Върховният административен съд (ВАС) потвърди наложената от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) глоба от 104 240 лв. на пенсионно-осигурителното дружество „Алианц България“ за това, че е извършило нарушения при прехвърлянето на партиди на осигурени лица от свой конкурент.
Извършена проверка на КЗК установи, че посредници на „ПОД Алианц България“ АД са извършили в нарушение на закона нотариални действия по прехвърляне на осигурителни партиди от фондовете на „Ай Ен Джи“ (преименувано вече на „ЕнЕн“ – б. ред.) в тези на „Алианц“.
На практика „ПОД Алианц България“ АД е организирало прехвърляне на средства между фондовете чрез извършване на неприсъствени заверки на заявления на осигурени лица за промяна на участието и прехвърляне на средства, а това противоречи на законовите изисквания и на добросъвестната търговска практика. Така компанията по нелоялен начин е привлякла вече натрупани средства в конкурентното дружество „Ай Ен Джи ПОД“ АД.
ВАС изцяло споделя констатациите и изводите на КЗК, че това поведение представлява недобросъвестна търговска практика. Според съда, в случая от значение за ангажиране на отговорността на „ПОД Алианц България“ АД е доказаното съдействие на осигурителните посредници, които са действали от името и за сметка на дружеството. Те са посещавали потенциалните клиенти в домовете им, разяснявали са им предимствата на прехвърлянето на партидите им към „ПОД Алианц България“ АД. Дори са им помагали в попълването на заявленията, а в някои случаи и на осигурителните договори, като лицата само са подписвали формулярите. Така осигурителните посредници ги вземали и предавали за незаконна нотариална заверка.
Решението на върховния съд е окончателно, а всяко физическо или юридическо лице, на което са причинени вреди в резултат на установеното нарушение, има право на обезщетение, за което може да предяви иск във всеки граждански съд по силата на влязлото в сила решение на ВАС. От КЗК посочват, че през 2014 г. съдът е потвърдил окончателно 78 % от решенията на комисията по прилагане на Закона за защита на конкуренцията, 14 % са върнати за преразглеждане от КЗК, а само 8 % от решенията са отменени.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране