По 150 лв. плащат на ромски семейства, за да запълнят паралелки в учебни заведения в обезлюдени общини в Кюстендилска област. За проблема сигнализира кметът на Кюстендил Петър Паунов.
“Възмутен съм от случващото се и се надявам държавата да се намеси. Няма какво друго да кажа. Общините, в които няма ученици, се знаят”, коментира градоначалникът на община Кюстендил Петър Паунов. Според роми от квартал “Изток” в областния град тази практика действа от поне две години. “Чул съм наистина за подобно нещо. Има ромски деца, които си посещават градските училища и са първенци. Не мога да кажа нищо повече”, коментира още жител от квартал “Изток” в Кюстендил.
“Всяка година в училището се инвестират поне 20 хил. лв. минимум за подобряване на материалната база. Имаме във всяка стая интерактивна дъска и компютър. Всеки ден децата получават безплатен обяд и закуска. Това никъде го няма. Имаме и безплатен транспорт и осигуряване на дарения за децата – тениски, обувки, дрехи, раници и какво ли още не”, коментира директорът на ОУ “Христо Ботев” в село Невестино Валери Стоилов. Той не отрече факта, че 80% от учениците в училището са роми. “Това е така, защото българите не раждат. Освен това ние предприехме една кампания.
В центъра на махалата има плазма, която постоянно върти клип на училището. Отделно от това всеки учител, който ходи в квартала, показва на таблет клипа на училището и снимки. Това стана факт след спечелен проект пред Министерството на образованието “, казва още Стоилов. Общо учителите в школото са 14, а учениците тази година ще бъдат 174.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране