Русия оповести увеличаване на арсенала си от междуконтинентални ядрени ракети. САЩ са решени да изпратят в източноевропейските членки на НАТО, включително в България, тежки оръжия. Кризата в Украйна заплашва да излезе извън контрол.
Намираме се в студена война, но засега не се задава опасност от прерастването й в горещ конфликт, смята Збигнев Бжежински. От 1977 до 1981 г. той беше съветник по въпросите на сигурността на тогавашния президент на САЩ Джими Картър.Макар и вече на 87 години, Бжежински работи като експерт към мислителницата „Център за стратегически и международни изследвания” (Center for Strategic and International Studies – CSIS) с централа във Вашингтон. Там той е приел двама журналисти от “Шпигел”, пред които излага вижданията си по проблемите на съвременния свят.
Ето какво каза Бжежински пред „Шпигел”:
– Съзирате ли началото на нова студена война между Русия и САЩ?
– Отдавна сме в студена война. За щастие засега не е вероятно тя да прерасне в горещ конфликт.
– Последната студена война продължи над 4 десетилетия. И тази ли ще е толкова продължителна?
– Не вярвам, нещата сега се развиват много по-бързо. Днес външнополитическият натиск се усеща по-силно вътрешнополитически. Ако Украйна не рухне, то натискът ще принуди руските лидери да търсят алтернативи. Да се надяваме, че Путин е толкова умен, че да действа по-добре по-рано отколкото прекалено късно.
– Дали Путин е толкова умен?
– Трудно е да се каже. Във всички случаи той има инстинктивен интелект, голяма е рафинираността му. Само се питам, защо настройва срещу себе си 40 милиона души в една съседна страна. Та доскоро украинците не изпитваха никакви враждебни чувства спрямо Русия.
На въпрос дали смята за правилно САЩ да разположат тежки оръжия в Източна Европа и Прибалтика, отговорът е: „А вие намирате ли за правилно да се изпращат войска и оръжия в една суверенна държава и да се води ограничена война в част от тази страна, след като вече е откъсната част от нея (анексията на Крим – бел. ред.)?”
– Визирате действията на Путин в Украйна?
– Винаги трябва да насочвате взор към двете страни. В случая става дума за действие и реакция. Аз не желая война, но и не съм готов да бъда сплашван с твърдението, че провокираме война с ответна реакция. Точно обратното: ако не реагираме, това е най-вероятният начин да стигнем до война.
На въпрос дали въоръжаване от страна на Запада не налива вода във воденицата на антизападната пропаганда на Путин, отговорът е въпрос: „Можете ли да кажете, че НАТО няма право да разполага войници на територията на държавите членки на пакта и то в момент, когато в непосредствената им близост се очертава опасност?”.
На напомнянето, че въпросът всъщност е дали това е умно решение, след като помага на Путин да трупа точки сред руското население, Бжежински казва: „С този аргумент би могло да се оправдае и въздържанието при нахлуването на Хитлер в Судетите и при аншлуса на Австрия”.
– Сравнявате Путин с Хитлер?
– Има паралели и различия. Например Хитлер никога не е бил действително заинтересован да стане богат. Обратното – Путин да. Може би тази жизнена перспектива малко тушира политическите му страсти. Особено опасно е, че Путин е играч.
– Ако Путин изпрати войска в Прибалтика, НАТО ще се бие ли?
– Естествено. Затова я има НАТО, не е ли така? Ако бихме казали на някого, че не мислим така, както говорим и ние няма да предприемем нищо, ако ни посегнат, то тогава вие през лятото можете да окачите табела на къщата си: „Заминахме на курорт, вратите не са заключени”. Това за вас умна стратегия за сигурност ли е?
„Шпигел” напомня за социологическо проучване, според което 58 на сто от германците не са готови да се притекат на помощ в случай на военен конфликт между Русия и нейна съседна страна членка на НАТО. „Да, знам за това проучване. А колко процента от немците биха казали, че САЩ не бива да се притекат на помощ, ако Германия бъде нападната?”
– Най-вероятно в мнозинството си населението ще каже: “Помогнете ни!”
– Така е. Промени ли се обстановката, променя се и човешката природа. Погледнете литовците, една малка нация. Наскоро те обявиха, че ще се защитават сами. Точка! Това би следвало да засрами Германия. Аз действително съм убеден, че германците биха се били. Канцлерката Меркел също, както и опозицията.
– Дали е добро решението на Барак Обама да предостави лидерската роля на Меркел?
– Меркел се справя изключително добре. А Обама има други проблеми, примерно в Близкия изток.
– Но според Меркел изпращането на оръжия за Украйна е погрешен ход, тъй като не може да има военно решение на конфликта в Украйна, припомнят журналистите.
– Би било разумно на Украйна да се доставят отбранителни оръжия. Ние би трябвало да увеличим цената на руското насилие. Изключително скъпо е да превземеш град, чието население е решено на отбрана.
– Не виждате ли изход от конфликта извън по-нататъшна ескалация?
– За такъв вариант е необходим подобен аранжимент, както някога между Русия и Финландия, благодарение на който от десетилетия има стабилност и мир. Украйна би следвало да има право сама да избере политическата си идентичност и по-тясно да се обвърже с Европа. Същевременно Русия трябва да получи гаранции, че Украйна няма да бъде приета в НАТО. Това е формулата на решението.
Збигнев Бжежински не отговоря само на един единствен въпрос – дали по негово време американската разузнавателна служба NSA e подслушвала тогавашния германски канцлер Хелмут Шмидт: „Аз имам чувство за отговорност по отношение на бившата ми позиция и по тази причина няма да обсъждам подобен въпрос”.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране