Двадесет пъти да се увеличи глобата при установяване на първо нарушение при зареждането на горива, за да не могат бензиностанциите да си избиват наложената им санкцията за един работен ден, ще предложи министърът на икономиката Божидар Лукарски. В петък той отчете пред журналисти резултатите от проведената миналата седмица акция по препломбирането на бензиноколонките, наредена от премиера Бойко Борисов, за да се спрат измамите с качеството на горивата и със заредените по-малки количества от платените.
„В момента при първоначално установяване на разлики между зареденото и отчетеното на брояча гориво при първоначално такова нарушения глобата е 500 лв., а при повторно 1000 лв“, обясни Лукарски. Тези глоби се „избиват“ само за един работен ден, затова се предлага вдигането им на 10 хил. лв., допълни той.
Икономическият министър съобщи, че се подготвят структурни промени в Българския институт по метрология (БИМ), който следи за пломбите по бензиностанциите, и в Държавната агенция по метрология и технически надзор (ДАМТН), която отговаря за качеството на горивата. Тласъкът за реформа в двете ведомство дойде от министър-председателя, който поиска доклад колко души работят в тях, каква е натовареността им и какви заплати получават.
Сред обявените от Лукарски идеи е създаването на лаборатория за контрол на софтуера на измервателните уреди. „Сега не можем да контролираме връзката между сървърите на обектите с НАП. Има съмнения и сигнали, че чрез хакерски натиск се манипулират данните, подавани от компютрите на бензиностанциите към НАП и се манипулират данните“, каза министърът.
Друга негова идея е изграждането на единен електронен регистър между НАП, Агенция „Митници“, БИМ и ДАМТН, чието създаване било нужно, „защото към настоящия момент всеки от тези органи събира и обработва информацията по различен начин“. Зам.-министърът на икономиката Даниела Везиева допълни, че всяка една институция, която е свързана с контрола на бензиностанциите, трябва да вижда данните на другите такива, като идеята е това да се случва в реално време.
Ще се премахнат и установени празноти в нормативната уредба. Лукарски обясни, че сега при ремонт на бензиноколонките се поставя работна пломба, която важи седем дни. След това, в двуседмичен срок трябва да се постави нова, сертифицирана пломба. Тоест има „законова двайсетдневна дупка“, в която са възможни манипулация. Затова се предвижда този срок да се съкрати.
Предлага се да има лицензионен режим на фирмите, поставящи работните пломби, както и те да се поставят в присъствието на експерти от държавните контролни органи, каза министърът на икономиката. „Нашето предложение е сервизната дейност да се извършва в присъствието на експерти от БИМ, като пломбата и стикера се поставят веднага след ремонта в същия ден, за да се избегне периодът за манипулации“, допълни той.
Лукарски потвърди данните от края на миналата седмица за установени под 1 процент нарушения при зарежданото количество горива от проверените всички бензиноколонки.
При малки бензиностанции са 48 процента от нарушенията, а 52 на сто са при обекти на големи вериги. 60 процента от нарушенията са за количеството отчитано гориво, а 40 процента – за нарушени пломби по разходомерите.
Проверките продължават, няма да са кампанийни, каза Лукарски. От взетите близо хиляда проби има нарушения в седем процента в качеството на горивото. Нарушенията са свързани с съдържание на биоетнол, на сяра и с други характеристики на горивото, допълни министърът.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране