Премиерът Бойко Борисов се оказа изгубен в превода, но и в смисъла, с предложението България да е една от т. нар. „горещи точки“ за бежанци по външните граници на ЕС. Досега правителството категорично отхвърляше подобна възможност. Конфузът дойде след тиражирано от медиите изказване на германския канцлер Ангела Меркел, че на лидерската среща на ЕС България сама е предложила разкриването на център за регистрация на мигранти на нейна територия.
От последвалите обяснение на Борисов стана ясно, че не е имал предвид това, а покрай обсъждането на европейския план за „горещи точки“ (hotspots) за бежанци, се е опитал да осигури европейско финансиране и на България заради риска от мигрантски наплив. Преди заседанието на Европейския съвет той излезе с бомбастичната новина, че „България е заплашена от вълна от над 10 милиона мигранти „, което разбрал от писмо на своя турски колега Ахмед Давутоглу.
Към момента България е второстепенен транзитен маршрут за мигрантите, които се опитват да стигнат до Германия или други страни на север.
Лидерите на ЕС се договориха за предсрочно откриване на центрове за прием на мигранти още през ноември. В т.нар. „горещи точки“ ще се снемат пръстови отпечатъци, ще се регистрират пристигащите и ще бъдат задържани там, докато се реши дали имат право на бежански статут. За тази цел се дават 1.3 милиона евро за още персонал на агенциите Фронтекс за гранична охрана, Европол за полицейски обмен на информация и Службата за подкрепа в областта на убежището.
„Имаше широко съгласие, че тези „горещи точки“ трябва бързо да бъдат разположени в страните с външни граници за Съюза, като Италия и Гърция, но също България – въпреки че тя не е част от Шенген, има обща граница с Турция“, коментира Ангела Меркел. „Става въпрос за „горещи точки“ в Гърция и Италия. България обърна внимание, че също има външна граница с Турция и че също е поставена под голям натиск от бежанската вълна“, заяви тя на пресконферецния в сряда вечерта. „Ако България иска да изгради такава „гореща точка“, тогава ще получи абсолютно същата подкрепа и абсолютно същата помощ от европейските институции и агенции каквато получават Италия и Гърция“, каза още Ангела Меркел.
„Не сме искали да налагаме нищо на България, но България сама каза: „Имаме проблем – защо и ние да не участваме?“ , обясни германският канцлер. Изявлението й предизвика паническа реакция в София, като първо евродепутатът от ГЕРБ Ева Паунова, която е била в ролята на преводачка на Бойко Борисов по време на срещата, съобщи, че няма такова нещо.
Борисов изясни: България и сега е гореща точка
Часове по-късно премиерът Борисов реши да изясни лично въпроса, от което настана още по-голямо объркване. Видимо раздразнен, той изтъкна, че „България и сега е гореща точка“ и е поискал от европейските си колеги помощ, каквато се подготвя за Гърция, Италия, Македония, Сърбия, Хърватия и Унгария. „И в момента има горещи точки на бежанците в България. Кое ви изненада, че това е новината на деня, от всичко, което съм изразил като позиция на срещата? Всеки може да интерпретира една дума, както прецени, или да започне интерпретацията от там, където реши“, заяви Борисов.
„Нямам претенции, че съм най-умният и най-знаещият, ако има друго предложение, веднага ще го приема, но това се реалностите на днешния ден“, каза той.
„Ние и сега сме гореща точка и затова са страховете на българите, че тази вълна, това цунами, което се движи през Средиземно море, когато всички затварят границите, то ще дойде на нашата граница“, продължи Борисов. Той обясни, че позицията му е била формирана от писмо на турския му колега Ахмет Давутоглу, в което се казвало, че има милиони бежанци в Турция и още 7 млн. потенциални емигранти от Сирия.
„Това писмо формира и моята позиция на Европейския съвет. Фокусът бе изцяло върху Италия и Гърция, но аз извадих картата на България и казах, че ще говорим за география. Нашата сухопътна граница с Турция не е по-малка, ЕС трябва да отчита желанието ни да защитаваме Шенгенското пространство, в което не сме. Трябва ли да влязат и в България 300000 бежанци, за да свикам извънредна среща и за България?”, каза Борисов.
Той представи и собственото си разбиране за „гореща точка“ – „център, по който легалните хора минават през нашите КПП-та“. „Там се взимат пръстови отпечатъци и ги настаняваме в бежански център“, обясни той.
Моите предложения услужливо се премълчават
„По време на срещата в Брюксел казах на колегите, че ние вървим след събитията, аз изпитвам тревога от това, което ни предстои. Колкото повече огради се построят, толкова по-трудно те ще преминат в други държави. Преди да стане думата за горещата точка, има няколко предложения, които съм направил и които услужливо се премълчават”, заяви Борисов.
По думите му се е опитал максимално да защити „интереса на страната и хората, поставяйки темите и проблемите точно такива, каквито са, без да противореча на хуманността на България“. Борисов предупреди, че очаква струпаните мигранти в Турция да се опитат да преминат през България, когато времето се влоши.
„Много ясно им казах, че съм длъжен да отчета това, което ми пише турският премиер. Какво би станало, ако тези милиони дойдат на нашата граница. Ако бежанците влязат в държава в ЕС е лесно, но ако влязат в Турция, не можем да ги върнем. Какво ще стане, ако влязат 200 000 бежанци в България? Зададох въпроса – Гърция и Италия ще получат финансови средства, а ние какво ще правим, продължаваме да взимаме от бюджета. Кой ще финансира центровете, как ще ги изградим? Подробно обясних, че по смесените региони имаме и много мюсюлмани, ако вкараш още 100 000-200 000 се променя и религията (?!)… Не да кажете, че Борисов е готов да вземе гореща точка, Борисов и България и сега си имат горещи точки, и сега изградихме бежански лагери, дават ги по телевизиите и те не искат да стоят там. Колкото повече огради се построят, толкова по-трудно те ще преминат в други държави“.
„Преводачката“ Паунова: Няма такова нещо
Малко по-рано обаче евродепутатът Ева Паунова, която е превеждала на министър-председателя, каза, че „не е ставало изобщо въпрос за подобно нещо (горещи точки-бел.ред.). По думите й „горещите точки“ щe бъдат разполагани извън територията на страните от ЕС. Попитана дали по този начин потвърждава, че Ангела Меркел е излъгала, когато е цитирана да казва, че България сама е поискала да има „гореща точка“, т.е. разпределителен център за бежанци, Паунова повтори, че не знае да има такава инициатива от наша страна.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Тиквата обвинява Ангела Меркел в лъжа. Пратете го в Моабит, така ще го спасите от сръбските лапи.