за добив на лигнитни въглища.

„ТЕЦ Марица Изток 2“ е имало в КТБ малко над един милион лева. По различните разплащателни сметки лихвата е 1%, а по специална сметка за обезпечение лихвата е 4,1%. Компанията „Булгаргаз“ е имала в КТБ към 20 юни 2014 година 16,5 млн. лв., 413 хил. евро и равностойността на близо 170 хил. долара. Те са депозирани според вида на сметките при лихва от 0,1 до 1,85 процента годишна лихва. Дружеството не е изпълнило задължението за нетна концентрация на парите си, каза министър Петкова.

„Булгартрансгаз“ ЕАД е имало в КТБ към 20 юни 2014 г. над 30,7 млн. лева, над 5,5 млн. евро и близо десет милиона лева в щатски долари. Дружеството у имало едногодишни депозитни договори при 5,6% лихва но не е спазило изискването за нетна концентрация на паричните средства в една банка. Ограничението е до 25%.

Към 30 юни 2014 г. общият размер на средствата в КТБ по сметките на търговските дружества и държавните предприятия от системата на Министерството на транспорта и информационните технологии е 43 млн. лв.

Това каза в рамките на парламентарния контрол министърът на транспорта Ивайло Московски в отговор на въпрос на депутата Петър Славов.

Общо 11 от търговските дружества и държавните предприятия от системата на министерството на транспорта са имали открити сметки в КТБ. Те са Националната компания „Железопътна инфраструктура“, „БДЖ-Товарни превози“, пристанищата „Бургас“ и „Варна“, „Пристанищен комплекс-Русе“, „Информационно обслужване“, „Български пощи“, Летище „София“, държавните предприятия „Ръководство въздушно движение“, „Съобщително строителство и възстановяване“ и „Пристанищна инфраструктура“.

Към 30 юни 2014 г. паричните средства на всички търговски дружества и държавни предприятия от системата на министерството във финансови институции са били общо 384,6 млн. лева. 11,19% от общите парични средства са били в КТБ.

Московски уточни, че в момента не разполага с информация за средствата, които всяко едно дружество е имало поотделно в КТБ, но посочи, че Летище „София“ има 27 милиона лева, които няма да може да си получи. Министърът обеща подробна справка за всяко едно от дружествата.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране