Международният валутен фонд (МВФ) обяви, че няма да се присъедини към новата спасителна програма за Гърция, докато условията за устойчивост на дълга и икономическите реформи не бъдат гарантирани.
“С цел да се гарантира средносрочната устойчивост, има необходимост от трудни решения и от двете страни. Трудни решения в Гърция по отношение на реформите, както и трудни решения сред европейските партньори на Гърция за намаляване на дълга”, каза служител на МВФ. “Ние няма да отпуснем на Гърция нова програма, докато тя преговаря с европейските правителства и докато не се потвърди способността на Атина да изплати дълговете си”, казват от фонда.
Ключовите преговарящи от Европейския съюз и Международния валутен фонд започнаха вчера интензивен кръг преговори с гръцките власти в стремежа да договорят детайлите на третия пакет международна финансова помощ за тази страна на стойност 86 милиарда евро, предаде Асошиейтед прес.
Официалните представители на МВФ, ЕС и Европейската централна банка първо се срещнаха с гръцкия министър на финансите Евклидис Цакалотос и с министъра на икономиката Йоргос Статакис, след като от началото на седмицата бяха водени технически преговори между екипите на кредиторите и Атина за реформа на данъчната система и за регулацията на пазара на труда.
Кредиторите са поискали от правителството на Гърция да отмени т. нар. данък солидарност, който се удържа от заможните граждани, за да се издържат бедните в страната. Това бе съобщено от гръцкото финансовото министерство. Кредиторите са предложили да бъде отменен специалният данък солидарност в размер на 8 процента, с който се облагат доходи от над 500 хиляди евро, тъй като смятат, че въпросният налог може да доведе до неплащане на данъци.
Техническите екипи на кредиторите преценяват, че ставката от 8 процента е висока. От своя страна правителството изтъква, че определянето на размера на ставката за тези доходи е политическо решение и че се отнася до преразпределяне на икономическите тежести върху населението на страната. Специалният данък бе гласуван от гръцкия парламент, а ставката по него за доходи до 12 хиляди евро е нулева, до 20 хиляди евро е 0,7 на сто, до 30 хиляди – 1,4 на сто, до 50 хиляди – 2 на сто, до 100 хиляди – 4 на сто и над 500 хиляди евро – 8 на сто.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране