Новорегистрираните граждани на различни места през последните шест месеца и промяната на имената на починалите турци скараха депутатите още в началото на пленарния ден. Народните избраници гледат промените в закона за гражданската регистрация.
С промените в него те искат да се заличат всички неправомерни регистрации от февруари 2015 до май 2015 г. Предложенията са внесени от Мая Манолова от БСП – Лява България и от Министерския съвет. Както и да се даде възможност на преименуваните български турци, погребани с български имена, да върнат рождените си турски имена, внесен от ДПС.
Мая Мнолова се мотивира, че с тези регистрации може да бъде променен вотът не само в малките, но и в големите общини и даде пример с Пловдивската община, където новорегистриралите се са 6972, а на последните местни избори сегашният кмет Иван Тотев беше избран с около 2000 гласа.
Манолова заяви още, че въпреки проверките на прокуратурата тази институция няма право да заличава неправомерните регистрации, затова парламентът трябва да приеме съответните промени и да премахне нарушенията.
Светослав Иванов нападна БСП, че това предизборно преселение става заради намалената бройка за избор на кметове на малки населени места, като са свалили бройката на жителите им от 350 на сто. Това довело до куриоз в едно населено място да се водят 100 избиратели на книга, но всъщност там да живее само едно семейство, заради което трябва да се направи изборна секция и да се изберат за кмет и общински съветници бабата, дядото и някои от другите им роднини, допълни Цвета Караянчева от ГЕРБ.
Караянчева нападна Рамадан Аталай, който в петък заяви, че тя е избрана за депутат с манипулирано гласуване. Депутатката обвини в манипулации именно ДПС, но заяви, че искането им за връщане на рождените имена на починалите български турци е справедливо, само че трябва да става по искане на роднините им, защото има българомохамедани, които искат да оставят българските имена на починалите си близки.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране