Общият размер на паричните средства в Корпоративна търговска банка (КТБ) на Българския енергиен холдинг (БЕХ) и на дъщерните му дружества възлиза на 138,8 млн. лв. към 20 юни 2014 г. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова, в отговор на въпрос на народния представител Мартин Димитров какви пари са имали дружества с държавно участие, чиито принципал е Министерството на енергетиката, в КТБ АД.
Общият размер в разплащателните сметки на БЕХ в КТБ към момента на поставяне на банката под специален надзор е 44 милиона и 77 хиляди лева. След сключването на договори за цесии с дъщерните дружества на БЕХ – ТЕЦ „Марица Изток 2“ и „Мини Марица Изток“, сумата е редуцирана до 14 милиона и 21 хиляди лева. В резултат на тази операция БЕХ събира вземанията на двете дъщерни дружества в размера на техните задължения към банката.
Изборът на банка на дружествата в енергетиката е във основа на вътрешни правила и е одобрен от Съвета на директорите на дружествата. В КТБ нетната експозиция на БЕХ не надвишава 25% от парите, които има, посочи Петкова. В изпълнение на нормативната база дружествата в енергетиката са имали процедури и за обществени поръчки за избор на банка, където да държат парите си, и договори с над 13 банки и кредитни институции.
Към 30 юни 2014 г. изискването за нетна концентрация е спазена. Към 20 юни 2014 г. АЕЦ „Козлодуй“ е имал в КТБ малко над 4,618 млн. лв. при лихвен процент 1,25% с изключение на парите в долари, които са на стойност малко на 65 хил. лв., и кредитна карта с 19 860 лв. Към същата дата НЕК е имала парични наличности в лева в разплащателни сметки в КТБ в размер на малко над 14,7 млн. лева, като лихвите по различните сметки не надхвърлят 2%.
Дружеството има договор с КТБ по процедура на Закона за обществените поръчки, поясни Петкова. Към 20 юни 2014 година парите на Електроенергийния системен оператор в КТБ са 3,8 млн. лева. Според различните видове сметки лихвите варират от 0,7 до 4% годишно. „Мини Марица Изток“ ЕАД е имало в КТБ 223,7 хиляди лева, близо десет хиляди евро както и 17 млн. лв. по доверителни сметки в полза на Министерството на икономиката и енергетиката съгласно концесионен договор за добив на лигнитни въглища.
„ТЕЦ Марица Изток 2“ е имало в КТБ малко над един милион лева. По различните разплащателни сметки лихвата е 1%, а по специална сметка за обезпечение лихвата е 4,1%. Компанията „Булгаргаз“ е имала в КТБ към 20 юни 2014 година 16,5 млн. лв., 413 хил. евро и равностойността на близо 170 хил. долара. Те са депозирани според вида на сметките при лихва от 0,1 до 1,85 процента годишна лихва. Дружеството не е изпълнило задължението за нетна концентрация на парите си, каза министър Петкова.
„Булгартрансгаз“ ЕАД е имало в КТБ към 20 юни 2014 г. над 30,7 млн. лева, над 5,5 млн. евро и близо десет милиона лева в щатски долари. Дружеството у имало едногодишни депозитни договори при 5,6% лихва но не е спазило изискването за нетна концентрация на паричните средства в една банка. Ограничението е до 25%.
Към 30 юни 2014 г. общият размер на средствата в КТБ по сметките на търговските дружества и държавните предприятия от системата на Министерството на транспорта и информационните технологии е 43 млн. лв.
Това каза в рамките на парламентарния контрол министърът на транспорта Ивайло Московски в отговор на въпрос на депутата Петър Славов.
Общо 11 от търговските дружества и държавните предприятия от системата на министерството на транспорта са имали открити сметки в КТБ. Те са Националната компания „Железопътна инфраструктура“, „БДЖ-Товарни превози“, пристанищата „Бургас“ и „Варна“, „Пристанищен комплекс-Русе“, „Информационно обслужване“, „Български пощи“, Летище „София“, държавните предприятия „Ръководство въздушно движение“, „Съобщително строителство и възстановяване“ и „Пристанищна инфраструктура“.
Към 30 юни 2014 г. паричните средства на всички търговски дружества и държавни предприятия от системата на министерството във финансови институции са били общо 384,6 млн. лева. 11,19% от общите парични средства са били в КТБ.
Московски уточни, че в момента не разполага с информация за средствата, които всяко едно дружество е имало поотделно в КТБ, но посочи, че Летище „София“ има 27 милиона лева, които няма да може да си получи. Министърът обеща подробна справка за всяко едно от дружествата.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране