Гърмен е една от най-бедните общини в България. Ахмед Башев и сегашната кметица не се разбараха за една обществена поръчка от 1, 7 млн. лв. Тя не даде поръчката на близката до Башев фирма, а на такава на депутата Алиосман Имамов, предостави се на бизнесмена Венци Анзов. Това и феодалният режим в кметството са причини за войната на цигани с българи, помаци и турци в Гърмен. Това съобщи пред bTV съветникът на премиера Яне Янев.
Става въпрос за комерсиални интереси. Без публичност. И хората, защото нямат информация и като живеят в бедност и мизерия, започнаха да реагират, допълни той картинката на конфликта.
Това което се случва в ромската махала, е свързано с борба за надмощие на лагерите. Може ли директор на училище постоянно да взема неплатени и болнични и играе кючеци и хора с ромите. Защо регионалният инспекторат не провери директора Башев? В трайна невъзможност ли е изпаднал?, зададе въпроси Янев.
Съветникът на премиера заяви, че знае за поне 10 случая на общински съветници и кметове от страната, които са отстранени от длъжност от съда, но продължават да работят. Той попита защо прокуратурата се задейства за някой общинар, „само като прелети някой дрон или се вдигне шум или стане протест като в Гърмен”. Например за Ахмед Башев има повече от 25 преписки в прокуратурата.
„Институциите, които би следвало да си вършат работата, или са притиснати от обстоятелства, неясни за обществото, или нямат воля да го правят”, смята Яне Янев.
Феодалният режим на кметове феодали води до тежки последици. От 265 общини 100 са феодализирани. Там законодателството не важи, а тези на кметове феодали. Други общини като Гърмен са – Хасково, Пазарджик, Попово, в Северна България.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране