Украинският министър на финансите Наталия Яреско заяви, че допуска страната да обяви фалит още в края на юли, съобщиха световните агенции. Тя каза това след края на среща на министрите с представители на Американската търговска палата и Европейската бизнес асоциация в Киев.
„Теоретично това е възможно“, отбеляза тя, отговаряйки на въпрос дали Украйна ще обяви фалит, ако не погаси поредния си транш от 120 милиона долара към кредиторите на 24 юли. Яреско обаче увери, че в случай на банкрут няма да се стигне до девалвация, „тъй като натискът върху валутния пазар ще намалее, защото вече няма да се харчи валута за плащането на кредитите“.
„Това по никакъв начин няма да се отрази на украинския народ, но ще засегне търговските организации и техния достъп до външните пазари“, категорична бе тя. По-рано американската банка „Голдман Сакс“ прогнозира, че Киев няма да може да се разбере с външните си кредитори и това ще накара правителството да обяви мораториум върха плащанията по външния дълг, което означава на практика банкрут на държавата.
На среща с представители на Американската търговска палата украинският премиер Арсений Яценюк също предупреди за възможно спиране на плащанията по външния дълг. „Украйна не може да обслужва външните си дългове, натрупани през последните три години“, заяви Яценюк. Той уточни, че за този период страната е получила 40 милиарда долара, от които трябва да изплати през следващите четири години $30 млрд. Киев иска преструктуриране на дълга на стойност 15.3 млрд долара и води преговори по този въпрос от март с кредиторите си. Съгласно данни на Националната банка на Украйна обемът на външния дълг на страната за първото тримесечие на т.г. се е увеличил с 15 процентни пункта и представлява 110.5% от БВП. През май украинската Върховна рада одобри нов закон, който разрешава на правителството да въвежда в случай на нужда мораториум върху плащането на външния дълг на Украйна.
В същото време обикновените украинци изригнаха в медиите и социалните мрежи, след като правителството одобри постановление №405, което разрешава местните власти да „мобилизират“ по искане на военните автомобили, които принадлежат на предприятия, юридически и дори частни лица. Това се налагало заради военната обстановка в Донбас и продължаващите там бойни действия независимо от продължаващото примирие. „Това постановление нарушава конституцията на Украйна“, заяви пред „Дойче веле“ директорът по научно развитие към киевския Център за политически и правови реформи Николай Хавронюк. Според него подобни действия са възможни само след обявяването на военно положение, което обаче засега не е въведено. „Ако властите започнат да отнемат колите на гражданите, това неминуемо ще доведе до голямо напрежение в обществото и съществено ще удари по рейтинга на управляващите“, смята политологът Виктор Небоженко.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране