Нова версия се появи за убийството на 16-годишния Георги в Борисовата градина – случайно нападение, съобщи bTV. За това свидетелства есемес, който ученикът от Търговско-банковата гимназия изпратил до приятелката си. В съобщението той написал, че я чака на пейката. Минута и половина по-късно ѝ се обажда, за да ѝ каже, че е намушкан. Когато тя пристига, той вече е починал.
По случая е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител. Полицията цяла нощ разпитва свидетели и съученици на Георги. Изясняват се отношенията му с други ученици от Строителния техникум, както и последните часове от живота му. Един от приятелите на убития Георги го описва като усмихнат и забавен човек. Според Ангел Ангелов, 16-годишният Георги не е бил агресивен и не е способен да създава конфликти.
Психолози на Държавната агенция за закрила на детето ще се срещне днес със съучениците на убитото момче. Целта е да им окаже психологически подкрепа. Психиатърът Росанка Венелинова обясни, че денят ще бъде много тежък. Децата, минали на разпит, преживяват допълнително случилото се. Ще се работи с целия клас като група. Работата на специалистите ще бъде свързана и с открояване на децата, които са имали по-близки отношения с Георги.
За Георги разбрахме, че е добро дете, без лоши прояви в училище. Учил е банково дело с немски език. Това обяви зам.-министърът на образованието Ваня Кастрева. Още вчера тя се е свързала с ръководството на гимназията и поддържа връзка с директора. По думите й в училищата се случва това, което се случва в цялото общество, и най-големият проблем е безразличието. За нея най-важно е да се потърсят причините за трагичния инцидент.
Коментарът на експертите
Според експертите до голяма степен влияние в конкретния случай има обществото.
„Живеем в общество с нарастваща степен на неравенство и с много силно усещане за несправедливост. Много изследвания показват, че има пряка корелация между насилието и неравенството. Създаваме условия, съзнателно или не, да се развихри насилие или да стане единствената възможност за една категория хора да утвърдят авторитета си, заяви социалният антрополог Харалан Александров.
Той коментира и медиите: „Заглавията във вестниците са опит да положим смисъл. Защитна реакция на общността, която се опитва да сведе ирационалното до някаква относително разбираема причина. Възможно е да се окаже, че агресивните сили избликват тук и там без основателен повод”.
Криминалният психолог Емил Пенов добави: „Изпитвам омерзение от поредния случай на брутално немотивирано или импулсивно извършено престъпление. Излиза въпросът защо става така. Поради факта, че младите хора, които се формират в това общество, вече не намират или нямат ефективни модели на поведение за справяне с различни ситуации. Обръщат се директно към агресивния модел на поведение. Факторите са социално-икономическите условия, семейството, социалната локална среда, близки приятелски кръг, училището. Там трябва да се търсят паричните”.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Докато си крием главите като щрауси и се правим ,че не разбираме какво става така ще е.Защо продължават да се вкарват „бежанци“ от Турция?Ами ясно е ,че мом1ето е убито от такива хора(те се движат с ножове и знаят да убиват).Сега ще гледат да замажат случая.В каква кочина живеем!