Промените целят създаване на правна възможност след обявяване на банка в несъстоятелност да се разкрие банковата тайна по отношение на:
- физическите и юридическите лица, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия,
- влоговете, сметките и кредитите на политическите партии,
- лицата и техните семейства, които заемат висши държавни дружества,
- консултантските договори, договорите за наем и други възмездни и безвъзмездни договори между банката и лицата, заемащи висши държавни и други длъжности.
По искане на председателя на Фонда за гарантиране на влоговете и на министъра на финансите синдиците на банка в процедура по несъстоятелност ще трябва да оповестят публично в седемдневен срок сведения относно физически и юридически лица и размера на техните влогове, сметки и кредити, предвиждат промените.
Предвижда се предоставянето на сведения за физически и юридически лица и размера на техните влогове и сметки, на които са били предоставени привилегировани лихвени условия в отклонение от обявените от банката условия, ако тези лица са извършили разпоредителни сделки със своите влогове в периода след поставянето на банката под специален надзор.
Финансовият министър и председателят на ФГВБ да могат да изискат и сведения за физически и юридически лица, които са извършили уведомление за цесия и/или са направили волеизявление за прихващане след поставянето на банката под специален надзор.
Синдиците ще трябва да предоставят публично и информация за договорите, по които липсва учредяване на уговорените обезпечения и надлежно вписване на сключените договори за учредяване на обезпеченията, както и за договорите, в които липсват заложените като обезпечение ценни книжа.
Публично ще бъдат оповестени и договорите със свързани лица или т.нар. кухи фирми, които са получавали кредити от дадена банка, след което на свой ред са се превръщали в кредитори.
Всички тези сведения ще се отнасят за периода от началото на съществуването на КТБ до датата на неплатежоспособността, поясни Атанасова. Със законопроекта сме предложили и промяна в Закона за банковата несъстоятелност по отношение на фирмата, която ще разследва, обясни тя. По думите й, международната фирма ще може да проследи всички транзакции, където и когато и да са правени, дори и в офшорни зони.